Proč je důležité rozlišovat délku řetězu „L“ a délku pojezdu „LS“?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Energetický řetěz je mechanický systém určený k ochraně, uložení a vedení flexibilních kabelů a hadic v dynamicky se pohybujících aplikacích pro přenos energie a signálů mezi dvěma body, které se mezi sebou vzájemně pohybují.

Proto jsou energetické řetězy považovány za součást systémů dodávky energií pro zařízení s pohyblivými subsystémy.

No a proč je vlastně důležité rozlišovat délku řetězu „L“ a délku pojezdu „LS“? Protože na základě délky pojezdu stroje „LS“ určujeme potřebnou délku energetického řetězu „L“.

Délka energetického řetězu „L“ vs. délka pojezdu „LS“

Délka pojezdu „LS“
Udává vzdálenost mezi dvěma koncovými polohami pohyblivé aplikace.

Délka energetického řetězu „L“
Udává fyzickou délku energetického řetězu složeného z jednotlivých článků. Výsledná délka energetického řetězu je vždy násobkem počtu článků a roztečí jednoho článku.

Jak zjistit potřebnou délku energetického řetězu „L“?
Ke zjištění délky energetického řetězu „L“ potřebujeme vědět, o jakou aplikaci se jedná. Například nejčastější aplikací, pro kterou si uvedeme příklad, je horizontální pohyb s pevným koncem řetězu uchyceným uprostřed dráhy pojezdu „LS/2“. Výhodou pevného konce uchyceného uprostřed dráhy pojezdu jsou menší potřebné délky kabelů, hadic a řetězu.
Pro lepší představu je níže uveden obrázek, kde lze vidět jeden energetický řetěz ve dvou krajních polohách (s pohyblivým koncem na začátku a konci dráhy pojezdu „LS“), přičemž pevný konec řetězu je stále na stejném místě, a to uprostřed dráhy pojezdu „LS/2“. Z obrázku je zřejmé, že délka řetězu „L“ se vypočítá jako polovina délky pojezdu „LS/2“, ke které se přičte délka oblouku „M“. Její hodnotu zjistíme v katalogovém listu v tabulce pro daný poloměr ohybu energetického řetězu.

delka retezu 2022 2

Ukažme si příklad, kdy máme délku pojezdu LS = 3 m a poloměr ohybu R = 100 mm. Nejmenší možná délka řetězu bude L = 1,905 m, vyplývající z výpočtu LS/2 = 1,5 m + M = 0,405 m (pro R = 100 mm). Dále je potřeba vzít v úvahu rozteč jednoho článku, kdy vypočítanou délku řetězu 1 905 mm vydělíme roztečí jednoho článku (například roztečí 45 mm). Výsledkem bude počet článků, který zaokrouhlíme na nejbližší vyšší číslo. V našem případě se bude jednat o 43 článků, které vynásobíme délkou rozteče pro získání délky řetězu (L = 43 ks x 45 mm = 1 935 mm).
Výsledná délka řetězu bude L = 1 935 mm pro délku pojezdu LS = 3 000 mm.

Novinka do prostředí, kde je vyžadován tichý provoz

Hledáte tiché řešení s nízkými vibracemi, například do divadelní, nebo herecké techniky? Máme pro Vás řešení v podobě řetězu X36SC, které nabídne poloměr ohybu R od 60 do 150 mm.

delka retezu 2022 3

Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz

 

 

 

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku