Interfaceová technika Turck

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každý procesní nebo řídicí systém vyžaduje zpracování množství různých ovládacích signálů a diagnostiku provozních stavů a podmínek prostředí. V mnoha případech se pak jedná o provozně náročná prostředí nebo tzv. ATEX prostředí s nebezpečím výbuchu.

Ty vyžadují použít k tomu speciálně určené certifikované moduly, které realizují bezpečnou kontrolu a oddělení signálů před jejich napojením do PLC či jednotek vzdálených vstupů a výstupů.

V nabídce společnosti Turck jsou v tomto směru hned dvě možnosti, jak tuto problematiku řešit: moduly řady IMX12 / IMXK12 a systém EXCOM. Ty poskytují certifikace různých standardů a zemí pro možnost nasazení téměř kdekoliv na světě.

Kompaktní moduly IMX12

V kategorii IMX12 a IMXK12 je zastoupena široká nabídka velmi úzkých modulů se zástavbovou šířkou pouhých 12,5 mm pro transformaci / převod jedné elektrické veličiny na jinou nebo pro bezpečné oddělení různých signálů z jiskrově (výbušně) nebezpečného prostředí. HART komunikace u některých z nich pak umožňuje vzdáleně operativně měnit nastavení rozsahů a limitů. Většina modulů má i certifikaci spolehlivosti / funkční bezpečnosti SIL 2, některé i SIL 3. Široký provozní teplotní rozsah – 25 až +70 °C umožňuje nasazení v rozvaděčích venkovních i vnitřních a navíc i možnost použití mnoha převodníků na DIN liště těsně vedle sebe bez mezer a realizace přídavného chlazení. Provedení IMXK12 navíc poskytují velmi malou zástavbovou výšku 77 mm, nejmenší v porovnání s moduly všech konkurenčních firem.

Interfaceova technika 2020 1

Moduly IMX12-DI tvoří tzv. oddělovací spínací zesilovače pro oddělení napájení a signálů senzorů se spínacími výstupy, jako jsou indukční, kapacitní, ultrazvuková čidla apod. Jedno či dvoukanálová provedení umožňují bezpečné připojení senzorů k řídící jednotce (PLC). Lze u nich nastavit funkci dvou samostatných kanálů nebo režim zdvojení signálu, nastavit režim výstupů na spínací/rozpínací či využívat kontrolu na zkrat a přerušení vodičů. Signálové vstupy mají úplné galvanické oddělení, reagují na frekvence signálů až do 15 kHz a jsou odolné na přepólování.
Provedení IMX12-FI funguje jako dvoukanálový multifunkční hlídač otáček, který provádí čítání a měření frekvence vstupních pulsů a jejich následné vyhodnocení. Lze provádět porovnání s přednastavenou hodnotou, zda jsou otáčky vyšší, nižší nebo v nějakém rozmezí (okně), jejich vzájemné porovnání pro vyhodnocení směru otáčení nebo získání hodnoty rozdílové frekvence pro kontrolu prokluzu.

Interfaceova technika 2020 2

Moduly IMX12-DO realizují tzv. ventilové řídicí moduly, které umožňují z různých dvoustavových signálů vytvářet na zkrat a přerušení vodiče kontrolované výstupy vyžadované pro spínání ventilů, ovládání signalizace nebo přenos signálů z řídící jednotky k různým zařízením ve výbušném prostředí (např. vzorkovačům). Hodit se to však může i pro ostatní náročné aplikace, kde je potřeba zajistit vysokou spolehlivost funkce elektronickou diagnostikou poruchových stavů výstupů na zkrat či rozpojení.
Moduly IMX12-AI a IMX12-AO tvoří jiskrově bezpečné plně galvanicky oddělené 1 nebo 2kanálové převodníky a měřící zesilovače analogových napěťových a proudových signálů s 12-bitovým rozlišením. Ty jsou nabízeny v různých rozsazích 0-5/10 V, resp. 0/4-20 mA. Varianty IMX12-TI jsou určeny pro oblast milivoltových signálů z teplotních nebo jiných odporových senzorů. Nechybí u nich podpora čtyřvodičového zapojení a kontrola vstupů a výstupů na zkrat a přerušení vodičů.

Interfaceova technika 2020 3

Speciální provedení, moduly označené jako IMX-CCM, jsou určené pro přímou kontrolu teploty, vlhkosti a pozice zavření dveří či krytu rozvaděčů. Starají se tak o diagnostiku správných provozních podmínek nutných pro spolehlivý provoz zejména měřících a řídících komponent a jednotek.

I/O jednotky EXCOM

Systém Turck EXCOM představuje vynikající řešení pro připojení libovolných senzorů i akčních členů v menších i rozsáhlých DCS distribuovaných řídicích systémech v téměř jakémkoliv prostředí. Umožňuje provoz při teplotách -20 až +70°C a poskytuje plnou certifikaci pro provoz v ATEX prostředí v zónách 1 a 2 (pro plyny) i 21 a 22 (pro prach).

Interfaceova technika 2020 4

Celý modulární I/O systém se skládá z propojovací základny o velikosti 8, 16 nebo 24 I/O slotů realizující vzájemné propojení jednotlivých vložených I/O modulů, napájecích zdrojů 24 VDC nebo 115/230 VAC a komunikačních karet. Napájecí a komunikační karty mohou být redundantní. Pro komunikaci je k dispozici Profibus-DP nebo multiprotokolový ethernet s protokoly Ethernet/IP, Modbus-TCP a Profinet. Integrovaný switch se dvěma porty umožňuje realizaci libovolné topologie, např. hvězda, ale i kruhové či liniové pro vysokou spolehlivost celého systému. Ethernetová karta GEN-3G i karta Profibus-DP pak mají i kompletní ATEX certifikaci.

Interfaceova technika 2020 5

Další novinky Turck

Mimo zde uvedených modulů však Turck nabízí i rozsáhlou nabídku dalších průmyslových komponent, jako např. RGB multibarevných signalizačních světel s IO-Link, PLC TBEN-L s Edge Gateway, chytré senzory tlaku s IO-Link, či indukční snímače s bezpečnostním dvojitými OSSD výstupy. Tyto a další novinky najdete na webových stránkách www.turck.cz.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.