Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln.
Věterná technologie
O 30 % účinnější větrná elektrárná o výkonu 10 MW
Nová větrná turbína SG 10.0-193 DD od společnosti Siemens Gamesa určená pro provoz v mořských větrných parcích má kapacitu 10 MW a rotor s průměrem 193 metrů.
První plovoucí větrná elektrárna na světě funguje lépe, než se očekávalo
Vloni na podzim začala fungovat 30megawattová plovoucí větrná elektrárna Hywind Scotland, k čemuž Statoil nedávno řekl, že elektrárna "fungovala lépe, než se očekávalo v prvních třech měsících výroby."
Ochrana větrných elektráren proti blesku
Dílčí výboj blesku může být považován za zdroj proudu. Maximální hodnota bleskového proudu produkovaný samostatným výbojem byla zaznamenána ve výši 300 kA. Podobně maximální hodnoty náboje přenesené a specifické energie jsou 400 C a 20 MJ/Q.
Příliv zelené elektřiny
Více než 1,3 miliardy kilometrů krychlových – přibližně tolik vody obsahují všechny světové oceány. A stejné množství se také den co den přelévá, v důsledku působení gravitace Měsíce a Slunce, po zemském povrchu.
Revoluce u větrných elektráren?
Není snad měsíc, co by nějaká společnost nepředstavila novinky v oblasti větrných elektráren, u kterých prohlašuje, že budou revoluční v oblasti designu, účinnosti nebo hluku. Tento měsíc Vám představujeme další dvě novinky, které do tohoto segmentu zapadají. Tak uvidíme, zda se revoluce prosadí.
Vítr pro Británii
Velká Británie by mohla sloužit jako důkaz tvrzení, že na velikosti nezáleží. Navzdory své relativně malé rozloze dala světu fotbal, nejpopulárnější sport na Zemi; Beatles, kapelu, jejíž popularitu už jen těžko někdo překoná či jednu z nejoblíbenějších pochutin – čokoládovou tyčinku.
Mrakodrap získává energii z kinetické srsti umístěné na fasádě
Švédský mrakodrap, který nese název Strawscraper je pokryt srstí, která využívá energii větru. Budova vypadá, jako by patřila na dno moře vedle sasanek. Ve městech se může zdát nemožné najít místo pro tradiční větrnou turbínu, protože zde není mnoho prostoru a umístění takové turbíny by bylo nebezpečné. Strawscraper tento problém vyřešil pomocí kinetických „vlasů".
Může být budoucnost větrné energie v „trychtýři“ od Inveloxu?
Lidé, kteří stojí za vytvořením turbíny Invelox tvrdí, že tento typ turbíny může generovat podstatně více energie i při malém závanu větru. Pokud to je pravda, může to znamenat převratnou revoluci při výrobě elektrické energie z větru.
Proklatě dlouhé lopatky
S výrobou větrných elektráren začala společnost Siemens před třiceti lety. Tehdy měly lopatky pohánějící turbínu délku pět metrů a výkon elektrárny se pohyboval kolem 30 kilowattů. Na obrázcích je vidět, kam se vývoj za pouhá tři desetiletí posunul. Každá ze tří laminátových lopatek pro novou elektrárnu o výkonu 6 MW má délku 75 metrů.