EVSE adaptér – pomocník při provádění revizí EV dobíjecích stanic

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Není snad v ČR revizního technika, který by neznal, nebo se nesetkal s univerzálními revizními přístroji EUROTEST od slovinské společnosti METREL.

První přístroj nesoucí jméno Eurotest 61557 byl na český trh uveden právě před 20 lety a o jeho kvalitě a nadčasovosti svědčí to, že jeho výroba byla ukončena teprve koncem minulého roku. Současné moderní typy přístrojů Eurotest jsou vybaveny řadou funkcí umožňujících testovat nejen standardní elektrické instalace, ale lze je použít i v komplikovanějších situacích průmyslových elektrických sítí vybavených speciálními ochrannými prvky.

K revizním přístrojům Eurotest lze pořídit celou řadu doplňujících příslušenství a adaptérů které značně rozšiřují možnosti jejich využití i na prověření elektrické bezpečnosti různých elektrických zařízení se specifickými vlastnostmi. Takovým zařízením jsou například dobíjecí stanice pro elektromobily (EVSE), jejichž kompletní revizi za použití měřicích postupů podle normy ČSN EN 33 2000–6 ed. 2 včetně funkčního testu podle ČSN EN IEC 61851–1 ed. 3 je možné provést za pomoci EVSE adaptéru A 1532 a eMobility Analyzátoru A 1632.

EVSE 2021 1
Adaptér A 1532 (obr. 1) umožňuje testovat bezpečnostní a funkční prvky dobíjecích stanic pro elektromobily provozovaných v režimu 3 (mode 3), které jsou vybaveny dobíjecí zásuvkou typu 2 Mennekes (IEC 62196). Tyto zásuvky obsahují dva signální kontakty PP a CP, které indikují stav připojení elektromobilu k dobíjecí zásuvce a maximální proudovou zatížitelnost dobíjecího kabelu elektromobilu. Pokud je kompatibilita podmínek dobíjení vyhodnocena jako vyhovující pro připojený elektromobil, je zahájeno dobíjení příslušným proudem. Správná funkce komunikace mezi stanicí a elektromobilem je tedy důležitá pro bezproblémové nabití připojeného vozidla.

EVSE 2021 2
EVSE adaptér po připojení ke kontrolované dobíjecí stanici simuluje elektromobil. Parametry signálních kontaktů PP a CP lze nastavit ovládacími prvky na adaptéru. Reakce EVSE na nastavení se pak kontroluje vizuálně a v seznamu kontrolních úkonů na dotykové obrazovce měřicího prístroje Eurotest XC nebo Eurotest XD se potvrzuje, zda stanice správně reaguje na nastavení adaptéru (obr. 2).

EVSE 2021 3

Ověření ochranných opatření se u EVSE potom kontroluje samotným měřicím přístrojem, např. EurotestXC nebo EurotestXD (obr. 3) s tím, že přístroj je ke stanici připojen prostřednictvím EVSE adaptéru (obr. 4).
Pro testování EVSE disponují přístroje EurotestXC a XD naprogramovanou autosekvencí, po jejímž spuštění proběhne test automaticky s tím, že obsluha postupuje podle pokynů přístroje zobrazovaných na displeji.

EVSE 2021 4
Postup při kontrole EVSE pomocí přístroje EurotestXC (XD) a adaptéru A 1532 lze shrnou do následujících kroků:

  1. Zjištění max. dobíjecího proudu EVSE z dokumentace a nastavení přepínače PP na odpovídající hodnotu.
  2. Funkční zkouška EVSE podle pokynů na displeji přístroje EurotestXC nebo XD. Prověření stavů nabíjení pomocí přepínače CP a jejich správné indikace na stanici.
  3. Měřicí přístroj se přes adaptér připojí ke stanici a zahájí se autotest měření impedance poruchové smyčky.
  4. Provede se autotest ve stanici zabudovaného RCD.
  5. Provede se měření izolačního odporu mezi jednotlivými fázemi a PE.
  6. Z naměřených výsledků uložených do paměti přístroje se pomocí SW MES Manager PRO vypracuje revizní zpráva.

EVSE 2021 5

Ještě rozsáhlejšími možnostmi diagnostiky dobíjecích stanic disponuje eMobility Analyzátor A 1632 (obr. 5). Umožňuje testováni stanic typu 2 i 3, tedy nejen samostatné nabíjecí stanice připojené do vyhrazeného okruhu elektroinstalace (mode 3, IEC 62955), ale i tzv. přenosné nabíječky (mode 2, IEC 62572), což je nabíjecí kabel vybavený řídící a ochrannou elektronikou, který lze připojit do standardní zásuvky elektroinstalace. Doplňkovou funkcí eMobility Analyzátoru A 1632 je pak diagnostické monitorování komunikace mezi EVSEa simulovaným elektromobilem, umožňující komplexní analýzu případných závad stanice.
Doplňující příslušenství A 1532 a A 1632 spolu se speciálními funkcemi přístrojů Eurotest XC a Eurotest XD umožňují provádět kompletní revizi dobíjecích stanic pro elektromobily včetně funkčních testů. Významnou měrou k tomu přispívá i funkce automatického testu EVSE, která spolu s SW MES Manager PRO umožní vytvořit kompletní protokol o revizi stanice. Vzhledem k tomu, že oba měřicí přístroje mají možnost aktualizace firmware po internetu, mohou tyto funkce mít ve svém přístroji i majitelé revizních univerzálů Eurotest XC a XD se starším datem výroby.

Autorizovaným dovozcem produktů společnosti METREL do ČR je společnost ILLKO, s.r.o. Blansko, které zajišťuje technický a poradenský servis pro verze přístrojů určené pro český trh.

ILLKO, s.r.o.
Masarykova 2226, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 417 355
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.illko.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.

Najdete nás na Facebooku