Efektivní instalační řešení pro mobilní stroje

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co dělat, když v každodenní praxi narazíte na problém a jste toho názoru, že jej lze se zavedenými produkty vyřešit jen nedostatečně?

Tržní segment mobilních strojů je ohledně tématu „racionální instalační techniky“ stále v plenkách. Kabelové svazky a svorkovnice jsou sice technickým standardem, v posledních letech se však do strojů dostávalo stále více elektronických technologií - s odpovídajícími účinky ohledně náročnosti kabelového zapojení u výrobců strojů. Pro lepší pokrytí požadavků trhu mají dnes kromě toho výrobci ve svém programu více variant volitelných doplňků. Důsledkem toho všeho je, že tradiční koncepce kabelového svazku a také svorkovnice stále více naráží na své hranice. V závislosti na typu stroje, jak lze slyšet od některých výrobců, je možné kabelový svazek vzhledem k hmotnosti instalovat pouze s pomocí několika dalších rukou a v některých případech dokonce jen s podporou halového jeřábu. Na další téma poukazuje p. Michael Dietrich: „Problém při připojení mnoha jednotlivých vodičů je zajištění těsnosti každého jednotlivého vodiče. Pokud selže jediné těsnění, může vlhkost nebo provozní médium proniknout až do řídicího systému a způsobit tak úplné selhání stroje.

SNADNÉ, RYCHLÉ A BEZCHYBNÉ ZAPOJENÍ

Společnost Data Panel, coby nový člen skupiny Murrlektronik, byla založena s cílem vyřešit, resp. odstranit výše zmíněné problémy či nedostatky. Portfolio člena skupiny Murrelektronik obsahuje vysoce kvalitní, decentrální elektrotechnická instalační řešení ve formě přesně vzájemně přizpůsobeného, modulárního, zásuvného stavebnicového systému. Pomocí tohoto modulárního systému, který zahrnuje sběrnicové moduly, pasivní rozbočovače a předmontované kabely, lze snadno reagovat na požadavky specifické pro danou aplikaci. P. Michael Dietrich říká: „To nám umožňuje nabízet nákladově efektivní řešení i při minimálních sériích.

datapanel zapojeni 2021 1
Plně zalisovaný sběrnicový modul CANopen z produktové řady xtremeDB nabízí osm slotů pro vstupy a výstupy. Digitální, analogové a raciometrické formy signálu lze individuálně konfigurovat pro vstupy a výstupy. Signálová nabídka je završena PWM/PWM (I) a PVG ovládáním ventilů, jakož i frekvenčními/čítačovými a kodérovými signály na straně vstupů.
Díky všudypřítomné přípojné technice Deutsch (DT) může být modul, sestávající z plastového materiálu vyztuženého skelným vláknem, použit ve strojích, ve kterých může projektant pro připojení používat předem sestavené opláštěné kabely nebo alternativně jednotlivé vodiče.
Použití pasivních rozbočovačů Data Panel je přechodovým krokem od paralelního zapojení pomocí kabelového svazku nebo svorkovnice k zásuvné sběrnicové technologii a nabízí rovněž možnost dovést snadno a nákladově efektivně „On Board“ vstupy a výstupy z řídicího systému do prostoru stroje. Na rozdíl od kabelového svazku umožňuje zásuvný systém bezproblémové dodatečné rozšíření nebo přizpůsobení strojní elektroniky.
S kompletní produktovou řadou xtremeDB lze také provádět instalaci stroje a uvedení do provozu bez expertních znalostí pomocí předmontovaných a testovaných spojovacích kabelů společnosti Murrelektronik založených na přípojné technice DT. Při použití těchto kabelů splňuje aktivní a pasivní modul požadavky podle IP67, IP66K a IP69K. Alternativně je možné vlastní sestavení kabelu s DT nebo kompatibilními konektory. Stavebnicový systém předmontovaných a testovaných komponent a rozsáhlý sortiment příslušenství zajišťují značnou nezávislost při zapojení senzorů a akčních členů. „Nezávislost je také dána v jiném ohledu,“ říká p. Michael Dietrich. „Díky snadné manipulaci se součástmi našeho stavebnicového instalačního systému již není výrobce stroje vydán na milost kapacitním zdrojům výrobce kabelových sestav.“

datapanel zapojeni 2021 2
Ve svorkovnici přináší změna technologie významné úspory prostoru, protože kromě mobilního řídicího systému jsou nahrazeny další vstupní a výstupní moduly a potenciálová svorková rovina. Signály díky tomu již nejsou jednotlivě náročně zapojovány „do skříně“, ale jednoduše a efektivně instalovány decentrálně ve stroji. Svorkovnice může proto být menší, nebo v ideálním případě dokonce zcela odpadnout. Kabelové průchodky, a tedy potenciální slabá místa, již nejsou zapotřebí.
V případě servisního zásahu lze přípojné kabely snadno a rychle vyměnit přímo na místě nebo opravit pomocí již předmontovaných konektorů.

S OPTIMISMEM DO BUDOUCNOSTI

Kromě výše uvedených možností, které stavebnicový instalační systém uživateli otevírá, vidí p. Michael Dietrich optimisticky reakci trhu. „Přestože jsme náš modulární systém představili v době, která je pro naše potenciální zákazníky obtížná, byly reakce veskrze velmi pozitivní.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2021

ElektroPrůmysl.cz, červen 2021

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.

Najdete nás na Facebooku