Vizuální inspekce teplotních snímačů produkovaných automatickou výrobní linkou

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

U této úlohy strojového vidění na karuselovém produkčním automatu kompletujícím teplotní snímače pro automobilový průmysl si naši pozornost zaslouží několik zajímavých řešení a postupů.

inspekce_snimacu_1

1) V zadání je vyžadována vysoká přesnost měření geometrických rozměrů a přitom kamera, která nesmí překážet rotujícímu karuselu, musí být umístěna ve větší vzdálenosti od kontrolovaného senzoru, který má ale velmi malé rozměry. Vzhledem k nutnosti nenarušit manipulační prostor v automatu, a odtud plynoucí větší vzdálenosti kamery od kontrolovaného senzoru, nemohl být použit telecentrický objektiv. Problém vzdálenosti a přesné projekce obrazu bez perspektivního zkreslení byl vyřešen použitím objektivu s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Zvolený objektiv je konstruován pro velké obrazové senzory a tak využitím pouhého středu obrazového pole jsme dosáhli vynikající kvalitu obrazu bez zkreslení geometrie a jasu a prakticky i bez barevných vad. Dlouhé ohnisko objektivu má ale také jednu nevýhodu - výrobní automat obsahuje řady elektromechanických, pneumatických a hydraulických akčních členů, které při své činnosti způsobují vibrace a mechanické rázy. Proto je nutno nějak vyřešit chvění obrazu a stabilitu jeho pozice. Tato potíž je účinně vyřešena kombinací použití zábleskových osvětlovacích jednotek DataLight a programovým ošetřením stability obrazu v prostředí VisionLab.

inspekce_snimacu_2

inspekce_snimacu_3

2) Pro přesná měření rozměrů součástek s využitím zadního světla bývají obvykle používány černobílé kamery s vysokým rozlišením. V této inspekční úloze je třeba nejen přesně měřit rozměry senzorů, ale také navíc číst a detekovat barevné potisky senzorů. Aby byla celá úloha řešitelná jen s jednou kamerou, bylo nutno použít kameru barevnou. Tato jediná barevná kamera pořizuje vždy sekvenčně snímky siluet senzoru v zadním světle a na závěr snímek s předním bílým osvětlením pro detekci barevného označení. Synchronizace jednotlivých zábleskových osvětlovačů je řešena jejich datovým propojením s kamerou. Zábleskové osvětlení je natolik intenzivní, že není nutné žádné zastínění stroje před okolním světlem i přes to, že je použita barevná kamera citlivá na celé spektrum viditelného světla. Činnost osvětlovacích jednotek přitom není v okolí stroje nijak rušivá a pro obsluhu obtěžující. K vysoké kvalitě a přesnosti zobrazení siluet pro přesné měření rozměrů přispívá schopnost kamerových komponent systému Control Web provádět víceprůchodovou adaptivní interpolaci barevné mozaiky grafickým procesorem v reálném čase.

inspekce_snimacu_4

inspekce_snimacu_5

Pro spolupráci programového systému vizuální inspekce s výrobním automatem je s výhodou využita jednotka DataLab se dvěma vstupně / výstupními moduly. Systém strojového vidění zajistí stoprocentní kontrolu vyráběných senzorů a včas zachytí veškeré mimotolerantní kusy. Právě absolutní kvalita výrobků je v automobilovém průmyslu klíčová.

inspekce_snimacu_6

Řešitel strojového vidění:

Moravské přístroje a.s.
Masarykova 1148
763 02 Zlín - Malenovice

Tel: +420 577107171, +420 603498498
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.moravinst.com
http://www.mii.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku