Hladiny na úrovni

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pro člověka byla již odpradávna informace o naplněnosti nádob na kapaliny nebo sypké látky klíčovou otázkou přežití. Měření hladiny je tedy možno považovat za jedno z historicky nejstarších procesní měření.

Od dob hliněných nádob a poklepu na ně pro získání představy o naplněnosti již uplynulo nemálo vody a dnešní doba spíše přeje měřením elektronickým. Firma Dinel, s.r.o., přední nezávislý výrobce systémů pro měření výšky hladiny a průtoku v České republice, ve své nabídce disponuje celou řadou procesních měřidel a senzorů, komunikačních a zobrazovacích přístrojů určených pro technologické aplikace v mnoha průmyslových odvětvích.

Novinky pro měření hladin

Kapacitní hladinoměr CLM-70 je dalším přírůstkem do řady inteligentních hladinoměrů. Jeho přednostní vůči metodám založeným na principu odrazu akustických nebo elektromagnetických vln je možnost použití právě v takových případech, kde je odrazivost měřeného média proměnlivá, nebo velmi malá – např. lehké sypké materiály, silně pěnivá média apod. Další výhodou je měření po celé délce měřicí elektrody, tedy žádné mrtvé zóny. Další možností je použití varianty se dvěma elektrodami potaženými FEP (Obr. 1) pro měření agresivních kapalin, zejména anorganických kyselin. CLM-70 disponuje, stejně jako ostatní dva produkty této řady (ultrazvukový hladinoměr ULM-70 a radarový hladinoměr GRLM-70), několika uživatelsky přívětivými vlastnostmi: proudový výstup s komunikací HART, snadná instalace i nastavení pomocí vyjímatelného modulu s dobře čitelným displejem, možnost kopírování (klonování) nastavených parametrů z kusu na kus. CLM-70 se montuje přímo do zásobníků sil či jímek, díky tomu má velmi široké spektrum použití. Vyrábí se v několika dalších variantách elektrodového systému (lano, tyč, trubka) pro aplikace na vodivé i nevodivé kapaliny a sypké látky.

hladina pod kontrolou 2023 1
Častou aplikací ve zpracovatelských technologiích je detekovat hladinu kapalných, kašových nebo pastových médií uvnitř kovových i nekovových nádob, kde probíhá proces míchání, ohřevu, nebo sanitace. K takovým účelům je určen vysokofrekvenční hladinový snímač RFLS-28 (obr. 2). Instaluje se svisle pomocí trubkového nástavce (TN-28), jehož délku a provedení je možno si zvolit. Tyto snímače mohou být přímou náhradou za vibrační hladinové snímače, nebo za kapacitní hladinové snímače v případě náročnějších aplikací. Snímač pracuje ve vysokofrekvenčním pásmu, což umožňuje spolehlivou detekci hladiny média s eliminací usazenin nebo pěny na snímací elektrodě. Takto je rovněž potlačen vliv ulpívání elektricky vodivých médií (čisticí prostředky, louhy, chemikálie). Parametrizaci snímačů je možné provádět magnetickým perem nebo dálkově, pomocí programovacího vodiče.

hladina pod kontrolou 2023 2

Jednoduchá signalizace průtoku

Jak snadno kontrolovat, zda voda v potrubí proudí podle zadání? K tomuto účelu byl vyvinut kalorimetrický snímač průtoku TFS-35 (obr. 3). Dokáže průtok kontrolovat po krocích nebo plynule (výstup PNP, nebo 4-20 mA). Je možné jej použít pro média elektricky vodivá i nevodivá a instalován může být v kovových i plastových potrubích. Snímač je celý vyroben z nerezové oceli, na jednom konci opatřen snímacím elementem, na opačném jsou indikátory stavu zařízení. Je určen k montáži do stěny potrubí pomocí návarku. Kromě samotného hlídání průtoku disponuje funkcí hlídání teploty média. Parametrizace snímače se provádí pomocí magnetického pera.

hladina pod kontrolou 2023 3

Komunikační a řídicí jednotky

Univerzální řídicí jednotka s datalogerem PCU-100 slouží pro měření, zobrazování a archivaci fyzikálních veličin. Může napájet všechny běžné měřicí senzory s výstupem 4-20 mA – obsahuje napájecí zdroj 24 VDC. Lze s ní vyhodnocovat naměřené údaje v reálném čase (včetně převodu výšky hladiny na objem), ty zaznamenávat v interní paměti a exportovat pomocí SD karty, provádět dálkovou parametrizaci senzorů (pokud jsou vybaveny komunikací HART). Je volitelně vybavena displejem a tlačítky, výstupním galvanicky odděleným výstupem 4-20 mA, nebo GSM komunikačním modulem. Tento modul umožňuje připojení a zasílání naměřených dat na server dinel.cloud, kde jsou tyto údaje dostupné z internetu a kde je možné data zobrazit v podobě grafů, tabulek a ostatních grafických prvků tzv. widgetů. Pro komunikaci s HART přístroji pomocí PC slouží univerzální převodník UHC-01.

hladina pod kontrolou 2023 4

Výhodou je, že obsahuje napájecí zdroj pro senzor. Neobsahuje žádný SW, je tudíž kompatibilní s jakýmikoli komunikačními softwary – např. Dinel UniSCADA.

Dinel, s.r.o.
U Tescomy 249, 760 01 Zlín
(průmyslová zóna Příluky)
Tel.: +420 577 002 002
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dinel.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku