Lumberg Automation kompletní řešení konektivity v oblasti automatizace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Lumberg Automation, patřící do skupiny Belden, je již od začátku 80. let synonymem pro kvalitní konektory a kabelové komponenty pro všechny oblasti technologie průmyslové automatizace.

Lumberg Automation má kompletní sortiment konektivity pro strojírenství a výrobní systémy v široké škále průmyslových odvětví, od automobilového průmyslu, přes dopravu a logistiku až po potravinářský průmysl.

Společně s dalšími společnostmi v rámci skupiny, především Hirschmann a Belden, tak poskytuje ucelené portfolio pro vysoce kvalitní přenos signálu.
Ať již tedy chcete přenášet energii, data, signály nebo vše dohromady v podobě inteligentního I/O systému, rozmanité portfolio produktů vám nabízí správné řešení pro každou aplikaci.

I/O systémy

Rostoucí úroveň automatizace ve všech oblastech výroby vyžaduje stále složitější nároky na elektroinstalaci a kabeláž. Kromě vysokých nákladů na montáž jsou nevyhnutelné i problémy při servisu v důsledkem složitého a nejasného zapojení.
Pasivní a aktivní I/O distribuční boxy se používají k řešení tohoto problému při optimalizaci systému a následném provozu. Pro zapojení na stroji existují dvě alternativní řešení. Definujeme je jako pasivní a aktivní systémy. Pasivní systémy kombinují signály ze senzorů a akčních členů a přenášejí je pomocí jediného společného ovládacího kabelu do řídícího rozvaděče. Aktivní systémy jsou inteligentnější a přenos dat do řídícího systému je zajištěn po standardní průmyslové sběrnici, kterých v současné době existuje celá řada.
Lumberg Automation podporuje sběrnice PROFIBUS, DeviceNet, CANopen, Interbus, AS-Interface a také Ethernet (Modbus TCP), EtherNet / IP a PROFINET.
Klasické zapojení jednotlivých signálů od senzoru nebo akčního členu k rozvaděči lze nahradit aktivními nebo pasivními I/O moduly. Použitím distribučních boxů lze dosáhnout významného zkrácení doby instalace a údržby a zlepšit celkový výkon systému. Pro zajištění kvality signálu se používají standardní průmyslové konektory M8 a M12.

Lumberg Automation 2020 1
Použití distribučních boxů ať již pasivních nebo aktivních znamená značné snížení objednávaného materiálu a skladování náhradních dílů a také zkrácení času potřebného na plánování, montáž a uvedení strojů a systémů do provozu až po následnou údržbu.

Kabelová konfekce

Jedním ze základních komponent, kterými je vybaven téměř každý stroj jsou senzory a další zařízení ať již plní úlohu vstupních tlačítek či výstupní signalizace. Tyto prvky jsou pro snadnou a rychlou montáž vybaveny nejčastěji konektory o velikosti M8 a M12. Snadná a rychlá montáž, podpořená rozšířeností tohoto řešení v průmyslovém odvětví vede výrobce k stále častější osazování svých výrobků tímto druhem konektorů.
Lumberg automation nabízí řešení pro všechny typy zákazníků. Výrobci zařízení, kteří chtějí své výrobky vybavit konektory mají na výběr ze široké nabídky různých druhů, dle jejich požadavků spočívajících v nárocích na použitý materiál, způsob montáže a další elektrické a mechanické parametry.
Zákazníci zabývající se především návrhem a kompletací zařízení, ocení při připojování již konektory osazených zařízení především sortiment s ohledem na prostorové nároky, rychlost a způsob montáže. Pro svou aplikaci mají na výběr ze tří variant.

Lumberg Automation 2020 2
První a základní možností je použití montovatelných konektorů. Jejich montáž vyžaduje určitou zručnost a časovou náročnost, jedná se ale o ověřenou a spolehlivou variantu. U montovatelných konektorů je třeba počítat s jejich většími rozměry, vyplývající z nutnosti ruční montáže.
V případech, kdy to aplikace umožňuje, je výhodné použití kabelů s předlisovanými konektory. Takto osazené kabely zkracují především dobu montáže a eliminují možné chyby v zapojení v porovnání s montovatelnými konektory, čím tedy šetří finanční prostředky. Navíc jsou tyto varianty, díky strojovému osazování kompaktnější a nezabírají příliš prostoru, kterého není mnohdy dostatek. Zde je možnost zvolit jednu ze dvou možností provedení takto připravených kabelů. První nejběžněji používanou jsou jednostranně zakončené kabely, na jedné straně opatřené příslušným konektorem a druhou stranou volnou pro připojení do další technologie, svorek nebo osazením montovatelného konektoru. Poslední, ale nejjednodušší a nejrychlejší variantou je použití oboustranně zakončených kabelů, kde obě strany kabelu jsou již z výroby osazeny konektory. Postačí pouze samotná montáž kabelu a zařízení jsou připravena k použití. Kabely jsou dodávány ve standardních délkách a materiálových provedení dle zákaznických požadavků.

Specifikace:

  • Standardizované konektory, A-, B-, D-, U- a X- kodování
  • Verze s nebo bez LED indikace
  • Stíněné a nestíněné provedení
  • 3, 4, 5, 6, 8, a 12-pólů
  • Přímé a zahnuté varianty
  • IP65, IP67 (standardní varianty)
  • IP68, IP69K, UL a ECOLAB certifikace (Wash-Down série)

Lumberg Automation 2020 3

Wash-Down

Pro zákazníky z oblasti potravinářství, farmacie a chemického průmyslu, vyžadující od kabelů zvýšené nároky především na hygienické standardy je určena série Wash-Down. Kabely ze série Wash-Down jsou navrženy pro teploty od -40°C po +105°C v souladu s IEC. Pozlacené konektory zajišťují spolehlivý přenos dat a šestihranná nerezová matice bezpečné a spolehlivé připojení, jsou navržené pro aplikace s velkými otřesy a vibracemi a kabely lze použít také v místech s drsnými provozními podmínkami. Kabely se vyznačují vysokou odolností vůči agresivním chemikáliím a čistícím prostředkům a mají certifikaci ECOLAB.

ELETECHNIK Czech s.r.o.
Škrobárenská 507/12, 617 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 530 515 300
www.eletechnik.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku