Bezpečnost a legislativu strojních zařízení nechte odborníkům!

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 

Věděli jste, že se můžete stát výrobcem strojního zařízení i po provedení jednoduchých úprav na zařízení?

V příručce pro uplatňování směrnice o strojních zařízení 2006/42/ES je v §72 uvedeno: “Směrnice o strojních zařízeních se vztahuje rovněž na strojní zařízení založená na použitém strojním zařízení, které bylo přeměněno nebo přestavěno tak podstatně, že je lze považovat za nové strojní zařízení.” Otázkou však zůstává, co je ona podstatná změna?
Obecně se dá říci, že podstatná změna může být definována jako významná změna parametrů zařízení, tedy rychlost, výkon, účel, funkce. Avšak pro tuto přesnou definici nenajdeme v legislativě žádnou oporu. Jediné, co můžeme doporučit, je v takovém případě kontaktovat naše techniky, kteří s Vámi každý případ individuálně zkonzultují a navrhnou případná řešení, kterých může být několik.
Jednou variantou je, že provedenou změnou na zařízení byla pouze změna funkce řízení, způsob ovládání či doplnění bezpečnostních funkcí z důvodu integrace nových částí na zařízení. V takovém případě je dle §82 této příručky nutné znát, zda-li výrobce takovou změnu předpokládá nebo schválí. Pokud je vše výše zmíněné splněno, původní označení CE připojené výrobcem je i nadále platné. Osoba, která aplikovala tyto změny vydá pouze Prohlášení dodavatele o shodě dle normy ČSN EN ISO/IEC 17050-1.
Druhou variantou je, že provedená změna je podstatnou změnou, kdy je nutné např. vyměnit motor za jiný s vyšším výkonem za účelem zvýšení produktivity výrobní linky. V tomto případě původní označení CE přestává být platné. Tedy osoba, která všechny tyto změny provede, se následně považuje za výrobce zařízení a musí plnit veškeré povinnosti stanovené směrnicí 2006/42/ES v článku 5.

legislativa 2021 1

Věděli jste, že po legislativní stránce je úplně jedno, zda úpravu nazvete jako opravu, nebo jako rekonstrukci?

Legislativa totiž nikde (v souvislosti s bezpečností) tyto pojmy neuvádí. Nicméně je nutné při jakékoliv výměně komponent na zařízení nahrazovat vždy stejný kus za stejný kus daného typu se stejnými parametry. V opačném případě musíte prokázat, že změna např. z původního jističe B4 na jistič C4/10kA nevede ke zhoršení parametrů stroje, které by mohly vést k jeho poškození; což může být častokrát neřešitelným problémem z důvodu nedostupnosti náhradních dílů.
Zmiňovaným problémem pak může být i to, že výrobce nemusí být znám a často chybí provozní dokumentace. V takovém případě je nutné, aby provozovatel zařízení dle směrnice 2009/104/ES, nebo u nás převzatého Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., vytvořil místně provozně bezpečnostní předpis, který bude definovat minimální bezpečnostní požadavky na strojní zařízení, kde budou provedené změny uvedeny a popsány.

legislativa 2021 2

Věděli jste, že je úplně jedno, zda plánujete zařízení používat v každodenním provozu, nebo jen výjimečně pro potřeby například výroby vzorků?

V obou případech je legislativa stejně přísná. Rozdíl ale může vycházet z posouzení rizik, kde četnost používání je jeden z klíčových parametrů pro návrh opatření. Navržené opatření je pak dle normy ČSN EN ISO 13849-2 ověřeno výpočtem, což znamená, že navržená bezpečnostní funkce zaručí požadovanou úroveň vlastností (performance level - PL) dle posouzení rizik.
Současný trend neustálého zvyšování bezpečnosti strojních zařízení a důraz na minimalizaci pracovních úrazů s sebou přináší mj. zvýšené požadavky na znalost příslušných norem, souvisejících legislativních změn a následné uvádění bezpečnostní opatření do praxe. Pro většinu průmyslových společností se v této oblasti jeví jako výhodnější spolupráce s externími firmami, které se na výše uvedenou problematiku specializují.
Jedná se o firmy, které nabízejí řešení přesně na míru a podle potřeb zákazníka.

Vzhledem k letitým zkušenostem a množství realizovaných zakázek se mezi tyto společnosti dnes řadí i naše firma. Důkazem toho je i samostatná divize, která se věnuje pouze této problematice. Nabízíme komplexní řešení od posouzení rizik, přes vypracování projektu až po jeho realizaci.
Máme několik certifikovaných zaměstnanců TÜV Rheinland Safety Technik v oblasti funkční bezpečnosti strojních zařízení. Naše společnost pracuje podle standardů ISO 9001 a disponuje pojištěním odpovědnosti za škody na 25 milionů Kč.

EK-INDUSTRY, s.r.o.
Vápenka 16, 636 00 Brno
Tel.: +420 733 127 699
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.posouzenirizik.cz
www.ek-industry.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku