Modifikační software iDialog pro rádiová dálková ovládání řady SAFIR

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stále více používanou komunikační možností rádiového dálkového ovládání je výměna informací mezi přijímačem a vysílačem a zobrazení požadovaných údajů na jeho displeji.

Zobrazované údaje se mohou vztahovat k nastavení a konfiguraci vlastní sady rádiového dálkového ovládání nebo k aktuálnímu stavu ovládaného zařízení. Výhody plynoucí z takové možnosti jsou následující: snadná úprava provozních parametrů a diagnostika závad, přenos informací z ovládaného stroje nebo technologie, flexibilita použití a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy např. zdvihacího zařízení.

Francouzská společnost JAY electronique je renomovaným evropským výrobcem rádiových dálkových ovládání a nabízí široké spektrum produktů pro řešení veškerých průmyslových požadavků. Pro ovládání s obousměrnými komunikačními možnostmi pod názvem SAFIR byl vyvinut modifikační software iDialog.
Software iDialog umožňuje konfigurovat systém rádiového dálkového ovládání a přizpůsobit zobrazení na displeji operátorského modulu (vysílače). Zákazník může upravovat a doplňovat nastavení dodané se soupravou dálkového ovládání nebo si pomocí konfigurátoru na webových stránkách výrobce složit vlastní soupravu a její obsah zkopírovat pro další zpracování a konfiguraci softwarem iDialog. Výsledný soubor nastavení lze zaslat spolu s objednávkou výrobci pro pilotní nastavení před expedicí nebo uložit do internetové databáze konfiguračních řešení.
Vlastní software je rozdělen do několika záložek. První záložkou je „Material“ obsahující informace o operátorském modulu (vysílači) a transceiveru (přijímači), tj. jejich typ, vybavení, popis ovládaných funkcí, resp. ovládaných prvků a odpovídajících vstupů/výstupů – obr. 1.

idialog safir 2
V rámci nastavení zákaznických parametrů lze nahrát také logo uživatelské firmy nebo výrobce zařízení, případně obrázek, který se zobrazí na displeji při zapnutí operátorského modulu. Zapnutí nebo aktivace, případně změna nastavení parametrů dálkového ovládání může být podmíněna nutností zadání čtyřmístného PIN kódu, což zabraňuje možnosti použití nebo provedení změn ze strany neoprávněné osoby - obr. 2.

idialog safir 3
Hlavním komunikačním nástrojem je displej operátorského modulu zobrazující standardně zvolený vysílací kanál, kvalitu spojení a úroveň nabití akumulátoru. Pomocí softwaru iDialog lze přidat zobrazení názvů ovládaných zařízení, jejich funkcí a hodnot v digitální nebo analogové podobě, výstražná hlášení nebo zpětnou vazbu pro potvrzení provedení operace. V případě využívání PLC a komunikace po sběrnici ModBUS nebo CanBUS s tranceiverem lze spravovat (a zobrazovat) piktogramy z vnitřní knihovny nebo lze vytvořit symboly/piktogramy vlastní.
Další možností z mnoha je nastavení vazby tlačítek nebo joysticků operátorského modulu a relé nebo výstupů tranceiveru, jejich vzájemná blokace nebo nastavení hodnot (např. přírůstku napětí nebo proudu). Výsledné nastavení lze přehledně zobrazit funkcí „Report“, která vygeneruje dokument s popisem nastavení, použitými ovládacími prvky, seznamem nastavených vstupů/výstupů, přehledem vlastních a definovaných chybových hlášení a mnoho dalšího pomocí tabulek a zobrazení displeje s popisem.

idialog safir 4
Výsledné nastavení lze z počítače jednoduše nahrát pomocí kabelu s miniUSB konektorem do vnitřní paměti operátorského modulu a následně potom rádiově (provedením synchronizace) přenést do tranceiveru, který může být již předem namontován na ovládaném zařízení.
Software iDialog rozšiřuje možnosti aplikací o novou úroveň spočívající v definici ovládání a zobrazení funkcí, jejich hodnot nebo grafického zobrazení na displeji operátorského modulu v zorném poli obsluhy.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.