Kluzný řetěz místo kabelových vozíků

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Další z řady úspěšných projektů společnosti LAPP je aplikace energetického řetězu Brevetti Stendalto ve společnosti Presbeton. Tato aplikace nahradila původní systém kabelových vozíků.

Společnost Presbeton patří k předním českým výrobcům betonového zboží pro stavby a úpravy komunikací, a to jak veřejných, tak soukromých. Ve spolupráci s velkoobchodem Sonepar jsme společnosti Presbeton dodali potřebné materiály k nahrazení stávajícího vozíkového systému kluzným energetickým řetězem s nerezovým vodicím žlabem.
Časté odstávky původního systému s kabelovými vozíky byly důvodem, který vedl společnost Presbeton k hledání nového řešení. K těmto odstávkám docházelo z důvodu zaseknutí vodicích koleček. Po zastavení vozíku docházelo často k přetržení pojistného řetězu, který pomáhal snižovat namáhání kabelů. Po jeho přetržení docházelo k tažení zaseknutého vozíku kabelem a tím k jeho nedovolenému namáhání.

kluzny retez 2022 1

Návrh optimálního řešení

Před návrhem vhodného řešení je potřeba znát veškeré detaily aplikace. Ve výrobních prostorech společnosti Presbeton dochází k odpařování vody z betonových výrobků, je zde velká koncentrace prachu a také vlhkosti, jak je vidět na obrázku 1c. Produktový manažer společnosti LAPP Pavel Vlček říká: „Po konzultaci všech detailů se zákazníkem jsme navrhli řešení v podobě nerezového vodicího žlabu s kluzným plastovým řetězem pro delší pojezd. Tato kombinace zajistí dlouhodobý a bezporuchový provoz
v takto náročném průmyslovém prostředí
.“

kluzny retez 2022 2
S ohledem na vnitřní kabeláž byl zvolen řetěz 326SU161250D s vnitřní šířkou 161 mm a s poloměrem ohybu R = 250 mm, který je vhodný pro kluzné aplikace. Z důvodu delšího pojezdu a lepší stability řetězu byl řetěz vybaven příčkou v každém článku (poslední písmeno „D“ v označení řetězu). Standardně je řetěz dodáván s příčkou v každém druhém článku. Na obrázku 3 můžeme vidět kótovaný řez energetickým řetězem.

Tento řetěz obsahuje kabely:

  • ÖLFLEX® PETRO FD 865 CP a ÖLFLEX® FD 855 CP, vysoce flexibilní napájecí kabely určené pro použití v drsných provozních podmínkách
  • ÖLFLEX® SERVO FD 798 CP, stíněný kabel pro enkodéry určený pro použití v energetickém řetězu s velkou dynamikou, vhodný do náročných podmínek, s certifikací UL/CSA AWM
  • ÖLFLEX® ROBUST FD, připojovacía ovládací kabel bez halogenů určený pro použití v energetickém řetězu, vhodný do náročných podmínek prostředí

kluzny retez 2022 3

Funkčnost návrhu potvrzuje skutečnost, že instalovaný energetický řetěz funguje v bezúdržbovém provozu již přes půl roku.
Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz

LAPP Czech Republic s.r.o.
Tel.: +420 573 501 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lapp.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku