Rušivé impulzy, kolísání hodinového signálu, havárie systému. Tyto události jsou noční můrou servisního technika. Jsou to problémy, které se mohou skrývat v elektrické síti napájející zařízení těsně mimo rozlišovací schopnosti běžných měřicích přístrojů jak multimetr, klešťový ampérmetr nebo dokonce pouhá zkoušečka.

Elektromotory jsou klíčovými prvky v řadě průmyslových procesů. Jejich spotřeba energie může tvořit až 70 % celkové spotřeby energie průmyslového podniku a spotřebují až 46 % celosvětově vyrobené energie. Vzhledem k zásadní důležitosti elektromotorů v průmyslových procesech mohou náklady spojené s poruchami motorů dosahovat až stovky tisíc korun za hodinu. Zajištění účinnosti a spolehlivosti provozu elektromotorů je jedním z nejdůležitějších každodenních úkolů inženýrů a techniků údržby.

V současné době, díky stále stoupající snaze o automatizaci, snižování energetické náročnosti, ale často i díky prosté lenosti konstruktérů, je většina pohonů vybavována frekvenčními měniči. Současné výrobní podniky, velká obchodní a kancelářská centra jsou plná řízených pohonů, které jsou ve většině případů ponechány bez jakékoliv údržby v domnění, že když se v zařízení nic netočí, nemá se co opotřebovat.

Mít pod kontrolou spotřebu elektrické energie a její kvalitu znamená znát přesněji např. výrobní náklady a příčiny, proč se výrobní linky zastavují, nebo proč odchází různá zařízení. Pravidelné používání analyzátoru kvality elektrické energie je pak logickým krokem pro udržení nákladů a výskytu poruch na uzdě.

Jak provozovatelé distribučních sítí, tak i sami spotřebitelé, si stále více uvědomují důležitost bezpečných dodávek elektrické energie a stále více se zajímají o kontinuální měření kvality elektrické energie.

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady nejen vyžaduje pravidelnou kontrolu a diagnostiku klíčových zařízení, ale také kontrolu vstupních surovin. Vstupní suroviny jsou individuální a závisí na charakteru daného výrobního provozu a výrobku samotného.

Od samých začiatkov výroby elektrickej energie až, do 80-tych rokov minulého storočia, problém kvality siete a fenomény s ňou spojené vo východnej Európe prakticky neexistovali. Súbežne s pokrokom v technológii a elimináciou ekonomických bariér, sa začali v systéme vo veľkej miere objavovať rôzne zariadenia na spracovanie elektrickej energie.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku