I-LEAK 400 - přístroj pro měření unikajících proudů trojfázových spotřebičů

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost ILLKO Blansko uvedla na trh koncem minulého roku speciální měřicí přístroj určený k měření unikajících proudů trojfázových svařovacích zařízení, strojů a obecně jakýchkoliv spotřebičů s pohyblivým přívodem zakončeným trojfázovou vidlicí.

Přístroj je obdobou trojfázových adaptérů, které se dodávají jako speciální volitelné příslušenství k měřicím přístrojům REVEX. Práce s přístrojem I-LEAK 400 má však ve srovnání s používáním těchto adaptérů řadu výhod.

Přístroj je konstruován jako trojfázový prodlužovací přívod, ve kterém je zabudovaný box s měřicí elektronikou a displejem pro zobrazení naměřené hodnoty. Spotřebič je napájen přes měřicí přístroj I-LEAK 400 ze sítě a na displeji se zobrazí velikost unikajícího proudu (obr. 1).
Měření lze provést metodou přímého měření proudu tekoucího PE vodičem, nebo měřením rozdílového (diferenciálního) proudu.
Na displeji lze zobrazit okamžitou hodnotu unikajícího proudu s možností blokování údaje (HOLD), kterou lze rozšířit i o informaci o maximální (vrcholové) hodnotě, které unikající proud dosáhl v průběhu měření. Pokud je třeba naměřenou hodnotu unikajícího proudu uložit do paměti měřicího přístroje REVEXmax, aby byla součástí naměřeného souboru hodnot pro následné zpracování protokolu o kontrole, je možné zobrazit na displeji naměřenou hodnotu ve formě čárového kódu, a tu následně přenést pomocí bezdrátové čtečky P9010 do paměti přístroje (obr. 2). Výhodou je, že přístroj REVEXmax nemusí být při měření umístěn v bezprostřední blízkosti měřeného zařízení v dosahu propojovacího kabelu, jako je tomu při použití adaptérů P8011 – P8014, kde mnohdy není dostupná jednofázová zásuvka nebo vhodné místo pro položení přístroje.

I LEAK 400 2023 1
Přístroj I-LEAK 400 se vyznačuje podstatně vyšší přesností měření a odolností vůči rušení, než je tomu u trojfázových adaptérů P8011 – P8014.
Přístroj se vyrábí ve čtyřech variantách, které se liší typem připojovací zásuvky a vidlice:

 • IL 1041: 16 A / 5 P (s vodičem N)
 • IL 1042: 16 A / 4 P (bez vodiče N)
 • IL 1043: 32 A / 5 P (s vodičem N)
 • IL 1044: 32 A / 4 P (bez vodiče N)

I LEAK 400 2023 2

Přístrojem lze provádět měření unikajících proudů u trojfázových spotřebičů podle následujících norem:

 • ČSN EN 50699: Opakované zkoušky elektrických spotřebičů.
 • ČSN EN 50678: Obecný postup pro ověřování účinnosti ochranných opatření elektrických spotřebičů po opravě.
 • ČSN EN 60974 - 4 ed. 3: Kontroly a zkoušení svařovacích zařízení v provozu.
 • ČSN EN 60204 - 1 ed. 3: Bezpečnost strojních zařízení – Elektrická zařízení strojů
 • ČSN EN 62353 ed. 2: Zdravotnické elektrické přístroje – Opakované zkoušky a zkoušky po opravách zdravotnických elektrických přístrojů

I LEAK 400 2023 3

Přístroj I-LEAK 400 je unikátní přístroj, který lze využít jako doplněk k jakémukoliv přístroji určenému ke kontrolám trojfázových spotřebičů. Nejčastější použití najde pravděpodobně při kontrolách trojfázových svářeček. Výrobci měřicích přístrojů pro kontrolu těchto zařízení k nim sice nabízejí trojfázové adaptéry, ovšem ty jsou často poměrně drahé a rozměrné. I-LEAK 400 se proti nim vyznačuje daleko menším, lehčím a operativnějším provedením. Přestože se vyrábí ve variantách pouze pro jeden konkrétní typ připojení, je samozřejmě možné pořídit si jen jednu z nich a zakoupit, či vyrobit si redukce na jiné typy připojení. Vzhledem k tomu, že měření se provádí sice u spotřebiče za jeho provozu, ovšem po omezeně krátkou dobu, a navíc za stavu, kdy spotřebič není zatížen na plný výkon, lze pro účely měření připustit i variantu použití přístroje ve verzi 16 A s redukcemi na spotřebič 32 A (viz obr. 4 – redukce 16 A na 32 A).

I LEAK 400 2023 4
Přístroj I-LEAK 400 jistě najde svoje uplatnění při kontrolách trojfázových spotřebičů pro svoje nesporné výhody, jimiž se vyznačuje proti ostatním podobným výrobkům. Patří mezi ně především vyšší přesnost a tím i věrohodnost měření (kontroly ve zdravotnictví), operativnost použití (nevyžaduje blízkost jednofázové zásuvky poblíž místa měření a lze jej použít i v místech, kde není vhodný prostor pro umístění hlavního měřicího přístroje), možnost použití jako doplňku jakéhokoliv přístroje pro kontrolu svářeček či trojfázových spotřebičů a v případě spolupráce s přístroji REVEXmax či MDtest i možnost využití bezdrátové bluetooth čtečky čárového kódu k přenosu naměřené hodnoty do paměti přístroje.

ILLKO, s.r.o.
Masarykova 2226/18a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 417 355
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.illko.cz

 

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku