Požadavky na kabely pro kolejová vozidla

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z důvodu bezpečnosti na železnici jsou na používané materiály kladeny vysoké nároky nejen z hlediska protipožární odolnosti, které jsou dané normou EN 45545-2, ale také náročným prostředím, kde jsou tyto materiály používány.

Podívejme se na vlastnosti jednoho z nejvíce rozšířených vodičů pro kolejová vozidla ÖLFLEX® TRAIN 331.

Základní vlastnosti

Jedná se o jednožilový vodič pro kolejová vozidla s průřezy 0,5 – 300 mm2 pro jmenovité napětí 600/1000 V a teplotní rozsah -45 °C až +120 °C. Odolnost vůči olejům, pohonným látkám, kyselinám, zásadám i ozonu je dána konstrukční normou EN 50264-3-1. Požadované vlastnosti při hoření, jako je bezhalogenovost, nízká hustota kouře, toxicita zplodin hoření a další jsou zajištěny splněním normy EN 45545-2. Všechny tyto vlastnosti jsou dány konstrukcí kabelu a použitými materiály, přičemž je izolace těchto vodičů, případně i kabelů vyrobena ze směsi polymerů El 109 zesítěné elektronovým paprskem. Díky tomu dostávají použité plasty specifické vlastnosti. Je to podobný proces jako při vulkanizaci pryže, kdy se materiál stává vysoce mechanicky i fyzikálně odolný. Většina těchto vlastností je podmínkou pro použití v kolejových vozidlech a je přímo dána konstrukční normou EN 50264.

kabely kolejova vozidla 2022 1

Něco navíc: provedení, balení a certifikace

Vodiče ÖLFLEX® TRAIN 331 je možné obdržet v různých barvách izolace. Mimo tradiční černé, šedé a zeleno-žluté je to dalších 8 barev včetně červené a modré. Značení vychází z barev pro stejnosměrné obvody, doplněna jsou provedení barev odpovídající barevnému značení dle DIN 47100 pro datové kabely.
Pro sériovou výrobu na automatech, které vodič ustřihnou ve zvolené délce a potisknou, lze dodat větší balení v kartonech s nehmotným odmotáváním. Například průřez 1,5 mm2 tak dodáváme v krabičkách po 100 m nebo v kartonu s délkou 2000 m.
Vodiče jsou certifikovány pro použití v Evropě normou EN 45545-2. Splnění standardu NFPA 130 (standard pro železniční a dopravní systémy v USA) umožňuje jejich použití v projektech v zámoří.

kabely kolejova vozidla 2022 2
Na tento standard jsou navázány další normy, požadované v zámoří. První z nich je ASTM E1354 - zkušební metoda pro rychlost uvolňování tepla a viditelného kouře pro materiály a výrobky. Další je BSS 7239 - zkušební metoda pro stanovení toxických plynů ze spalování materiálů. Splnění uvedených standardů zjednodušuje proces schvalování vodičů ÖLFLEX® TRAIN pro projekty s celosvětovou působností.

Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz.

LAPP Czech Republic s.r.o.
Tel.: +420 573 501 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lapp.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku