Energetická revoluce z moře

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln.

Systém prošel počátečními testy s vynikajícími výsledky, zčásti také zásluhou spojovacích technologií společnosti LAPP.

Philipp Sinn navrhl úsporný způsob přeměny energie, která vzniká tříštěním mořských vln, na elektřinu bez nutnosti použití komplexních technologií. Nyní ve společnosti SINN Power zaměstnává deset lidí, kteří společně pracují na budoucnosti dodávky energií, a vypomáhá jim také 15 studentů, kteří do své práce přináší svěží poznatky ze svého studia.

Z kovových komponent, desek plošných spojů, generátorů, měřicího vybavení a kabelů sestavují v SINN Power moduly. Ty jsou poté spojeny pomocí lehkého spojovacího mechanismu do podoby větších plovoucích polí. Každý modul je vespod vybaven diskovým plovákem o průměru až tři metry, který se pohybuje na vlnách. Tento pohyb je následně přenášen směrem vzhůru pomocí desetimetrové ojnice, která pohání až osm generátorů, jež přeměňují pohyb na elektrickou energii. Další fází vývoje bude osazení synchronizovaného kola, které zajišťuje, že se všechny generátory otáčejí vždy stejným směrem bez ohledu na to, zda se ojnice pohybuje směrem vzhůru či směrem dolů.

sinn power 1

Odolnost vůči bouřím

Johannes Stuck ze SINN Power demonstruje masivní energii videozáznamem obřích vln z Heraklionu, tříštících se o dva moduly druhé generace, které jsou na nábřežní zeď instalovány od června 2018. Odolnost modulům zajišťuje speciální design a odolné komponenty včetně kabelů a konektorů společnosti LAPP, které dokážou odolávat vlnám a mořské vodě.

Instalace v Heraklionu přenáší aktivní provozní data v reálném čase do sídla SINN Power. Každý z modulů ve špičce generuje 24 kilowattů. Průměrný výstup je skromnějších 2,5 kilowattu, ovšem za použití malého plováku. Společnost plánuje osadit další generaci modulů většími plováky o průměru tří metrů, které jim umožní generovat dvojnásobné množství elektrické energie. Pole o rozměrech přinejmenším 7 krát 3 moduly bude schopno generovat 550 tisíc kilowatthodin ročně. To by stačilo na zásobování zhruba 100 domácností elektrickou energií.

sinn power 3

Doplňování mezer v dodávce elektřiny energií z vln

Jednou z nevýhod, kterou sdílí řada obnovitelných zdrojů energie, je skutečnost, že nejsou schopny generovat elektřinu nepřetržitě. A zde přichází ke slovu energie z vln. Je schopna pokrýt základní zátěž, tj. poskytnout elektrickou energii tehdy, kdy toho jiné zdroje nejsou schopny. Společnost SINN Power má v plánu instalovat konvertory energie mořských vln v nevyužitých prostorech mezi jednotlivými turbínami ve velkých větrných elektrárnách na moři.

Podpora společnosti LAPP od samého počátku

V roce 2019 chystá SINN Power nárůst testovacího provozu. V Heraklionu budou instalovány tři nové, technicky pokročilejší moduly. Ty budou v roce 2020 následovány první plovoucí elektrárnou, sestávající z 35 modulů. A kabely společnosti LAPP budou samozřejmě přítomny také. Tento globální lídr v oblasti integrovaných spojovacích systémů chce využít vzájemné spolupráce k dalšímu zlepšení svých výrobků. Současně s kabelovými vývodkami SKINTOP® dodává společnost LAPP také kabely ÖLFLEX®, které přenášejí elektrickou energii z generátorů, a kabely pro přenos dat UNITRONIC®, ovládací kabely jako ÖLFLEX® ROBUST 210 a propojky na deskách tištěných spojů. Plánovány jsou také podmořské kabely.

sinn power 2

Společnost LAPP již má s obnovitelnými energiemi zkušenosti z dalších projektů, například spojovacích systémů pro solární elektrárny. V roce 2016 poskytla kabeláž pro větrné turbíny s integrovaným čerpacím zařízením. Zásobárně přírodní větrné energie Max Bögl v Gaildorfu nedaleko Stuttgartu pomáhá energetické revoluci dosáhnout nových výšin. Když je k dispozici nadbytek větrné energie, je voda z údolí čerpána nahoru do zásobárny. Jejím prostřednictvím je pak možno kompenzovat období slabého větru pomocí tří výkonných turbín v údolí. Společnost LAPP zde poskytla ovládací, silové a datové kabely pro větrné turbíny metodou dodávek just-in-time na místě stavby.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku