Odhalte úniky stlačeného vzduchu a zjistěte, kudy vám utíkají peníze

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stlačený vzduch se řadí k nejdražším komoditám využívaným v průmyslové výrobě. Věděli jste například, že 1 mm dírka v rozvodném vzduchovém potrubí znamená až desítky tisíc Kč nákladů ročně, které byste jinak mohli uspořit?

Odhalit takové netěsnosti dokáže průtokoměr FTMg od společnosti SICK, který vám představíme v následujícím článku.

FTMg: měření průtoku v pneumatických systémech

FTMg je skutečně multifunkční snímač. Používá se v pneumatických systémech, měří průtok a spotřebu stlačeného vzduchu (ale lze ho použít i pro helium, dusík a další nekorozivní plyny), monitoruje procesní tlak, a také teplotu měřeného média. Dokáže odhalit místa zvýšené spotřeby vzduchu, způsobená netěsnostmi v pneumatické síti, čímž díky cílené údržbě předchází zbytečným výdajům za energie. Údaje poskytované snímačem lze také využít k vytvoření opatření ke snížení spotřeby energie v souladu s normou ISO 50001.
Konkrétním příkladem je řízení spouštění a vypínání procesů a strojů, řízení kompresorů nebo řízení špičkového zatížení. To znamená, že senzor může významně přispět k optimalizování výrobních procesů, které jsou nejen udržitelné a šetří zdroje, ale jsou také efektivní, pokud jde o energii a náklady. Důkazem toho jsou aplikace v různých závodech společnosti SICK a realizované projekty s našimi zákazníky.

uniky vzduchu 2021 1

Detekce úniků stlačeného vzduchu

Uživatelé senzoru FTMg mohou sledovat svou spotřebu energie přímo na displeji senzoru nebo formou binárních výstupů navázaných na překročené limity, ale i jako analogový výstup. Ještě lépe lze data sledovat přímo na webserveru, se kterým se lze spojit pomocí IP adresy senzoru FTMg. Integrované sledování dat trvá až sedm dní, a umožňuje tak efektivně vyhledat i ty nejmenší úniky v pneumatických systémech. To umožňuje cílenou detekci a lokalizaci mimořádných tlakových ztrát. Významným přínosem je však také vysoká dynamika měření pro detekci změn v soustavě z hlediska spotřeby.
V současné době existuje průtokoměr ve třech variantách pro průměry potrubí DN 15, DN 20 a DN 25, ale příští rok plánujeme na trh uvést varianty až do světlosti potrubí DN 50, určené pro páteřní rozvody. Vybrat si můžete z varianty s binárními, analogovými výstupy a IO-Link, nebo Ethernetové verze s již zmíněným integrovaným webserverem. Dále do cloudu lze pak data dostat pomocí komunikace OPC UA nebo MQTT.

uniky vzduchu 2021 2

SICK Monitoring Box – vizualizace měřených dat v cloudu

Pokud by vám ani výše zmíněné možnosti nestačily pro vyhodnocení změřených veličin, SICK nabízí cloudovou službu Monitoring Box. S tímto nástrojem získáte historický přehled o spotřebě, výrobních špičkách a následně tak můžete optimalizovat výrobní proces. Data lze sbírat historicky prakticky neomezeně, a proto můžete porovnat například meziroční vývoj spotřeby po implementaci úsporných opatření a nových technologií.

uniky vzduchu 2021 3

Nechte si od nás připravit řešení na míru

Rádi byste snížili náklady na výrobu stlačeného vzduchu ve vašem provozu? Obraťte se na naše odborníky a nechte si zpracovat řešení na míru. Poradíme vám, jakých úspor můžete dosáhnout, jaká bude návratnost investice a pomůžeme vám i s integrací senzorů do zabezpečeného cloudu.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku