První plovoucí větrná elektrárna na světě funguje lépe, než se očekávalo

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vloni na podzim začala fungovat 30megawattová plovoucí větrná elektrárna Hywind Scotland, k čemuž Statoil nedávno řekl, že elektrárna "fungovala lépe, než se očekávalo v prvních třech měsících výroby."

Plovoucí elektrárny již přežily zimní bouři, hurikán a vlny výšky přibližně 8,5 m, zatímco ve Velké Británii napájejí přibližně 20 000 domácností.

Hywind Scotland 1

45-60 % je „typickým faktorem výrobní kapacity pro pobřežní větrné elektrárny“ v zimě, podle Statoil. Farma Hywind Scotland však v listopadu, prosinci a lednu porazila tento údaj v průměru kolem 65 procent, uvedla norská energetická společnost. To znamená, že plovoucí větrná elektrárna produkovala 65 procent maximální teoretické kapacity.
To je úspěch pro plovoucí elektrárnu, která se již setkala s drsným zimním počasím. Hurikán Ophelia v říjnu způsobil rychlosti větru okolo 130 km za hodinu a v prosinci bouře Caroline zase poryvy 160 km za hodinu a vlny kolem 8,5 metru. Větrné turbíny byly v nejhorším větru vypnuté kvůli bezpečnosti, ale automaticky začaly rychle pracovat. Integrovaný řídicí systém turbíny Hywind přizpůsobuje úhel lopatek turbíny během silného větru, čímž zmírňuje nadměrné pohyby konstrukce.

Hywind Scotland 2
Viceprezident pro pobřežní větrné elektrárny Beate Myking společnosti Statoil uvedl ve svém prohlášení: „Testovali jsme technologii Hywind v drsných klimatických podmínkách po mnoho let a víme, že funguje. Ale uvedení první plovoucí větrné elektrárny na světě je spojeno s jakýmsi očekáváním. Proto je velmi povzbudivé vidět, jak dobře turbíny dosud pracují a objem vyrobené elektřiny je podstatně vyšší, než se očekávalo.
Vedoucí výkonná viceprezidentka Statoil New Energy Solutions Irene Rummelhoffová uvedla, že hledají nové možnosti pro tuto technologii a vidí potenciál v západním pobřeží Evropy, Asie a Severní Ameriky. Cílem je snížit náklady na energii z Hywind Scotland na 40 až 60 eur za megawatthodinu do roku 2030, aby byla konkurenceschopná vůči ostatním obnovitelným zdrojům energie.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku