Odhalte úniky stlačeného vzduchu a zjistěte, kudy vám utíkají peníze

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stlačený vzduch se řadí k nejdražším komoditám využívaným v průmyslové výrobě. Věděli jste například, že 1 mm dírka v rozvodném vzduchovém potrubí znamená až desítky tisíc Kč nákladů ročně, které byste jinak mohli uspořit?

Odhalit takové netěsnosti dokáže průtokoměr FTMg od společnosti SICK, který vám představíme v následujícím článku.

FTMg: měření průtoku v pneumatických systémech

FTMg je skutečně multifunkční snímač. Používá se v pneumatických systémech, měří průtok a spotřebu stlačeného vzduchu (ale lze ho použít i pro helium, dusík a další nekorozivní plyny), monitoruje procesní tlak, a také teplotu měřeného média. Dokáže odhalit místa zvýšené spotřeby vzduchu, způsobená netěsnostmi v pneumatické síti, čímž díky cílené údržbě předchází zbytečným výdajům za energie. Údaje poskytované snímačem lze také využít k vytvoření opatření ke snížení spotřeby energie v souladu s normou ISO 50001.
Konkrétním příkladem je řízení spouštění a vypínání procesů a strojů, řízení kompresorů nebo řízení špičkového zatížení. To znamená, že senzor může významně přispět k optimalizování výrobních procesů, které jsou nejen udržitelné a šetří zdroje, ale jsou také efektivní, pokud jde o energii a náklady. Důkazem toho jsou aplikace v různých závodech společnosti SICK a realizované projekty s našimi zákazníky.

uniky vzduchu 2021 1

Detekce úniků stlačeného vzduchu

Uživatelé senzoru FTMg mohou sledovat svou spotřebu energie přímo na displeji senzoru nebo formou binárních výstupů navázaných na překročené limity, ale i jako analogový výstup. Ještě lépe lze data sledovat přímo na webserveru, se kterým se lze spojit pomocí IP adresy senzoru FTMg. Integrované sledování dat trvá až sedm dní, a umožňuje tak efektivně vyhledat i ty nejmenší úniky v pneumatických systémech. To umožňuje cílenou detekci a lokalizaci mimořádných tlakových ztrát. Významným přínosem je však také vysoká dynamika měření pro detekci změn v soustavě z hlediska spotřeby.
V současné době existuje průtokoměr ve třech variantách pro průměry potrubí DN 15, DN 20 a DN 25, ale příští rok plánujeme na trh uvést varianty až do světlosti potrubí DN 50, určené pro páteřní rozvody. Vybrat si můžete z varianty s binárními, analogovými výstupy a IO-Link, nebo Ethernetové verze s již zmíněným integrovaným webserverem. Dále do cloudu lze pak data dostat pomocí komunikace OPC UA nebo MQTT.

uniky vzduchu 2021 2

SICK Monitoring Box – vizualizace měřených dat v cloudu

Pokud by vám ani výše zmíněné možnosti nestačily pro vyhodnocení změřených veličin, SICK nabízí cloudovou službu Monitoring Box. S tímto nástrojem získáte historický přehled o spotřebě, výrobních špičkách a následně tak můžete optimalizovat výrobní proces. Data lze sbírat historicky prakticky neomezeně, a proto můžete porovnat například meziroční vývoj spotřeby po implementaci úsporných opatření a nových technologií.

uniky vzduchu 2021 3

Nechte si od nás připravit řešení na míru

Rádi byste snížili náklady na výrobu stlačeného vzduchu ve vašem provozu? Obraťte se na naše odborníky a nechte si zpracovat řešení na míru. Poradíme vám, jakých úspor můžete dosáhnout, jaká bude návratnost investice a pomůžeme vám i s integrací senzorů do zabezpečeného cloudu.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2022

ElektroPrůmysl.cz, červen 2022

Číslo je zaměřené na energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.

Najdete nás na Facebooku