Interfaceová technika Turck

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každý procesní nebo řídicí systém vyžaduje zpracování množství různých ovládacích signálů a diagnostiku provozních stavů a podmínek prostředí. V mnoha případech se pak jedná o provozně náročná prostředí nebo tzv. ATEX prostředí s nebezpečím výbuchu.

Ty vyžadují použít k tomu speciálně určené certifikované moduly, které realizují bezpečnou kontrolu a oddělení signálů před jejich napojením do PLC či jednotek vzdálených vstupů a výstupů.

V nabídce společnosti Turck jsou v tomto směru hned dvě možnosti, jak tuto problematiku řešit: moduly řady IMX12 / IMXK12 a systém EXCOM. Ty poskytují certifikace různých standardů a zemí pro možnost nasazení téměř kdekoliv na světě.

Kompaktní moduly IMX12

V kategorii IMX12 a IMXK12 je zastoupena široká nabídka velmi úzkých modulů se zástavbovou šířkou pouhých 12,5 mm pro transformaci / převod jedné elektrické veličiny na jinou nebo pro bezpečné oddělení různých signálů z jiskrově (výbušně) nebezpečného prostředí. HART komunikace u některých z nich pak umožňuje vzdáleně operativně měnit nastavení rozsahů a limitů. Většina modulů má i certifikaci spolehlivosti / funkční bezpečnosti SIL 2, některé i SIL 3. Široký provozní teplotní rozsah – 25 až +70 °C umožňuje nasazení v rozvaděčích venkovních i vnitřních a navíc i možnost použití mnoha převodníků na DIN liště těsně vedle sebe bez mezer a realizace přídavného chlazení. Provedení IMXK12 navíc poskytují velmi malou zástavbovou výšku 77 mm, nejmenší v porovnání s moduly všech konkurenčních firem.

Interfaceova technika 2020 1

Moduly IMX12-DI tvoří tzv. oddělovací spínací zesilovače pro oddělení napájení a signálů senzorů se spínacími výstupy, jako jsou indukční, kapacitní, ultrazvuková čidla apod. Jedno či dvoukanálová provedení umožňují bezpečné připojení senzorů k řídící jednotce (PLC). Lze u nich nastavit funkci dvou samostatných kanálů nebo režim zdvojení signálu, nastavit režim výstupů na spínací/rozpínací či využívat kontrolu na zkrat a přerušení vodičů. Signálové vstupy mají úplné galvanické oddělení, reagují na frekvence signálů až do 15 kHz a jsou odolné na přepólování.
Provedení IMX12-FI funguje jako dvoukanálový multifunkční hlídač otáček, který provádí čítání a měření frekvence vstupních pulsů a jejich následné vyhodnocení. Lze provádět porovnání s přednastavenou hodnotou, zda jsou otáčky vyšší, nižší nebo v nějakém rozmezí (okně), jejich vzájemné porovnání pro vyhodnocení směru otáčení nebo získání hodnoty rozdílové frekvence pro kontrolu prokluzu.

Interfaceova technika 2020 2

Moduly IMX12-DO realizují tzv. ventilové řídicí moduly, které umožňují z různých dvoustavových signálů vytvářet na zkrat a přerušení vodiče kontrolované výstupy vyžadované pro spínání ventilů, ovládání signalizace nebo přenos signálů z řídící jednotky k různým zařízením ve výbušném prostředí (např. vzorkovačům). Hodit se to však může i pro ostatní náročné aplikace, kde je potřeba zajistit vysokou spolehlivost funkce elektronickou diagnostikou poruchových stavů výstupů na zkrat či rozpojení.
Moduly IMX12-AI a IMX12-AO tvoří jiskrově bezpečné plně galvanicky oddělené 1 nebo 2kanálové převodníky a měřící zesilovače analogových napěťových a proudových signálů s 12-bitovým rozlišením. Ty jsou nabízeny v různých rozsazích 0-5/10 V, resp. 0/4-20 mA. Varianty IMX12-TI jsou určeny pro oblast milivoltových signálů z teplotních nebo jiných odporových senzorů. Nechybí u nich podpora čtyřvodičového zapojení a kontrola vstupů a výstupů na zkrat a přerušení vodičů.

Interfaceova technika 2020 3

Speciální provedení, moduly označené jako IMX-CCM, jsou určené pro přímou kontrolu teploty, vlhkosti a pozice zavření dveří či krytu rozvaděčů. Starají se tak o diagnostiku správných provozních podmínek nutných pro spolehlivý provoz zejména měřících a řídících komponent a jednotek.

I/O jednotky EXCOM

Systém Turck EXCOM představuje vynikající řešení pro připojení libovolných senzorů i akčních členů v menších i rozsáhlých DCS distribuovaných řídicích systémech v téměř jakémkoliv prostředí. Umožňuje provoz při teplotách -20 až +70°C a poskytuje plnou certifikaci pro provoz v ATEX prostředí v zónách 1 a 2 (pro plyny) i 21 a 22 (pro prach).

Interfaceova technika 2020 4

Celý modulární I/O systém se skládá z propojovací základny o velikosti 8, 16 nebo 24 I/O slotů realizující vzájemné propojení jednotlivých vložených I/O modulů, napájecích zdrojů 24 VDC nebo 115/230 VAC a komunikačních karet. Napájecí a komunikační karty mohou být redundantní. Pro komunikaci je k dispozici Profibus-DP nebo multiprotokolový ethernet s protokoly Ethernet/IP, Modbus-TCP a Profinet. Integrovaný switch se dvěma porty umožňuje realizaci libovolné topologie, např. hvězda, ale i kruhové či liniové pro vysokou spolehlivost celého systému. Ethernetová karta GEN-3G i karta Profibus-DP pak mají i kompletní ATEX certifikaci.

Interfaceova technika 2020 5

Další novinky Turck

Mimo zde uvedených modulů však Turck nabízí i rozsáhlou nabídku dalších průmyslových komponent, jako např. RGB multibarevných signalizačních světel s IO-Link, PLC TBEN-L s Edge Gateway, chytré senzory tlaku s IO-Link, či indukční snímače s bezpečnostním dvojitými OSSD výstupy. Tyto a další novinky najdete na webových stránkách www.turck.cz.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku