Bezpečnostní dveřní systémy MGB2 od společnosti Euchner

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních.

Je tomu už 10 let, co byl na trh uveden tehdy zcela unikátní bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB, který se stal téměř standardem na ochranných oploceních zejména u robotizovaných pracovišť. Jako první na trhu představoval kompletní řešení nejen pro zajištění bezpečnosti, ale i ovládání stroje přímo v místě ochranných dveří. V jediném celku kombinoval funkci bezpečnostního zámku, mechaniky obsluhy dveří a ovládacího panelu. Dnes se již doprodává a je nahrazován modernějšími nástupci.

Bezpečnostní dveřní systémy Euchner používají nejlepší dostupné technologie, takže dosahují nejvyšší možné úrovně bezpečnosti PL=e, dle normy EN ISO 13849-1. Detekce polohy dveří je řešena bezkontaktně pomocí unikátně kódovaného RFID transpondéru integrovaného v modulu vnější kliky, který se při instalaci spáruje s vyhodnocovací elektronikou v jistícím modulu. Ve smyslu normy EN ISO 14119 je tak dosaženo vysoké úrovně kódování aktuátoru a tím i požadované odolnosti proti ochromení a neoprávněné manipulaci, bez nutnosti dělat nákladná dodatková opatření. Mezi ně patří například skrytá montáž, instalace dodatečného spínače nebo software pro ověření věrohodnosti signálů atd.
Nejnovější řada bezpečnostních dveřních systémů od společnosti Euchner nese označení MGB2 a dodává se ve dvou provedeních: Classic a Modular. Obě mají společné konstrukční prvky a dají se použít jak pro dveře na pantech, tak i pro posuvné dveře, ale zásadně se liší způsobem připojení k nadřazenému bezpečnostnímu systému. Zatímco Classic se připojuje tradičně pomocí vodičů a je vybaven bezpečnostními OSSD výstupy s dynamickými testovacími pulsy, komplexnější Modular přenáší veškeré signály přes sběrnici PROFINET / PROFIsafe.

MGB2 2021 1
Systémy MGB2 mají velmi robustní mechanické provedení s kovovým šasi, které tvoří současně dveřní doraz. Držící síla dosahuje hodnoty 2.000 N a vynikající je také odolnost proti mechanickým rázům, které simulují například náraz robota do oplocení. Při zkouškách odolnosti proti nárazu z vnitřní strany nebezpečného prostoru dle EN ISO 14120 bylo dosaženo vyhovujícího výsledku ještě při nárazu s energií 1.000 Joule, což je hodnota vysoce přesahující nejen požadavek normy, ale i požadavky předních světových automobilek. Vysokou odolnost proti prachu a jiným vlivům okolního prostředí také zajišťuje krytí IP 65.
Zásadní změnou oproti starším systémům MGB je změna umístění ovládacích prvků: už montovány napevno na předním krytu, ale jsou umístěny ve výměnných submodulech (obrázek 1). Ovládacími prvky se rozumí například prosvětlená tlačítka, přepínače ovládanou rukou i klíčkem, tlačítka nouzového zastavení atd. Barvu tlačítek lze měnit pomocí vkládaných barevných čoček, které jsou dostupné i s natištěnými symboly. Veškeré signály z ovládacích prvků jsou předávány nadřazenému řídícímu systému, který je může libovolně používat – žádné funkce nejsou pevně dané. Submoduly lze snadno vyjmout a znovu je instalovat vzhůru nohama – díky tomu lze vyhodnocovací moduly s jištěním snadno použít na levých i pravých dveřích a pozice ovládacích prvků zůstává zachována. Je možné je měnit dokonce za chodu, tím se minimalizují prostoje stroje při poškození ovládacích prvků. Při změně požadavků na ovládání stroje lze také bez potíží submodul vyměnit za jakýkoliv jiný.

MGB2 2021 2
Vyhodnocovací modul s jištěním obsahuje kromě slotů pro submoduly také diagnostické a stavové LED indikátory a prostor pro instalaci příslušenství – například pro pomocné uvolnění jištění za pomoci mechanického klíčku, případně bez použití nástroje nebo za pomoci bowdenu, který se zavede dovnitř nebezpečného prostoru. Modul vnější kliky obsahuje zejména nerezový zamykací kolík s integrovaným RFID transpondérem a mechanismus jeho ovládání za pomoci vnější nebo vnitřní kliky. Vnitřní klika je červená a slouží jako únikové uvolnění jištění – jediným pohybem lze zevnitř chráněného prostoru dveře odemknout a otevřít. Přitom však není možné se úmyslně za pomoci únikové kliky uzavřít uvnitř chráněného prostoru. Při otevření dveří je také možno do připravených otvorů instalovat visací zámky, které blokují polohu zamykacího kolíku – není možné dveře uzavřít nebo zajistit a tím jsou chráněny osoby vstupující dovnitř nebezpečného prostoru, například za účelem seřizování, údržby nebo čištění. Pro použití s posuvnými dveřmi je možné místo rukojeti v podobě kliky instalovat dveřní kouli. Smysl ovládání obou klik je možné snadno uživatelsky měnit, což umožňuje jejich použití na levých i pravých dveřích.
Bezpečnostní dveřní systém MGB2 Classic (obrázek 2) je určen jak pro samostatný provoz, tak i pro spojování do série, s následným připojením do bezpečnostního řídícího systému nebo relé pomocí klasické kabeláže. Má 1 slot pro submoduly s ovládacími prvky a 1 slot pro připojovací submoduly. Ty existují ve 3 provedeních: s kabelovou vývodkou, s konektorem M23 (obrázek 3) nebo se dvěma konektory M12. Zapojování i případné servisní výměna vyhodnocovacího modulu je snadná a rychlé díky násuvným svorkám. Některé typy mají dokonce na spodní a horní straně konektory pro připojení potvrzovacího tlačítka (souhlasné povelové zařízení) a signalizačního majáku.

MGB2 2021 3
Uvnitř vyhodnocovacího modulu jsou integrovány také DIP přepínačů pro změnu konfigurace – lze volit například mezi samostatných provozem a sériovým pospojováním nebo lze dokonce deaktivovat monitorování jištění. V takovém případě sepnou bezpečnostní výstupy už při zavření dveří, bez ohledu na stav jištění. To se může hodit například v aplikacích, kde má zařízení krátkou dobu zastavení a zamyká se jen kvůli ochraně procesu před přerušením v nevhodnou dobu, aby se zabránili poškození výrobku nebo nástroje. Diagnostika se provádí lokálně pomocí integrovaných stavových LED indikátorů nebo vzdáleně, přes rozhraní IO-Link (k tomu je třeba komunikační modul Euchner GWY). Přenášená data usnadňují diagnostiku chyb, prediktivní údržbu a pomáhají i odhalit pokus o neoprávněnou manipulaci (zkrácení sériově pospojovaného řetězce, výměna moduly kliky za jiný,…).
Bezpečnostní dveřní systém MGB2 Modular (obrázek 4) vybavený rozhraním PROFINET / PROFIsafe je velmi komplexní systém i pro ty nejnáročnější aplikace. Veškerá data jsou přenášena po sběrnici, zapojení je tedy velmi rychlé a snadné.

MGB2 2021 4
Komunikační modul má integrovaný switch podporující MRP a je vybaven dvojicí konektorů, takže lze systémy snadno zapojovat do řetězce. Dostupné jsou různé varianty napájecích i datových konektorů (Push-Pull, 7/8", M12-L resp. RJ-45 AIDA, M12-D). Detailní diagnostiku lze provádět i pomocí vestavěného web serveru. Přímo do konektoru na horní straně komunikačního modulu je možná zapojit vyhodnocovací modul s jištěním a 2 sloty pro submoduly s ovládacími prvky. Dveřní systém MGB2 Modular je však vhodný zejména pro rozsáhlejší instalace, v rámci kterých lze k jedinému komunikačnímu modulu připojit až 6 vyhodnocovacích nebo rozšiřujících modulů. Tím velmi výrazně klesá cena za připojení 1 dveří na PROFINET/PROFIsafe a už od 3 dveří se velmi blíží ceně klasického řešení s vodiči, uvážíme-li náklady a čas na pořízení a provedení kabeláže, vstupních a výstupních modulů pro bezpečnostní PLC apod. Vzájemné propojení jednotlivých modulů se provádí obyčejným nestíněným 5 žilovým kabelem s konektorem M12, který přenáší jak data, tak i napájení. Toto řešení je velmi levné a prostorově nenáročné, přitom délka kabelu může být v závislosti na topologii až 40 m. Díky tomu lze velmi snadno a cenově efektivně zabezpečit i středně velké instalace. U takových aplikací bývá často potřeba mnoha ovládacích prvků, proto společnost Euchner nabízí i rozšiřující moduly s dodatečným prostorem pro ovládací prvky (sloty pro 2 nebo 4 submoduly). Flexibilitu zajišťují také speciální submoduly vybavené bezpečnostními vstupy pro bezpotenciálové nebo OSSD signály: díky nim lze snadno na sběrnici PROFINET / PROFIsafe připojit i tlačítka nouzového zastavení, bezpečnostní spínače a zámky, optoelektronická ochranná zařízení a další prvky nacházející se v chráněné instalaci. Bezpečnostní dveřní systém MGB2 Modular je na trhu zcela unikátní a reprezentuje současné špičkové bezpečnostní technologie společnosti Euchner, vyvíjené a vyráběné v Německu, které se vyznačují precizností a spolehlivostí.

EUCHNER electric s.r.o.
Trnkova 3069/117h, 628 00 Brno
Tel.: +420 533 443 150
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.euchner.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku