Elektromobilita II - Prezentace výsledků projektu v rámci programu OPPIK

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V letech 2020 - 2021 společnost SECTRON s.r.o. realizovala projekt Elektromobilita II v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, který spadá pod Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (2013 - 2020).

Implementace inovativní technologie čisté mobility do podniku SECTRON s.r.o. proběhla skrze pořízení 3 ks elektromobilu (BEV) v kategorii M1 a 1 ks nabíjecí stanice pro elektromobily v pro vlastní potřebu.

Využívání elektromobilů a nabíjecí stanice v podniku SECTRON s.r.o. je hodnoceno pozitivně.

Ostravská technologická společnost SECTRON s.r.o. v rámci projektu Elektromobilita II – SECTRON s.r.o. [CZ.01.3.14/0.0/0.0/19_252/0019771] pořídila za podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost – Nízkouhlíkové technologie – Elektromobilita V, 3 elektromobily a AC nabíjecí stanici pro interní účely.

Projekt navazuje na praktické zkušenosti předcházejícího projektu Elektromobilita – SECTRON s.r.o. a rozšiřuje zastoupení elektromobilů ve firemní flotile na 6 ks, tj 60% vozového parku.

Nově pořízené elektromobily byly přiděleny střednímu managementu jako referentské vozy a nahrazují tři vozidla se spalovacím motorem, 1x ukončení operativního leasingu a 2x prodej.

vysledky EV2 2023 1

Od pořízení po den 9. 10. 2023 činil nájezd těchto tří elektromobilů ve flotile SECTRONu celkem 125 tisíc km, což v porovnání s referenční Škoda Octavia 1.0 TSI, která je provozována ve vozovém parku, znamená úsporu 6.000 L paliva a omezení přímých emisí CO2 o 13.750 kg [tabulkové hodnoty Škoda Auto: kombinovaná spotřeba 4.8 L/100 km, 110 g CO2/km]. Výrazným faktorem je také finanční úspora, která činila 70% na PHM a 80% na servisních úkonech v porovnání s nahrazenými spalovacími vozy.

AC nabíjecí stanice o výkonu 2x 22 kW s dynamickým řízením výkonu byla začleněna do energetické struktury společnosti s ohledem na aktuální stav čerpání ¼ hodinového maxima. Instalace si nevyžádala navýšení rezervované kapacity firemní přípojky při zachování uživatelského komfortu. Vhodným časováním nabíjení, při proměnlivé spotové ceně elektřiny, byly podpořeny další finanční úspory při provozování elektromobilů.

vysledky EV2 2023 2

Ačkoliv byly všechny vozy vybaveny přenosným nabíjecím kabelem i čipy provozovatelů veřejných nabíjecích stanic, více než 80% nabíjení probíhalo na firemních nabíjecích stanicích, což potvrzuje zkušenosti a závěry předchozího projektu. Zapojení širšího okruhu zaměstnanců dále posílilo pozitivní vnímání trendu elektromobility, praktické zkušenosti s tímto novým směrem i rozšíření obchodního a technického potenciálu k propojení elektromobility s portfoliem společnosti v rámci bezdrátových technologií. SECTRON tímto druhým projektem v oblasti čisté mobility dále posiluje svou image inovativní firmy, která se nebojí investovat do nových technologií a klade důraz na eliminaci ekologických dopadů své činnosti. Tato myšlenka je také prezentována na firemních akcích i jako doprovodný program odborných seminářů v příbuzných odvětvích.”

Název programu, ze kterého byl projekt podpořen - Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, program podpory Nízkouhlíkové technologie, Výzva V. programu podpory Nízkouhlíkové technologie - Elektromobilita.

vysledky EV2 2023 3

Název projektu v rámci programu - Elektromobilita II - SECTRON s.r.o.
Jméno žadatele - SECTRON s.r.o.
Termín realizace - 6. 1. 2020 - 2. 9. 2021
Způsobilé výdaje

  • Pořízení 3 ks vozidla - elektromobilů v kategorii M1 - celkem 2 755 561,17,- Kč. Způsobilé výdaje se rovnají pořizovací ceně vozů bez DPH.
  • Pořízení dobíjecí (neveřejné) stanice pro elektromobily v rámci podnikatelského areálu pro vlastní potřebu - celkem 104 670,00,- Kč. Způsobilé výdaje odpovídají investičním výdajům.

Celkové způsobilé výdaj projektu tak činí 2 860 231,17,- Kč.

vysledky EV2 2023 4

Popis projektu - Projekt žadatele SECTRON s.r.o. v rámci V. Výzvy programu podpory NUT zavedl do činnosti podniku inovativní technologie (TRL 9) čisté mobility. V rámci způsobilých výdajů byl pořízen 3x Elektromobil pro vlastní potřebu a 1x AC nabíjecí stanice pro vlastní potřebu Žadatele. Projekt je realizován v Moravskoslezském kraji.

Společnost SECTRON s.r.o. získala celkovou dotaci ve výši 715 057,79,- Kč.

Více informací získáte na www.sectron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku