Kompaktní inteligentní pohony Lexium ILx: výborná volba pro pracovní stroje a výrobní linky

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Existují desítky variant elektrických regulovaných pohonů, lišící se principem, funkcemi nebo provedení. K těm méně známým – a neprávem opomíjeným – patří kompaktní inteligentní pohony. Snad proto, že jejich výrobou se zabývá pouze několik firem na světě.

Pohony „vše v jednom“: malé, ale šikovné

Kompaktní inteligentní pohon je skvělou ukázkou provedení „vše v jednom“. Jádro pohonu, tak jak ho vyrábí a dodává společnost Schneider Electric, představuje synchronní elektromotor, za kterým může být ještě instalována převodovka. „Kompakt“ dále obsahuje snímač otáček hřídele s vyhodnocovací elektronikou, výkonovou jednotku (měnič) pro napájení vinuti motoru, komunikační nebo ovládací rozhraní a připojovací svorky resp. konektory. Kompaktní inteligentní pohon jako jediný mechanický celek pak vyniká malými rozměry a příhodnými uchycovacími otvory. Z jedné strany se k němu připojí napájení a ovládání, z druhé pak již zmíněná převodovka nebo hřídel motoru, následované vlastním poháněným zařízením.

lexium_1

Varianty přizpůsobeny aplikacím

Podle typu synchronního elektromotoru – coby jádra pohonu – se nabídka od Schneider Electric dělí na 4 základní řady:

  • Lexium ILA: synchronní servomotor s buzením permanentními magnety (PMSM)
  • Lexium ILE: elektricky komutovaný synchronní motor (EC motor)
  • Lexium ILS: 3fázový krokový motor
  • Lexium ILT a Lexium ILP: 2fázové krokové motory

Určení toho, která řada je pro danou aplikaci nejvhodnější, je otázkou zkušeností a znalostí výhod resp. omezení jednotlivých typů motorů. Stručně řečeno, jednotlivé motory se liší především průběhem momentové charakteristiky – M = f(n), velikostí záběrového momentu, rozsahem regulace, stabilitou otáček, rychlostí reakce na změnu žádané hodnoty / protimomentu zátěže.

Lexium ILx: komunikující a bezpečné

Ovládání pohonu je možné provádět jednoduše, například systémem pulzy/směr. Dnes se ale stále častěji využívá možnosti provozu s komunikačními standardy, které jsou mezinárodně deklarovány pro použití v průmyslu resp. na pracovních strojích jako takových. Inteligentní kompaktní pohony Lexium ILx zvládají všechny ty, které patří v Evropě k nejrozšířenějším:

  • CANopen
  • Profibus DP
  • RS485
  • DeviceNet
  • Modbus TCP
  • EtherCat
  • Ethernet Powerlink

Lexium ILx je nejčastěji napájeno napětím stejnosměrným 24 až 48 V nebo 230V střídavým. Protože konstruktéři pohonů Lexium nezapomněli ani na dnes velmi často vyžadované bezpečnostní funkce, splňují „ILx“ požadavky na funkční bezpečnost dle ČSN EN 61800-5-2.

Vstupy, výstupy a převodovka

Standardní připojovací místa u pohonů ILx přestavují napájecí konektor, konektory pro vstupy/výstupy nebo komunikaci a u vybraných typů ještě bezpečnostní vstup. Na výstupní straně, jak již bylo řečeno, může (ale nemusí) být také převodovka – k nejčastěji používaným patří planetové přímé nebo úhlově, případně šnekové.

Pro konfiguraci a nastavení pohonů Lexium ILx se používá SW pod Windows – Lexium CT s intuitivním ovládáním a celou řadou diagnostických funkcí, usnadňujících uvedení do provozu.

lexium_2

Lexium ILx: spolehlivý pomocník

Kompaktní inteligentní pohony Lexium ILx jsou nasazovány především jako pomocné pohony na pracovních strojích a výrobních linkách. O „pomocných“ pohonech zde hovořím především z pohledu omezení jejich maximálního točivého momentu. Na druhou stranu s sebou přinášejí citelné výhody v podobě své kompaktnosti, malých rozměrů a velmi jednoduchého zapojení do automatizovaného systému stroje (nemusí se zvlášť propojovat např. motor s měničem, jako to bývá u standardních regulovaných pohonů).

Vezmeme-li například pracovní stroje, jsou kompaktní inteligentní pohony Lexium ILx optimální volbou jak pro průmysl textilní, tiskařský, potravinářský, dřevozpracující, farmaceutický nebo tabákový, tak pro výrobu audio/video nosičů nebo obalovou techniku. Skvěle se samozřejmě uplatní také v případě jednoúčelových a speciálních strojů a robotů.

Ve světě představují kompaktní inteligentní pohony Lexium ILx již několik desítek let plnohodnotnou, spolehlivou a jednoduše aplikovatelnou náhradou klasických pohonářských sestav z jednotlivých diskrétních zařízení a komponentů.

Kompletní informace o pohonech Lexium jsou připraveny na www.schneider-electric.cz.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku