LAPP rozšiřuje portfolio produktů pro technologii Single Pair Ethernet (SPE)

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Single Pair Ethernet (SPE) je klíčová technologie pro SmartFactory a Průmysl 4.0. Umožňuje vytvářet konzistentnější a efektivnější průmyslové ethernetové sítě. K přenosu dat potřebuje pouze jeden pár vodičů.

Dosud byly standardem ethernetové kabely se 2 a 4 páry. Díky této úspoře lze do sítě integrovat nové inteligentní komponenty, které dříve nebyly k síti přes průmyslový ethernet připojeny. S produktovou řadou ETHERLINE® T1 představila společnost LAPP ve velmi rané fázi prototypy jednopárových ethernetových kabelů pro použití v průmyslových strojích a systémech. První kabel pro jednopárový ethernet je nyní k dispozici na skladě. Na jaře společnost LAPP představí a uvede na trh nový ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG.

Nový ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG je dvoužilový datový kabel s certifikací UL pro vysokorychlostní výměnu informací při zachování konstantní přenosové rychlosti a výrazně jednodušší konstrukci. Díky malým poloměrům ohybu a malému vnějšímu průměru je obzvláště hmotnostně a prostorově úsporný, snadno se instaluje a pro připojení na provozní úrovni je nepostradatelný.
Nový kabel s funkcí Power-over-Data-Line podle standardu IEEE 802.3bu byl speciálně navržen pro přenos digitálních signálů ve frekvenčním rozsahu do 600 MHz a do vzdálenosti 40 m. Umožňuje současný přenos dat a napájení koncových zařízení SPE s nízkými energetickými nároky (do 50 W). Konstrukce kabelu SPE zaručuje ideální ochranu před elektromagnetickým rušením. Dvojité stínění je zajištěno díky plastové fólii laminované hliníkem a měděnému opletení s vysokým stupněm pokrytí (SF/UTP). Vnější plášť z PVC je navíc odolný vůči kyselinám a zásadám a je částečně odolný vůči olejům. Certifikace UL/CSA umožňuje použití produktu v Severní Americe. Nový jednopárový ethernetový kabel je zařazen v kategorii UL listed s aprobací PLTC a je možné jej používat pro otevřené elektroinstalace v kabelových žlabech.

Single Pair Ethernet 2021 1
Nový ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG tak nabízí všestranné možnosti použití v automatizační technice i v budoucnosti. Světový lídr na trhu s integrovanými řešeními v oblasti kabelové a spojovací technologie definoval širokou škálu možných aplikací:

  • pro flexibilní použití v suchých a vlhkých místnostech i se středním mechanickým namáháním,
  • pro strukturovanou kabeláž podle norem DIN EN 50173 a ISO / IEC 11801,
  • pro jednopárové ethernetové aplikace 1000Base-T1 podle IEEE 802.3bp a 100Base-T1 podle IEEE 802.3bw.

Vysvětlení: Standard IEEE 802.3 bp popisuje fyzickou vrstvu, která umožňuje přenos 1 Gbit/s pomocí jednopárového kabelu se stočenými měděnými vodiči (kroucenou dvojlinkou) na vzdálenost 40 m se stíněným kabelem nebo 15 m s nestíněným kabelem. Možnými aplikacemi v automatizaci výroby by bylo připojení účastníků gigabitové komunikace uvnitř rozvaděče nebo senzorů s vysokými datovými rychlostmi, jako jsou systémy zpracování obrazu s vysokým rozlišením. Standard IEEE 802.3 bw však umožňuje stejné délky kabelu pro 100 Mbit/s. Zejména kvůli menší vzdálenosti může být tato technologie zajímavá také pro připojení zařízení v rozvaděči.
„Single Pair Ethernet je důležitá technologie pro budoucnost. Abychom však dosáhli širokého proniknutí na trh, potřebujeme standardizované a jednotné konektory,“ říká Christian Illenseer, produktový manažer průmyslové komunikace ve společnosti LAPP. A dodává: „K zajištění kompatibility komponent je nutný pouze jeden standard. Rozhodli jsme se pro SPE Industrial Partner Network, protože věříme, že tento standard má největší šanci na trhu uspět.“
Brzy budou k dispozici dva další kabely: ETHERLINE® T1 FD P, stíněný kabel 26AWG pro Gigabit Ethernet a použití v energetických řetězech a ETHERLINE® T1 P FLEX 18AWG pro 10 Mbit/s a vzdálenost 1000 m.

V oblasti průmyslové komunikace představuje LAPP také další dvě novinky:

1. Vysoce flexibilní patch kabel označený ETHERLINE® FD Cat.6 pro trvale pohyblivé aplikace v energetických řetězech. Kabel je osazen konektory M12X a umožňuje rychlou výměnu dat rychlostí až 10 Gbit/s na vzdálenost 60 m díky ethernetu podle Cat.6. Plastová fólie laminovaná hliníkem a měděné opletení poskytují optimální ochranu před elektromagnetickým rušením. K ochraně párů žil se používá dělicí kříž, který umožňuje maximální mechanické namáhání. Konektor má integrovanou ochranu proti vibracím, která zabraňuje neúmyslnému uvolnění spojení. Stupeň krytí IP67 znamená, že nové propojovací kabely jsou vhodné pro připojení zařízení mimo rozvaděč.

2. ETHERLINE® CABINET CAT.6A pro rozvaděče v sítích PROFINET®. Flexibilní patch kabely Cat.6A se díky malým poloměrům ohybu osvědčily zejména ve stísněných prostorech. Umožňují rychlou výměnu informací rychlostí až 10 Gbit/s do 60 m. Propojovací kabel, osazený na obou stranách konektory RJ45, šetří čas a eliminuje možné chyby během montáže přímo na místě. Konektor RJ45 je obzvláště úzký, takže propojovací kabely jsou ideální pro zařízení s velmi vysokou hustotou portů. Díky certifikaci UL/CSA jsou také schváleny pro severoamerický trh.

LAPP Czech Republic s.r.o.
Tel.: +420 573 501 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lappgroup.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku