Frekvenční měniče Fuji Electric – osvědčená kvalita nejen pro výtahové aplikace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Fuji Electric je dlouhodobě důvěryhodným dodavatelem frekvenčních měničů i na českém a slovenském trhu. Výrazně se zapsala do podvědomí uživatelů i výrobců především ve výtahových aplikacích.

Portfolio však roste a komfortní měniče jsou dnes k dispozici jak pro čerpadla, kompresory, ventilátory, tak pro celou škálu strojních aplikací. V tomto článku proto představíme produktové řady určené pro aplikace mimo výtahy, které především svou provozní spolehlivostí získaly již mnoho desítek zákazníků z různých oblastí průmyslu.

amtek 2015 1

Úvod

Společnost Amtek, spol. s r.o. je známým distributorem etablovaným v průmyslu dodávkami elektronických součástek, senzoriky, elektromechanických prvků, konstrukcí a systémů z hliníkových profilů, přístrojů pro automatizaci a bezpečnostních zařízení.
Zboží značky Fuji Electric provází nabídku společnosti Amtek od jejího založení v 90. letech. Postupem doby se těžiště soustředilo do aplikací měničů FRENIC-Lift pro výrobce výtahových rozvaděčů a jejich servisní organizace. Z nabytých zkušeností však pochopitelně mohou profitovat i výrobci strojů a zařízení i tvůrci, investoři a uživatelé automatizovaných provozů s měniči ostatních řad frekvenčních měničů FRENIC.

amtek 2015 2

Řady měničů a jejich určení

Podobně jako u konkurenčních produktů lze řady měničů Fuji Electric v zásadě rozdělit na:

  • ekonomické provedení pro nejjednodušší aplikace
  • střední třídu s univerzálními a specializovanými modely
  • výkonnostní řady (jak po stránce elektrického tak i výpočetního výkonu)

Podrobné srovnání jednotlivých řad a tím i nástroj pro výběr vhodného měniče pro konkrétní aplikaci je obsaženo v Přehledovém katalogu, který si lze stáhnout z webu společnosti Amtek ze stránky frekvenčních měničů Fuji Electric nebo jej získat od obchodních zástupců.
Pro nejjednodušší sériové aplikace je v nabídce měnič FVR-Micro. Jedná se o ekonomický skalární měnič v jednofázovém či třífázovém provedení s ovládáním přehlednou klávesnicí, displejem a potenciometrem. Aplikačně je měnič zacílen na jednoduché dopravníky, ventilátory, klimatizace a obecně sériové strojní aplikace. Na základě odebraného množství kusů se lze dostat k velmi zajímavým cenám.
Pro střední třídu je určen perspektivní měnič FRENIC-Mini C2 jako univerzální typ s vektorovým řízením, malými rozměry, integrovaným EMC filtrem, komunikačním portem a s variantami pro jednofázové i třífázové napájení. Do měniče lze uložit dvě sady parametrů motoru a pak motory přepínat. Typickými aplikacemi jsou dopravníky, ventilátory, čerpadla, kompresory, odstředivky, vrtací stroje, otočné stoly apod.
Dále v této třídě figurují měniče, na něž jsou zákazníci zvyklí z dřívějších a současných aplikací, tj. FRENIC-Mini C1, FRENIC-Multi. Podrobnosti jsou uvedeny na stránkách Fuji Electric: www.fujielectric-europe.com.
Kromě toho sem patří měniče pro specifické aplikace. FRENIC-Lift LM1 pro výtahové aplikace je stálicí na trhu a jeho následník FRENIC Lift-LM2 je novinkou.

amtek 2015 3
Aplikačně specificky zaměřené jsou také dvě řady měničů FRENIC-AQUA (pro čerpadla) a FRENIC-HVAC (pro ventilátory). Pro danou oblast nasazení je každá z těchto řad vybavena specifickými funkcemi, které jsou přehledně uvedeny v tabulkách ve výše zmíněném Přehledovém katalogu. Jmenujme z nich například kaskádové řízení čerpadel, hlídání průtoku, detekce chodu naprázdno, detekce zaneseného filtru, psychrometr či požární režim ventilátoru. K dispozici jsou zabudované PLC funkce, které umožní jednoduché řídicí úlohy vyřešit přímo v měniči, bez použití nadřazeného řídicího systému. Pro typické úlohy z dané oblasti jsou pro nastavení měniče k dispozici tzv. makra. Obě řady jsou vybaveny komfortním ovládáním s velkým displejem, vestavěným EMC filtrem pro kategorii C2 a DC tlumivkou. Parametrizace je možná přes USB, komunikace přes Modbus či BacNet. Měnič je k dispozici v krytí IP21 a IP55 a také v IP00 ve výkonech 110 kW až 710 kW. Typickým použitím těchto dvou řad měničů jsou čerpadla, kompresory, ventilátory, chladicí systémy a věže, mrazicí boxy, klimatizace, ČOV.

amtek 2015 4
Pro nejnáročnější aplikace z hlediska dynamiky je určen měnič FRENIC-Mega. Podporuje bezpečnostní funkce, rozsáhlé konfigurovatelné vstupy a výstupy, vestavěné PLC funkce, rozšiřovací karty pro komunikační sběrnice, přídavné I/O karty, polohovací funkce se zpětnou vazbou z enkodéru a další pokročilé funkce a vlastnosti. Rozšířená PID regulace umožňuje například použití tanečníku pro navíjecí úlohy s řízením tažné síly. V měničích do výkonu 7,5 kW je vedle brzdného chopperu integrován i brzdný rezistor, takže odpadá další zastavěné místo v rozváděči. Měnič je kromě asynchronního motoru schopen spolupracovat též se synchronním strojem s permanentními magnety, a to jak v otevřené smyčce, tak v uzavřené smyčce s otáčkovou zpětnou vazbou. V měniči lze uložit až čtyři sady parametrů motorů a pro každý motor je také k dispozici nezávislý autotuning a možnost nezávislého vrácení do továrního nastavení. Opakovaná přetížitelnost 200% až na 3 s předurčuje měnič do aplikací s vysokým záběrovým momentem (řezačky, dopravníky). S měničem je možno komunikovat přes všechny standardní otevřené sběrnice (CC-Link, Profibus, Profinet-RT, DeviceNet, CANopen). Výsledkem uvedených vlastností je použitelnost měniče na náročných pohonech typu zdvih jeřábu, manipulátor, dynamický otočný stůl, navíječky, extrudéry, lisy.

amtek 2015 5
Pro největší rozsah obsluhovaného elektrického výkonu v pásmu nízkého napětí je určen měnič FRENIC-VG v kompaktním či modulárním provedení. Výkonově tato řada sahá až k 3 MW, umožňuje rekuperaci energie, sdílení energie stejnosměrného meziobvodu pro více střídačů, vysoká účinnost je zde samozřejmostí. Pro mnoho aplikací je výhodný provoz nejen v síti 3 AC 400 V, nýbrž také 3 AC 690 V. Výkonů nad 315 kW se dosahuje paralelním řazením střídačů na jeden stejnosměrný meziobvod. Typické aplikace tohoto měniče jsou podobné jako u typu Mega, ale na vyšších výkonech. Jde tedy o velké pojezdové jeřáby, velké lisy, navíječky manipulující s velkými hmotnostmi a tahy materiálu.
Všechny uvedené řady měničů lze kromě místního ovládání z operátorského panelu ovládat též přes software FRENIC Loader. S měničem se spojuje typicky po sběrnici USB nebo RS485, případně přes komunikační kartu, pokud je jí měnič vybaven. Kromě běžných monitorovacích a parametrizačních funkcí s možnostmi vše uložit a dokumentovat je v tomto software obsažena také podpora programování PLC funkcí v měniči – editor pro programování, vzájemné propojení a parametrizaci včetně komentářů a tvorby dokumentace. V tomto software nechybí ani funkce trace, tedy integrovaný osciloskop s možností kombinace zobrazení analogových i digitálních signálů.

amtek 2015 6
V nabídce společnosti Fuji Electric jsou kromě nízkonapěťových měničů také modely vysokonapěťové.
Jde o vysokonapěťový IGBT měnič FRENIC 4600FM5e založený na konceptu měničových buněk napájených z odboček trafa. Výsledné třífázové napájení vysokonapěťového motoru je pak poskládáno z příspěvku jednotlivých buněk. Pro rozvody používané v ČR se hodí provedení pro napěťovou hladinu 6 kV nebo 10 kV. Základní výhodou použití těchto měničů a obecně vysokonapěťového řešení je úspora místa a mědi na kabeláži. Tyto měniče však také zajišťují perfektní EMC na straně sítě díky až 36-pulznímu usměrňovacímu můstku, čímž jsou bez dalších opatření potlačeny vyšší harmonické pod 1% a současně se dosahuje účiníku 0,95 bez externích kompenzačních kondenzátorů. Při dosažení jmenovitých otáček motoru se využívá možnost přemostění měniče a provoz motoru přímo na vn síti.

amtek 2015 8

Záruka a servis

Mimo jiné jsou součástí nabídky i samostatné bloky měničů, což pomáhá zákazníkům v pozáruční době a společnost Amtek je díky tomu zákazníkům dobrým partnerem v nouzových případech, kdy porucha zařízení přináší vysoké náklady. Servisní služby pro měniče a další techniku jsou ve společnosti Amtek dlouhodobě zavedeny a zákaznicky přívětivým způsobem realizovány. Na druhou stranu je při dodávkách nových měničů poskytována záruka pět let u měničů řady AQUA a HVAC a tři roky na všechny ostatní řady v základu (viz též náš inzerát na protější straně). Tato nadstandardní záruka je pochopitelně důsledkem statisticky zanedbatelné poruchovosti. Obě zmíněné služby jsou významným argumentem především pro koncové zákazníky a díky tomu následně i pro výrobce strojů a zařízení a pro systémové integrátory.

Závěr

Frekvenční měniče Fuji Electric jsou synonymem nekompromisní kvality a spolehlivosti, jejímž dokladem je standardní tříletá, příp. pětiletá záruka. Společnost Amtek, distributor zboží značky Fuji Electric pro Česko, Slovensko a Polsko, je připravena na základě bohatých zkušeností z výtahových aplikací poskytnout svým zákazníkům z oblasti investiční výstavby, výroby strojů a zařízení i koncovým zákazníkům technickou i aplikační podporu. Atraktivní pro zákazníky je nejen cena samotných přístrojů a jejich příslušenství, ale také nízké provozní náklady osvědčené takřka nulovým počtem reklamací.
Značka Fuji Electric však zdaleka není omezena jen na frekvenční měniče či techniku pohonů. Na japonském trhu se jedná o giganta s jedním z nejširších průmyslových portfolií (www.fujielectric.com). Pro český a slovenský trh je nyní v nabídce také prodej a technická podpora přístrojů procesní instrumentace a analýzy plynů.

amtek 2015 logo

 

amtek 2015 logo2

AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Tel.: +420 547 125 555
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku