Hladiny a průtoky pod kontrolou

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přední český výrobce elektronických systémů pro měření hladiny a průtoku letos pro sérii jarních veletrhů přišel s několika novinkami.

Vysokofrekvenční snímač RFLS-35

Snímač RFLS-35 je určený pro limitní snímání hladiny nejrůznějších kapalin, kašových a pastových hmot. Vysokofrekvenční (vf) hladinový snímač může být přímou náhradou za vibrační hladinový snímač, nebo za kapacitní hladinový snímač v případě náročnějších aplikací. Média mohou být elektricky vodivá i nevodivá s libovolnou permitivitou. Instalován může být v kovových nebo plastových nádržích, trubkách, plnicích zásobnících, jímkách apod. Snímač pracuje ve vf pásmu (stovky MHz), což mu umožňuje spolehlivě detekovat hladinu i v případě, že médium po sobě zanechává elektricky vodivé usazeniny, nánosy, nebo pěnu (např. kečupy, jogurty, majonézy, paštiky, sirupy, marmelády, krémy, mýdla a čisticí prostředky, louhy, chemikálie atd.). Oproti obdobným vf senzorům na trhu se vyznačuje snadnou parametrizací pomocí magnetického pera a selektivní funkcí "Medium Window", díky níž lze provádět i analýzu média a sepnout výstup pouze tehdy, má-li médium konkrétní dielektrické parametry - např. emulze ANO, olej NE, voda NE. Další unikátností tohoto snímače je jeho velmi nízká proudová spotřeba – jedná se o první vf hladinový senzor na trhu, který je k dispozici i v provedení s jiskrově bezpečným výstupem NAMUR. Tělo snímače je celé vyrobeno z nerezové oceli. Jeho snímací část je buď z materiálu PEEK, nebo nyní rovněž z PTFE pro nejvyšší chemickou odolnost. K dispozici jsou různá procesní připojení (závitové, TriClamp), různá elektrická připojení (kabelové vývodky, konektory) a různé výstupy (PNP, NPN, Namur).

snimace hladiny 1

Příložný hladinový snímač GPLS-25 s "vf" technologií

Podobnou technologií jako snímač RFLS je nyní vybaven i snímač GPLS-25 určený k montáži na stěnu nádoby nebo na stavoznak. Donedávna bylo jeho použití v některých případech omezeno fyzikálními vlastnostmi snímaného média. Pokud byla kapalina elektricky vodivá a současně ulpívala na vnitřní stěně nádoby (trubky), nebylo možno tuto metodu použít. Po implementaci vysokofrekvenčního měřicího systému jsou snímače GPLS-25 schopny eliminovat jakýkoli film či usazeninu na vnitřní stěně a spolehlivě ji odlišit od skutečné hladiny. Vnější podoba a ostatní elektrické parametry byly zachovány.

snimace hladiny 2

Kalorimetrický snímač průtoku TFS-35

V technické praxi je častým úkolem kontrolovat, zda kapalina v potrubí proudí podle zadání. Potřebujeme-li si být jisti, zda čerpadlo běží, či zda neběží nasucho, popř. zda plnicí, chladicí, mazací či jiný proces není přerušen, je velmi výhodné instalovat do potrubí senzor proudění média. K tomuto účelu byl vyvinut kalorimetrický snímač průtoku TFS-35. Je možné jej použít pro média elektricky vodivá i nevodivá a instalován může být v kovových i plastových potrubích. Snímač je celý vyroben z nerezové oceli, na jednom konci opatřen snímacím elementem (stonkem), na opačném konci je závěr s indikátory stavu, ovládacími prvky a elektrickým připojením. Je určen k montáži do stěny potrubí pomocí návarku. Kromě samotného hlídání průtoku disponuje funkcí hlídání teploty média. Parametrizace snímače se provádí pomocí dotyku magnetického pera na označené citlivé plošky. LED indikátory jsou multifunkční – zajišťují indikaci stavu i procesu nastavování snímače. Elektrické připojení je k dispozici pomocí kabelové vývodky, vývodky s chráničkou (husím krkem) nebo pomocí konektoru.
V případě překročení meze nastaveného průtoku pod nebo nad uživatelem nastavenou mez dojde ke změně stavu příslušného výstupu pro průtok (rozsah měření rychlosti proudění je 1 až 150 cm/s pro vodu). V případě překročení nastavené meze teploty dojde ke změně stavu výstupu pro teplotu (rozsah hlídaných teplot je 15 až 75 °C). Průtok je v rozsahu měření zobrazován 5 LED diodami a ve stejném dělení je možno volit hranici pro sepnutí/rozepnutí kontaktu a nastavení teploty. Procesní připojení je závitem G1/2.

snimace hladiny 3

Univerzální datalogger PCU-100

Potřebujete mít v jednom zařízení napáječ pro převodník fyzikální veličiny (např. hladinoměr s výstupem 4-20 mA), zobrazovač, konfigurovatelný výstup a záznamník dat (datalogger)? A to vše v průmyslovém provedení s napájením ze sítě 230 VAC, krytím IP 65 a robustní svorkovnicí? Máme řešení – programovatelnou řídicí jednotku PCU-100. Slouží k měření, zobrazování a archivaci fyzikální veličiny (výška hladiny, tlak, průtok, teplota atd.) přičemž lze zvolit různé typy převodních (převáděcích) charakteristik (lineární, kvadratická, odmocninová a uživatelem definovaná), případně také specifikovat rozměry nádrže pro přímý přepočet objemu z hladiny měřeného média. Jednotka je dostupná i v levnější variantě bez grafického LCD displeje (indikace stavu LED diodami). Jednotka je vybavena bateriově zálohovaným obvodem reálného času. Archivace probíhá s uživatelsky definovanou periodou na vnitřní FLASH paměť o kapacitě dostačující pro více než 500 000 vzorků. Data je možné exportovat na microSD kartu pro další zpracování. Konfigurace jednotky se provádí pomocí menu a tlačítek nebo pomocí uživatelské PC aplikace (po připojení počítače pomocí microUSB konektoru). Jednotka je jednokanálová – typ vstupu je volitelný. Jeden reléový výstup je plně uživatelsky konfigurovatelný, včetně možnosti dvoupolohové regulace. Funkčnost jednotky je ještě rozšiřitelná pomocí volitelných modulů.

snimace hladiny 4

Hydrostatický hladinoměr HLM-35

Měření hladiny pomocí hydrostatického tlaku je všeobecně rozšířené. Ke své stávající nabídce ponorných hladinoměrů HLM-25 firma Dinel nyní přidává i verzi pro montáž do závitu. Inovativní design s polozapuštěným převodníkem nabízí dobrou ochranu proti mechanickému poškození a zároveň velmi dobrou čistitelnost tlakového převodníku. Systém pro vyrovnávání atmosférického tlaku je buď pomocí kapiláry integrované do kabelu nebo pomocí ventilu s porézní membránou.

snimace hladiny 5

Dinel, s.r.o.
U Tescomy 249, 760 01 Zlín
Tel.: +420 577 002 002
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dinel.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2020

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.