Zajímavé funkce i skvělá cena – HMI Fuji Electric

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Operátorské panely Fuji Electric, původně Hakko Electronics nesou společné jméno MONITOUCH a nejnovějšími řadami je V9 series s nejširší nabídkou funkcí a TECHNOSHOT vynikající cenou při solidním výkonu.

Hlavní novinkou řady V9 series je integrovaný VPN router. Spolu se službou VPN serveru, kterou poskytuje buď Fuji Electric (v Evropě a v Japonsku), nebo zákazník může používat vlastní VPN server, tvoří HMI panely MONITOUCH V9 systém s novým jménem WMI (Web Machine Interface).

Akvizicí firmy Hakko Electronic, která již roku 1988 vyvinula první programovatelný displej, rozšířila společnost Fuji Electric své portfolio pro průmyslovou automatizaci o operátorské panely s obchodním jménem MONITOUCH. Na trhu se lze setkat s modely již ukončených řad V6 a V7 a dále s ještě stále dodávanou řadou V8. Nejnovějším přírůstkem je řada V9 a z ní odvozené ekonomické varianty TECHNOSHOT s úhlopříčkou 7“ či 10“.
Operátorské panely V9 jsou k dispozici ve třech stupních výbavy, viz tabulka 1.

HMI Fuji Electric 1

Všechny varianty panelů V9 jsou vybaveny VNC serverem, díky němuž je možné propojení s tabletem; u verzí s WiFi navíc i bez přístupového bodu. Dále WiFi rozhraní v panelech slouží ke komunikaci s PC, přenosu dat protokolem FTP a také ke komunikaci mezi panely navzájem a tím např. k synchronizaci dvou strojů. Samozřejmostí je záznam dat na USB médium či na standardní SD kartu. Naopak z média lze číst a zobrazit například PDF soubory. Jednotlivé obrazovky mohou mít čtyřnásobnou plochu oproti zobrazitelnému obsahu a panely podporují scrolling, zooming. Na displeji lze také zobrazit video z analogové kamery či obecně z RGB vstupu.

HMI Fuji Electric 2
Významnou inovativní funkcí je zaměření na dálkovou správu prostřednictvím V-Power Cloud ve spojení s integrovaným VPN routerem. Ústředním článkem komunikace s příslušnými PLC, frekvenčními měniči, měřicími přístroji či jinými komunikujícími zařízeními je operátorský panel MONITOUCH V9. K tomu účelu umožňuje až 8 komunikačních spojení, přičemž rozhraní Ethernet a RS485 jsou integrována, jiná rozhraní jsou k dispozici pomocí volitelných karet. K operátorským panelům jsou k dispozici ovladače pro různá zařízení různých výrobců. Těchto ovladačů je k dispozici veliké množství a jsou neustále aktualizovány na webu www.monitouch.com. Na druhé straně internetu je PC, na němž běží vývojový software různých přístrojů připojených k panelu V9, takže tímto způsobem se lze dálkově prostřednictvím jedné komunikační brány připojit na zařízení různých výrobců.

HMI Fuji Electric 3

Jak již bylo uvedeno, v řadě V9 Advanced jsou nabízena provedení s kapacitním dotykovým displejem, což samozřejmě umožňuje multitouch gesta. Ale také je díky tomu možno dát panel pod relativně tlusté ochranné sklo, které umožní sanitaci zařízení s tímto zobrazovacím a ovládacím prvkem. Tato vlastnost otevírá velké aplikační možnosti v potravinářském průmyslu, farmacii a různých chemických výrobách. Spolu s konektivitou zařízení od různých výrobců je toto řešení velmi zajímavé pro řadu výrobců strojů pro výše uvedené technologické oblasti.
Mnohé z dříve uvedených funkcí jsou k dispozici i u „odlehčených“ ekonomických přístrojů řady TECHNOSHOT. I tyto přístroje mohou být zmíněným ústředním článkem, neboli bránou, pro komunikaci se zařízeními různých výrobců. Není zde však integrován VPN router a díky variantám s menší úhlopříčkou jsou tyto displeje určeny do jednodušších strojů, kde zákazník právě ocení nízkou cenu. V některých případech jsou displeje TECHNOSHOT díky nízké ceně vhodné i tam, kde již operátorský panel je, ale je třeba datově propojit linku s jedním řídicím systémem s linkou s jiným řídicím systémem, zobrazit například stav vzájemné spolupráce těchto linek a umožnit přístup k oběma linkám z jednoho nadřazeného operátorského pracoviště.

HMI Fuji Electric 4
Vývojový software pro panely řad V8, V9 a TECHNOSHOT se jmenuje V-SFT, dodává se ve verzi 6, formátem dat je kompatibilní se staršími verzemi a podporuje migraci projektů ze starších řad panelů až na V9. Software obsahuje velkou databázi grafických objektů, lze do něj kopírovat objekty z MS Word/Excel/PowerPoint, ovládá se pomocí ribbon menu a má řadu dalších vlastností podporujících uživatelskou přívětivost. Je také vybaven emulátorem cílového panelu, takže lze pracovat i bez hardware.
Doplňkové softwary Tellus a V-Server umožňují Run-time spolupráci panelů MONITOUCH s PC. Vzdálený monitoring a řízení umožňuje software Tellus v režimu Remote Mode, čili něco jako SCADA software. Kopii obrazovek a současné ovládání z PC a HMI panelu umožňuje software Tellus v režimu HMI Mode. Softwarový modul V-Server, jak již z názvu plyne, se stará o sdílení dat z HMI do PC. Ve variantě Lite jsou tato rozšíření z operátorských panelů na PC k dispozici dokonce i pro TECHNOSHOT zdarma. Takže SCADA funkce za cenu hardwarového propojení prostřednictvím panelu TECHNOSHOT z různých řídicích systémů, frekvenčních měničů a jiných inteligentních programovatelných systémů.

HMI Fuji Electric 5
Operátorské panely V9 jsou vhodné do aplikací s inteligentními přístroji různých výrobců jako ústřední článek komunikace a v případě vzdálené správy výrazně zjednoduší aplikaci a sníží náklady díky integraci VPN služby. S řadou TECHNOSHOT lze zase docílit cenově úsporná řešení. Ve spojení s frekvenčním měničem FRENIC-Ace, v němž je zabudována funkčnost PLC, tak lze dokonce vytvořit řízení jednoduššího stroje bez nákladů na řídicí systém.

AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Tel.: +420 547 125 555
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz/fuji

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku