Kamerové vidění pro robota – ukázka efektivity řešení v prostředí systému Control Web

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tento systém není nijak složitý ani rozsáhlý, ale výborně demonstruje rozsah funkčnosti, a především efektivitu a eleganci řešení současných požadavků při digitalizaci výroby prostřednictvím programového prostředí Control Web.

Při robotizovaném rozebírání až osmi pater palet obsahujícími sklenice může docházet k mnoha nestandardním situacím. Není totiž předem známo, co se bude uvnitř pater palet skrývat. Mohou zde být rozbité sklenice, které se nepodaří robotem uchopit, může zde být různý počet vrstev prokladového papíru, prokladový papír také může být poškozen a znečištěn produktem z rozbitých sklenic atd.
Pro zlepšení úrovně automatizace depaletovacího procesu bylo nutno poskytovat pro robota informace z kamery, která snímá palety se sklenicemi. Robot je vybaven velkoplošným podtlakovým úchopovým mechanismem, proto kamera není umístěna na jeho rameni, ale snímá shora celý prostor pro ukládání palet. Základem systému je programový systém Control Web, který běží na počítači, který je tak maličký a lehký, že je bylo možno umístit na dvířka stávajícího rozvaděče pro robota. K počítači je prostřednictvím USB připojena CMOS kamera DataCam a pomocí Ethernetu systém komunikuje s robotem. Pro strojové vidění je použit systém VisionLab a pro spojení s robotem ovladač pro TCP nebo UDP síťovou komunikaci pro Control Web.

videni robota 2019 1
Protože pro tuto úlohu nepotřebujeme výkonný grafický procesor, je použit malý a lehký počítač DataLab PC-R1. Jeho čtyřjádrový procesor si vystačí pouze s pasivním chlazením. Maximální ztrátový výkon procesoru je 6 W. K robustnosti a stabilitě provozu přispívá i použití SSD paměťového úložiště a operačního systému Windows 10 IoT Enteprise LTSC.

videni robota 2019 2
K efektivitě celkového řešení přispívá skutečnost, že:

  • Jediné programové prostředí Control Web zastane roli řídicí jednotky, operátorského rozhraní, strojového vidění i komunikačních rozhraní.
  • Je použit pasivně chlazený počítač s rozměry skříňky 190 x 185 x 45 mm a hmotnosti pouze 700 g, který je umístěn do stávajícího rozvaděče.
  • Scéna je snímána kvalitní 1.5 megapixelovou CMOS kamerou DataCam DC-1500M.
  • Kamera je připojena přímo k počítači 23 m dlouhým aktivním USB kabelem.
  • Strojové vidění je vyřešeno v systému VisionLab, který je nainstalován přímo do prostředí Control Web.
  • Prostřednictvím ovladače CW-SOCKET si systém může vyměňovat s robotem potřebné informace.
  • Systém umožňuje dálkovou správu, údržbu i úpravy a rozšiřování aplikace.

videni robota 2019 3

videni robota 2019 8

Moravské přístroje a.s.
Masarykova 1148, 763 02 Zlín
Tel.: +420 577 107 171
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mii.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku