Jednodušší tvorba hezčích aplikací v novém systému Control Web 8

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jednou z mnoha nových vlastností systému Control Web 8 je možnost přímo v grafickém editoru vývojového prostředí kreslit obrázky ve virtuálních přístrojích panel a drawing.

Kresba v přístrojích může být statická i dynamická, kdy animace kresby je řízena hodnotami z běžící aplikace. Kresbu lze editovat v Editoru kresby, který nabízí řadu grafických primitiv a nástroje pro jejich editaci a umožňuje i import obrázků ve formátu SVG.

Na následujících příkladech si ukážeme různé možnosti využití této nové vlastnosti systému Control Web 8 v aplikacích.

aplikace cw8 1

Jednoduché použití kresby pro dekoraci přístroje

V prvním příkladu si ukážeme využití Editoru kresby pro orámování přístroje meter umístěného v panelu. Editor kresby spustíme stejnojmenným příkazem z menu, které se zobrazí po stisknutí pravého tlačítka myši nad virtuálním přístrojem panel nebo drawing.
V Editoru kresby nakreslíme rámeček a nadefinujeme jeho vzhled. Protože editace kresby je možná jak v Editoru kresby, tak i přímo v upravovaném přístroji panel, je umístění rámečku kolem přístroje meter velmi snadné.

aplikace cw8 2
V dalším kroku doplníme do kresby text, který bude sloužit jako titulek přístroje meter. Po uzavření editoru kresby pak dostaneme dekorovaný přístroj meter.
Jak bylo uvedeno dříve, kresba může být i dynamická, tzn., že objektům kresby může být za běhu aplikace měněna jejich poloha a rozměry, mohou rotovat nebo může být měněn jejich vzhled. Pokud bychom tedy např. chtěli měnit barvu rámečku obdélníku kresby v závislosti na zobrazované hodnotě v přístroji meter, pak toho můžeme docílit voláním procedury SetStrokeColor ( 'Frame', Color ).
Rámeček kresby bude za běhu aplikace měnit svou barvu podle toho, v jakém pásmu se zobrazovaná hodnota v přístroji meter nachází.

aplikace cw8 3

Vytvoření vlastního přístroje

V druhém příkladu vytvoříme jednoduchou animovanou kresbu, která bude znázorňovat měřicí přístroj. Místo panelu však použijeme přístroj drawing.
Obdobně jako nad přístrojem panel, otevřeme z menu Editor kresby a pomocí nástroje Obdélník si nakreslíme podklad přístroje.

aplikace cw8 4
V dalším kroku si nakreslíme pomocí nástroje Oblouk stupnici. Stupnice bude vytvořena ze dvou oblouků a každý oblouk bude vykreslen jinou barvou.
Ve třetím kroku nakreslíme pomocí nástrojů Obecná křivka a Elipsa ukazatel. Pro jednodušší manipulaci s ukazatelem, seskupíme oba objekty a vzniklou skupinu pojmenujeme arm.
V posledním kroku doplníme do kresby texty.

aplikace cw8 5
Takto vytvořenou kresbu uložíme do souboru a poté již můžeme voláním procedury TransformRotate( 'arm', Value, CenterX, CenterY ) nastavovat vychýlení ukazatele.

aplikace cw8 9

Množství nových variant vzhledů u vestavěných virtuálních přístrojů I když si sami můžeme nakreslit zcela libovolný vzhled virtuálního přístroje, systém Control Web nám maximálně zjednodušuje tvorbu aplikačního programu nabídkami podob vestavěných přístrojů.

aplikace cw8 10

Moravské přístroje a.s.
Masarykova 1148, Malenovice
Tel.: +420 577 107 171
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mii.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, prothování a tažení kabelů Maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku