Požadavky na kabely pro kolejová vozidla

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z důvodu bezpečnosti na železnici jsou na používané materiály kladeny vysoké nároky nejen z hlediska protipožární odolnosti, které jsou dané normou EN 45545-2, ale také náročným prostředím, kde jsou tyto materiály používány.

Podívejme se na vlastnosti jednoho z nejvíce rozšířených vodičů pro kolejová vozidla ÖLFLEX® TRAIN 331.

Základní vlastnosti

Jedná se o jednožilový vodič pro kolejová vozidla s průřezy 0,5 – 300 mm2 pro jmenovité napětí 600/1000 V a teplotní rozsah -45 °C až +120 °C. Odolnost vůči olejům, pohonným látkám, kyselinám, zásadám i ozonu je dána konstrukční normou EN 50264-3-1. Požadované vlastnosti při hoření, jako je bezhalogenovost, nízká hustota kouře, toxicita zplodin hoření a další jsou zajištěny splněním normy EN 45545-2. Všechny tyto vlastnosti jsou dány konstrukcí kabelu a použitými materiály, přičemž je izolace těchto vodičů, případně i kabelů vyrobena ze směsi polymerů El 109 zesítěné elektronovým paprskem. Díky tomu dostávají použité plasty specifické vlastnosti. Je to podobný proces jako při vulkanizaci pryže, kdy se materiál stává vysoce mechanicky i fyzikálně odolný. Většina těchto vlastností je podmínkou pro použití v kolejových vozidlech a je přímo dána konstrukční normou EN 50264.

kabely kolejova vozidla 2022 1

Něco navíc: provedení, balení a certifikace

Vodiče ÖLFLEX® TRAIN 331 je možné obdržet v různých barvách izolace. Mimo tradiční černé, šedé a zeleno-žluté je to dalších 8 barev včetně červené a modré. Značení vychází z barev pro stejnosměrné obvody, doplněna jsou provedení barev odpovídající barevnému značení dle DIN 47100 pro datové kabely.
Pro sériovou výrobu na automatech, které vodič ustřihnou ve zvolené délce a potisknou, lze dodat větší balení v kartonech s nehmotným odmotáváním. Například průřez 1,5 mm2 tak dodáváme v krabičkách po 100 m nebo v kartonu s délkou 2000 m.
Vodiče jsou certifikovány pro použití v Evropě normou EN 45545-2. Splnění standardu NFPA 130 (standard pro železniční a dopravní systémy v USA) umožňuje jejich použití v projektech v zámoří.

kabely kolejova vozidla 2022 2
Na tento standard jsou navázány další normy, požadované v zámoří. První z nich je ASTM E1354 - zkušební metoda pro rychlost uvolňování tepla a viditelného kouře pro materiály a výrobky. Další je BSS 7239 - zkušební metoda pro stanovení toxických plynů ze spalování materiálů. Splnění uvedených standardů zjednodušuje proces schvalování vodičů ÖLFLEX® TRAIN pro projekty s celosvětovou působností.

Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz.

LAPP Czech Republic s.r.o.
Tel.: +420 573 501 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lapp.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku