Může být budoucnost větrné energie v „trychtýři“ od Inveloxu?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lidé, kteří stojí za vytvořením turbíny Invelox tvrdí, že tento typ turbíny může generovat podstatně více energie i při malém závanu větru. Pokud to je pravda, může to znamenat převratnou revoluci při výrobě elektrické energie z větru.

Daryoush Allaei, ředitel společnosti Invelox, si myslí, že aktuální cesta zachytávat větry vysoko na obloze je špatná. Je zastáncem přivést vítr k zemi v koncentrované formě a zde ho teprve přeměnit na energii.

invelox 1

Systém, který Invelox vyvinul je „velký trychtýř", který zachycuje vzduch nahoře a stlačuje ho přes turbínu u země. Vítr vstupující o rychlosti 16 km/h po stlačení prochází turbínou při rychlosti 64 km/h.

Trychtýř tak může produkovat o 600% více energie než konvenční větrné zařízení s nižšími náklady na pořízení a údržbu.

Všechno zní až příliš dobře, pokud by to byla pravda, ale je zde pár důvodů ke skepsi. Allaei je docela zdrženlivý na otázky typu co se děje uvnitř trychtýře a dále zařízení nebylo zkoušeno žádnou nezávislou komisí. Přesto musíme říct, že na zařízení je založeno na prokázané myšlence, Venturiho efektu, který říká, když proudí plyn trubkou, která je v jenom místě zúžena, v zúženém místě stoupne jeho rychlost a zároveň poklesne tlak.

invelox 2

Prototyp Inveloxu je vysoký 60 metrů a má asi 2 metry v průměru. Velikost systému může být libovolná, malé přenosné zařízení může sloužit např. jako nabíječka mobilních telefonů. Předpokládá se, že první komerční uplatnění by mělo zařízení najít do tří let.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorovací systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku