Zjednodušte si svou práci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S využitím jednotného programového prostředí a snadno propojitelných zařízení pomocí USB a Ethernetu, lze sestavit širokou škálu zakázkových systémů využívajících moderních technologií. Většinu komplikací a práce navíc si autoři zakázkových systémů v oblasti průmyslové automatizace způsobí již v samém počátku své práce - při volbě koncepce celého řešení.

Jednoznačně nejsložitější částí většiny automatizačních systémů je programové vybavení. Proto má takovou důležitost požadavek jednotného programového prostředí pro všechny komponenty a všechny činnosti systémem vykonávané. Představa, že budeme muset v mnoha různých vývojových prostředích programovat regulátory, programovatelné automaty, řídicí jednotky pohonů, řídicí jednotky pneumatických a hydraulických systémů, algoritmy strojového vidění, vizualizaci a operátorské rozhraní, komunikaci s databázemi atd. je docela odrazující.

zjednoduste_praci_1

S výjimkou opravdu jednoduchých úkolů je obvykle ve většině aplikacích strojového vidění použit počítač standardu PC. Tento počítač je nutný pro veškeré složitější algoritmy zpracování obrazu. Navíc jej můžeme velmi výhodně použít i k řízení celého stroje a jeho spolupráci s obsluhou i s dalšími informačními systémy podniku. Toto řešení je vysoce efektivní, ale musíme mít k dispozici takové programové prostředí, které umožňuje integrovat a současně provozovat algoritmy strojového vidění, řízení strojů v reálném čase, grafické rozhraní pro operátory, komunikaci v síťovém prostředí informačního systému podniku a mnoho dalšího. Současně musí být takový systém komunikovat s digitálními kamerami, osvětlovacími jednotkami, jednotkami průmyslových vstupů a výstupů a případnými dalšími zařízeními, jako jsou např. PLC, pohony motorů atd. A právě takových programovým prostředím je systém Control Web.

Do již tak mohutně vybaveného prostředí systému Control Web lze nainstalovat systém strojového vidění VisionLab a získáme dokonalé propojení úloh strojového vidění s řízením strojů a výrobních linek. Veškeré programové vybavení pak vyvíjíme maximálně efektivně v jednotném, grafickém a intuitivním vývojovém prostředí.

Control Web je navíc velmi cenově atraktivní, proto je používán nejen v rozsáhlých aplikacích ve velkých firmách, ale i v malých a vestavěných aplikacích a také ve školách, ve vědě a výzkumu. Struktura typických aplikací se v poslední době podstatně změnila. Postupně ubývá zakázek, ve kterých je požadováno jen prosté operátorské pracoviště s vizualizací a případným sběrem dat. Požadavek rozhraní pro webové klienty je již samozřejmostí. Většina současných systémů je zapojena, často bezdrátově, do počítačových sítí, obvyklá je spolupráce s nějakým databázovým informačním systémem. Stále častější jsou také požadavky na práci s digitálním obrazem z kamer. Také se často systémy skládají z více částí, které spolu musejí komunikovat. Stále větší výhodou se tak stává to, že i malý vestavný systém je vybaven veškerými komunikačními kanály a jeho programové vybavení dokáže pracovat se všemi současnými standardy výměny dat. I malá vestavěná řídicí jednotka tak má k dispozici Ethernet, USB, Wi-Fi, Bluetooth a může obsahovat internetový HTTP server, ale současně také webový klient, dokáže posílat e-maily, posílat a přijímat SMS zprávy, komunikovat přes GPRS nebo radiové mosty, spolupracovat s Plug-and-Play zařízeními na rychlé sběrnici USB i jednotkami na TCP/IP síti atd. V řadě případů dokáže malý a levný průmyslový počítač nahradit kombinaci PLC a počítače pro operátorské řízení. Zde pak výhoda jednoho programového prostředí pro vývoj aplikací nabývá na ceně.

zjednoduste_praci_2

Také se oproti minulému období výrazně zlevnilo veškeré technické vybavení, máme k dispozici levné a výkonné průmyslové počítače, vstupně/výstupní zařízení, digitální kamery, prvky síťové infrastruktury i akční členy. Naopak se ale zvýšil tlak na cenu a dobu vývoje aplikace. Přitom jsou zákazníky požadovány aplikace stále lépe vybavené a graficky působivé.

Control Web je programovým systémem, který dokáže vystupovat v mnoha rolích. Může pracovat v řídicích jednotkách strojů, může spojovat výrobní technologii s informačním systémem podniku, může být datovým serverem s mnoha webovými klienty, může modelovat a simulovat procesy, může řešit strojové vidění a vizuální inspekci, dokáže vytvářet náročné vizualizace, zajišťovat operátorské řízení a mnoho dalšího. Dokáže nám posloužit tak, jak zrovna potřebujeme.

Moravské přístroje a.s.
Masarykova 1148
763 02 Zlín - Malenovice

Tel: +420 577107171, +420 603498498
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.moravinst.com
http://www.mii.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku