V minulosti byly v časopise Elektroprůmysl publikovány články popisující vlastnosti frekvenčních měničů řad FRENIC od Fuji Electric.
Nyní se podívejme na to, co k nim pod heslem „japonská kvalita & evropská vynalézavost“ přidává evropská dceřiná společnost Fuji Electric Europe a jak se na úspěchu této značky podílí také distributor pro Česko, Slovensko a Polsko, firma Amtek.
Vrátíme-li se krátce k produktovým novinkám z Japonska, většina z nich se týká oblasti řízení čerpadel a ventilátorů, tedy řad frekvenčních měničů FRENIC-AQUA a FRENIC-HVAC a dále generačně nejmladšího frekvenčního měniče pro strojní aplikace, tj. FRENIC-Ace. Jen pro úplnost lze doplnit, že inovací prochází i měnič FRENIC-VG, a to hlavně v napěťové úrovni 3AC 690 V, novinky jsou dále v ekonomických rekuperačních jednotkách pro výtahové měniče a na trh se dostává nový frekvenční měnič pro nejekonomičtější sériové aplikace FVR-Micro řady AS1S.
Ethernet a všechny jeho průmyslové klony
Firma Fuji Electric se u všech komunikace-schopných řad frekvenčních měničů (kromě nejkomplexnější řady FRENIC-VG) k Ethernetu postavila způsobem, který sice již není ojedinělý, ale stále má v sobě něco jedinečného, o čem je třeba se zmínit. Již jsme informovali o kartě pro FRENIC-Ace, nyní je však k dispozici celá skupinka těchto karet. Pro FRENIC-Ace, tedy měnič pro strojní aplikace zůstává k dispozici karta s označením OPC-PRT. Pokrývá všechny protokoly potřebné ve strojních aplikacích.
Pro řady frekvenčních měničů FRENIC-AQUA/HVAC a FRENIC-MEGA jsou k dispozici dvě karty: OPC-PRT2 čistě pro Profinet a OPC-ETH pro Modbus/TCP, BACnet/IP, EtherNet/IP a Allen-Bradley CSP. Všechny tyto opční karty v sobě navíc integrují vlastní webserver, takže i bez vývojového software měniče lze komfortně obsluhovat jeho parametry a zobrazovat jeho stav.
Protože se díky zájmu o řešení s komunikacemi na bázi průmyslového Ethernetu na místních trzích záhy rozjel prodej těchto karet, vytvořili jsme instruktážní videa na Youtube, kde je na příkladu sběrnice Profinet a použití se systémy Simatic ukázán postup práce s těmito kartami.
Fuji Electric Cloud
V rámci trendu doby je i Fuji Electric Europe účastna zavádění digitálního obrazu skutečné technologie. Děje se tak prostřednictvím cloudového prostředí, do nějž se mohou data dostat pomocí v podstatě libovolného průmyslového modemu pro mobilní data, nebo pomocí univerzálních operátorských panelů řady MONITOUCH. Na veletrhu Amper 2018 jsme ukázali jednoduchost tohoto řešení. Současně s přenosem dat z frekvenčních měničů do cloudu (a odtud do libovolných aplikací či zařízení na vyhodnocení těchto dat) je v podobných sestavách možno provádět dálkovou parametrizaci a monitorování měniče přes výše zmíněné ethernetové karty, přenášet aktuální obrazovku HMI MONITOUCH (VNC), nebo zapojit HMI jako gateway pro telegramy software FRENIC Loader a využít tak na dálku všech funkcí tohoto jednoduchého, nicméně mocného vývojového prostředí.
FRENIC-Ace-H
Frekvenční měniče řad FRENIC-AQUA a FRENIC-HVAC mají zásadní výhodu v tom, že se jedná o přístroje s kompletní výbavou včetně zabudované DC tlumivky. Pokud tedy zákazník žádá měnič k instalaci na zeď, použije typ s krytím IP55, přivede jen napájecí kabel, ovládací kabely a motorový kabel a nemusí se starat o žádné příslušenství. K tomu nadstandardní 5-letá záruka daná znalostí podmínek typických výběrových řízení. Problém však nastává u regulací pro nejmenší ventilátory a čerpadla, řekněme pod 4 kW. Zde jsou měniče uvedených řad poměrně velké a někdy i nadměrně hlučné.
Fuji Electric Europe proto na žádost svých distributorů přistoupila k modifikaci již zmíněné řady FRENIC-Ace nahráním software slučujícím vlastnosti obou řad FRENIC AQUA/HVAC a vzniká tak měnič FRENIC-Ace-H , který má v některých případech chlazení úplně bez ventilátoru, je výrazně menší, a ještě disponuje místo 14 zákaznických bloků, plnou kapacitou 200 bloků vestavěného PLC. CAN Open, který je standardně v evropských provedeních řady FRENIC-Ace integrován, byl nahrazen BACnetem a jinak je vše zachováno z řady FRENIC-Ace včetně čtyřnásobné možnosti dimenzování dle přetížitelnosti, což může být v některých případech, např. u kompresorů, velmi zajímavé.
Skříňová provedení pro FRENIC-AQUA/HVAC i další řady
Chcete si snadno nakonfigurovat frekvenční měniče od 110 kW ve skříňovém provedení ? Jak známo, od tohoto výkonu jsou k dispozici měniče řad FRENIC-AQUA a HVAC v krytí IP00, což tedy znamená pouze odkryté silové přívody a vývody, zatímco měnič sám je krytý. Nicméně tato stavební provedení jsou nově k dispozici dle přání zákazníka zabudovaná do rozvaděčových skříní Rittal.
Zákazník si pak dle kódování v objednacím čísle velmi snadno zvolí:
- s/bez pojistek
- s/bez hlavního vypínače
- levé/pravé dveře rozvaděčové skříně
- výška podstavce 0 / 100 / 200 mm
- operátorský panel na měniči či na dveřích rozvaděče
- IP44 / IP54
- zavírání skříně klikou / klíčem
Díky vývoji těchto skříňových řešení a také díky projekci rozvaděčů pro modulární řadu frekvenčních měničů FRENIC-VG vznikl design s unikátním chlazením, jímž je dosaženo dovolené okolní teploty kolem skříně do 46 °C bez deratingu. Skříně se vyrábějí dle zadání a pod kontrolou (danou typovou zkouškou) společnosti Fuji Electric Europe, a to v různých místech Evropy dle adresy cílového zákazníka. I v tom je pružnost řešení Fuji Electric.
Skříňová provedení pro měniče frekvence FRENIC-AQUA/HVAC jsou tedy již standardně nabízeným produktem s jasnou cenou; rozvaděče pro vestavbu modulů řady FRENIC-VG také. Na základě zájmu zákazníků však postupně vznikají typově zkoušená řešení i pro řady FRENIC-MEGA a nakonec i pro vyšší výkony FRENIC-Ace.
Solární čerpání vody
V jižních státech Evropy vznikla a široce se prosadila myšlenka na řízení zavlažování z vrtů řízené měničem FRENIC-Ace. Postupně se však šíří i do našich zeměpisných šířek. Vtip je v tom, že měnič napájený DC napětím ze solárních panelů rovnou do meziobvodu musí být softwarově nastaven tak, aby hlídal maximální výkonový bod daný aktuálním osvitem solárních panelů a podle toho, aby reguloval čerpadlo z vrtu do zavlažovacích systémů . Taková soustava je pak instalována na poli bez nutnosti napájení ze sítě. Vyšší počáteční investice se během několika let vrací. A díky tomu, že provedení měniče FRENIC-Ace se softwarem a zákaznickou logikou pro solární čerpání vody je provedeno přímo modifikací měniče před prodejem zákazníkovi, je pro zákazníka de-facto standardním provedením měniče, kde veškerou zodpovědnost za funkčnost aplikace přebírá Fuji Electric.
Webová stránka www.fujielectric.cz
Aby i společnost Amtek, spol. s r.o. měla svůj přínos pro spokojenost uživatelů techniky Fuji Electric, připravili jsme pro zákazníky tzv. MicroSite web www.fujielectric.cz. Cílovou skupinou pro tento web jsou jednak tvůrci zařízení z techniky Fuji Electric a uživatelé strojů a tím i konzumenti náhradních dílů v celé šíři aktivně ale i pasivně prodávané techniky Fuji Electric na českém i slovenském území.
Závěr
Všechny uvedené novinky zrcadlí především potřeby evropských zákazníků, pročež jsou nezřídka realizovány jako úpravy standardních japonských měničů na technické základně dceřiné společnosti Fuji Electric Europe ve Španělsku, nedaleko Barcelony. Z toho plyne i větší flexibilita, než jakou by bylo možno dosáhnout skladováním dalších typů zboží přímo z Japonské výroby.
Běžně prodávané typy měničů a jejich příslušenství drží společnost Amtek, spol. s r.o. pro český a slovenský trh v Brně, pro polský trh pak ve Varšavě.
Kromě domovských webových stránek www.amtek.cz a www.amtek.pl jsme spustili pro techniku Fuji Electric tzv. MicroSite www.fujielectric.cz, čehož hlavním přínosem je orientace ve veškerém zboží Fuji Electric, které lze u nás obdržet, a odkazy na to nejlepší v rámci všech webů Fuji Electric, co může zákazníkům pomoci.
AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Tel.: +420 547 125 555
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz/fuji