Elektromotory jsou klíčovými prvky v řadě průmyslových procesů. Jejich spotřeba energie může tvořit až 70 % celkové spotřeby energie průmyslového podniku a spotřebují až 46 % celosvětově vyrobené energie. Vzhledem k zásadní důležitosti elektromotorů v průmyslových procesech mohou náklady spojené s poruchami motorů dosahovat až stovky tisíc korun za hodinu. Zajištění účinnosti a spolehlivosti provozu elektromotorů je jedním z nejdůležitějších každodenních úkolů inženýrů a techniků údržby.

V současné době, díky stále stoupající snaze o automatizaci, snižování energetické náročnosti, ale často i díky prosté lenosti konstruktérů, je většina pohonů vybavována frekvenčními měniči. Současné výrobní podniky, velká obchodní a kancelářská centra jsou plná řízených pohonů, které jsou ve většině případů ponechány bez jakékoliv údržby v domnění, že když se v zařízení nic netočí, nemá se co opotřebovat.

Mít pod kontrolou spotřebu elektrické energie a její kvalitu znamená znát přesněji např. výrobní náklady a příčiny, proč se výrobní linky zastavují, nebo proč odchází různá zařízení. Pravidelné používání analyzátoru kvality elektrické energie je pak logickým krokem pro udržení nákladů a výskytu poruch na uzdě.

Jak provozovatelé distribučních sítí, tak i sami spotřebitelé, si stále více uvědomují důležitost bezpečných dodávek elektrické energie a stále více se zajímají o kontinuální měření kvality elektrické energie.

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady nejen vyžaduje pravidelnou kontrolu a diagnostiku klíčových zařízení, ale také kontrolu vstupních surovin. Vstupní suroviny jsou individuální a závisí na charakteru daného výrobního provozu a výrobku samotného.

Od samých začiatkov výroby elektrickej energie až, do 80-tych rokov minulého storočia, problém kvality siete a fenomény s ňou spojené vo východnej Európe prakticky neexistovali. Súbežne s pokrokom v technológii a elimináciou ekonomických bariér, sa začali v systéme vo veľkej miere objavovať rôzne zariadenia na spracovanie elektrickej energie.

Osciloskop zobrazuje na stínítku analogové obrazovky nebo LC displeji v časové (amplituda/čas) a většinou i v kmitočtové (amplituda/kmitočet) oblasti průběhy připojených elektrických signálů. Speciální konfigurace připojení signálů (X, Y) zobrazuje také závislost jednoho napětí na napětí druhém, např. měření kmitočtu.

Moderní systémy napájení jsou stále komplexnější. Příčiny poruch jsou však současně stále pestřejší a jejich analýza složitější. K zajištění bezpečnosti provozu je v dnešní době nezbytné mít přístup k velkému rozsahu naměřených hodnot ze všech komponent.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku