Zkroťte rostoucí náklady za energie v průmyslu – pomocí monitoringu stlačeného vzduchu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stlačený vzduch je jedním z nejdůležitějších a nejrozšířenějších zdrojů energie v průmyslu. Lze ho využít pro celou řadu aplikací, od pohonu nástrojů a strojů až po napájení pneumatických systémů.

Výroba stlačeného vzduchu je však také energeticky náročný proces, a proto je důležité, aby firmy podnikly kroky k zajištění co nejvyšší účinnosti svých systémů stlačeného vzduchu. A to zejména v době, kdy stoupající ceny energií patří k zásadním provozním nákladům.

Důležité je také zajistit, aby byl systém řádně udržován a případné netěsnosti byly rychle opraveny. Netěsnosti mohou být hlavním zdrojem plýtvání energií a mohou také vést k problémům s kvalitou vzduchu a bezpečnostním rizikům. Pravidelná údržba a kontrola systému může pomoci rychle odhalit a opravit případné netěsnosti. Věděli jste například, že několikamilimetrový otvor v potrubí může znamenat zvýšení nákladů o desítky až stovky tisíc korun za rok?

Dlouhodobý monitoring spotřeby stlačeného vzduchu

Právě k dlouhodobému monitoringu rozvodů stlačeného vzduchu je určen senzor FTMg, od společnosti SICK. Tento kalorimetrický průtokoměr umí měřit spotřebu stlačeného vzduchu a dalších nekorozivních plynů, jako jsou argon, helium nebo dusík.
Průtokoměr FTMg dokáže měřit i tlak a teplotu média. Díky velké variabilitě světlosti potrubí, od DN15, DN20, DN25 až po větší průměry DN40 a DN50, ho lze nasadit jak na páteřní rozvody vzduchu za kompresorem, tak i na odbočky nebo přímo na konkrétní stroj.

monitoring vzduch 2023 1
Právě takové rozmístění je ideální pro ty, kteří chtějí odhalit úniky a netěsnosti v rozvodech stlačeného vzduchu. Tedy monitorovat celkový objem vyrobeného vzduchu za kompresorem, od toho odečítat spotřeby jednotlivých odboček, například výrobních linek, a na nich mezi sebou porovnávat spotřeby vzduchu konkrétních strojů.
Takovou analýzou lze nejen sledovat vývoj celkové spotřeby v čase, ale najít především odchylky od normálu, pokud někde náhle stoupne spotřeba vzduchu. To může značit například poruchu ventilu, nebo únik prostřednictvím netěsnosti, když v místě zároveň poklesne tlak.

monitoring vzduch 2023 2

Sbírejte data lokálně nebo je vizualizujte v cloudové aplikaci

Senzor FTMg umožňuje několik způsobů sběru a vizualizace dat. Zaprvé má uživatel k dispozici přehledný OLED displej, kde může přímo na místě u stroje zkontrolovat, zda je spotřeba vzduchu v normálu. Dále nabízí připojení po komunikaci IO-Link nebo ethernet. Právě integrovaný webserver ethernetové verze má už v sobě datalogger, který umožňuje data sledovat a následně exportovat i do CSV souboru až po dobu téměř 8 dní (při nejhrubější vzorkovací frekvenci).

monitoring vzduch 2023 3
Dalším způsobem je připojení zařízení do současného software energetického managmentu, který už je zákazníkem využíván pro jiná zařízení. FTMg podporuje dva druhy takové komunikace a sice MQTT nebo OPC UA. Rozdíl je především ve způsobu přenosu dat. Zatímco MQTT potřebuje mezi senzorem a koncovým zařízením ještě „meziserver“, tzv. broker, OPC UA server už běží přímo v senzoru FTMg a tak se k němu lze rovnou napojit a číst z něj data v reálném čase.
Třetí možností je aplikace SICK Monitoring Box, což je cloudová monitorovací a analytická platforma, která poskytuje vizualizaci dat v reálném čase, historické trendy a porovnání několika zařízení nebo linek mezi sebou. Nabízí také pokročilé analytické a reportovací funkce, které zákazníkům pomáhají optimalizovat jejich procesy a identifikovat potenciální problémy formou upozornění a notifikací. Aplikace je k dispozici pro počítače i mobilní zařízení a lze ji integrovat i lokálně, běžící na serveru přímo u zákazníkamonitoring vzduch 2023 4

S měření stlačeného vzduchu vám poradíme

Pokud si nevíte rady, jak začít s měřením ve vašem provozu, zeptejte se nás. Rádi vám představíme různé možnosti, jak nejlépe monitorovat a odhalit potenciální úniky vzduchu ve vašem výrobním závodě a dosáhnout tak úspor nákladů za energie.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku