Konektory EPIC® od společnosti LAPP osvětlují létající filmové balony

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co mají společného filmy jako "Kohout na víně", epizody německého televizního seriálu "Místo činu" a filmový trhák "Valkýra"? Kulisy byly nasvíceny pomocí osvětlovacích balonů dodaných společností blberlin, jejichž součástí jsou konektory EPIC® od společnosti LAPP.

Konektory EPIC® zajišťují lehké a stabilní řešení připojení těchto létajících svítidel.

Fabian Friedrich, vyučený tesař, úzce spolupracoval s ateliérem Babelsberg, kde postavil mnoho kulis pro filmové produkce v Německu i v zahraničí. "V té době se začal využívat zcela nový způsob nočního osvětlení velkých ploch. Konečně se světlo „osvobodilo“ a my jsme mohli vypustit velké francouzské heliem naplněné svítící balony nad kulisy" vzpomíná Fabian Friedrich. Dříve kameramani používali k osvětlování ploch těžkopádné jeřáby a plošiny, a proto si většina z nich oblíbila tuto novou metodu.
V roce 2006 se Fabian Friedrich ve spolupráci se svým elektrikářem rozhodl vyvinout vlastní osvětlovací balony pro filmový průmysl. Jedno bylo jasné: všechny komponenty musely být co nejlehčí - včetně konektorů. "Potřebovali jsme co nejmenší lehký konektor, který umožňuje vysoké proudové zatížení a může létat jako součást balonu. Můj elektrikář znal společnost LAPP a po konzultaci s aplikačním inženýrem jsme rychle našli to, co jsme hledali,“ říká Fabian Friedrich. Byl vybrán průmyslový konektor EPIC® Power LS1, který je mimořádně odolný proti nárazům a vlivům prostředí. Od té doby zůstal Fabian Friedrich věrný spojovacím řešením společnosti LAPP. "Kvalita výrobků a servis jsou skvělé," dodává.
Osvětlovací balony mohou v závislosti na požadavcích vystoupat do výšky 10 až 80 metrů. Balony jsou vyrobeny ze speciálního helium nepropustného průsvitného povlaku. Uvnitř se nachází elektrická jednotka s osvětlovacím tělesem. Plastová deska na "jižním pólu" ve spodní části vše hermeticky uzavírá. V této části je integrován konektor EPIC® Power LS1. Připojovací a ovládací kabely ÖLFLEX® ROBUST 210, které přenášejí proudy 220 V nebo dokonce silové proudy 380 V, zajišťují spolehlivé připojení směrem dolů.

EPIC balony 2021 1

Každý gram se počítá

Fabian Friedrich a jeho tým vyvíjejí a vyrábějí heliové balony podle příslušných požadavků na filmovou scénu, jako je výška osvětlení, světelný výkon a barva světla. Přesné výpočty jsou přitom vždy nezbytné. Každý metr krychlový helia vytváří vztlak 1,1145 kg. To znamená, že je třeba vzít v úvahu hmotnost každé součásti balonu - od speciálního průsvitného pláště přes svítidlo až po desku plošných spojů a konektor. Samotné plastové pláště jsou podle potřeby navrženy pro 6 až 81 metrů krychlových helia. "Pro nás je důležitý každý gram," říká Fabian Friedrich. V neposlední řadě je třeba brát v úvahu také zatížení větrem. Balony se musí udržet ve vzduchu i za větrného počasí. Jsou schváleny až do síly větru čtyři. Proto se na natáčecím place pravidelně zjišťují aktuální údaje o větru z okolních letišť.

Řešení na míru

Celkem má nyní společnost blberlin k dispozici přibližně 70 různých verzí balonů a přibližně stejný počet různých řídicích jednotek s kabely a konektory, které lze do balonů instalovat takříkajíc "plug and play". Flexibilní kombinace balonů a řídicích jednotek znamená, že je obvykle připraveno řešení na míru.

EPIC balony 2021 2
V závislosti na požadavcích je lze použít v oblastech s umělým, denním i smíšeným osvětlením a poskytují světelný výkon až 50 000 wattů.
Nejzajímavější zakázku měl Fabian Friedrich před několika lety u jezera Turkana v Keni. Dva a půl měsíce se tam natáčel film o dětských vojácích. Berlínská společnost navrhla speciálně pro tento film heliový balon o průměru 5,5 metru a výkonu 42 000 wattů. Musel se vznášet ve výšce 80 metrů nad krajinou na okraji jezera. "Pro tuto práci jsme vyvinuli vlastní prototyp a poslali ho do Nairobi. Měli jsme čas ho vyzkoušet jen jednou, ale naštěstí vše fungovalo," říká Fabian Friedrich. S filmovými hvězdami přichází podnikatel do styku jen zřídka. Když už se tak stane, je to náhoda. Na natáčení filmu Valkýra v Berlíně se najednou ocitl vedle Toma Cruise. Fabian Friedrich říká s úsměvem: "Tehdy jsem si toho ani nevšiml, ale později mi o tom řekla manželka."
Společnost blberlin spolupracuje převážně s evropským filmovým průmyslem. Po filmových balonech pro noční vysílání přibylo účinné, rychlé a energeticky úsporné osvětlení modrými nebo zelenými obrazovkami. Stále častěji se balony používají také pro venkovní přenosy při sportovních akcích, zejména ve volné přírodě, při klasickém i sjezdovém lyžování a biatlonu. Na summitu G7 v roce 2015 se na bavorské obloze dokonce jako umělecký projekt vznášely balony s potiskem portrétů Baracka Obamy.
Fabian Friedrich vidí budoucnost optimisticky. "Na začátku pandemie se obchod téměř zastavil. Ale vše se začalo velmi rychle vracet do normálu. Náš tým je stále daleko od natáčení a o filmy je v době odstávky větší zájem než kdykoli předtím." Loni v červnu se jeho společnost přejmenovala na blberlin UG a přibyl partner. Společnost má velké plány. "Do pěti let chceme být lídrem na trhu filmových balonů v Německu," říká sebevědomě Fabian Friedrich a zdůrazňuje, že pracuje pouze s kvalitním materiálem, který vydrží mnoho let. V současné době tým vyvíjí nové inovativní LED balony, u nichž musí být konektory ještě kompaktnější.
"I pro ně budeme vyvíjet řešení na míru," říká Joachim Strobel, produktový manažer pro konektory EPIC® ve společnosti LAPP.

EPIC balony 2021 3

Informace: Průmyslové konektory EPIC®

EPIC® (Environmental Protected Industrial Connectors) je registrovaná značka průmyslových konektorů LAPP. EPIC® jsou spolehlivé konektory pro průmyslové aplikace, například ve strojírenství, v rozvaděčích a ve venkovních aplikacích. Ať už se jedná o kruhové konektory pro řízení pohybu nebo hranaté konektory s odolnými pouzdry - průmyslové konektory od společnosti LAPP umožňují snadné a bezpečné připojení a odpojení kabelů. Mezinárodní certifikace umožňují jejich použití po celém světě.

Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku