Elektrické motory jsou zodpovědné téměř za 50 % spotřeby elektrické energie v Evropě. Elektromotory jsou nejvýznamnějším typem elektrického zatížení v těch odvětvích, kde se motory používají ve výrobních procesech.
Systémy, v nichž jsou tyto motory provozovány, zodpovídají za asi 70 % spotřeby elektrické energie v průmyslu. Celkový potenciál pro nákladově efektivní zlepšení energetické účinnosti těchto systémů elektrického pohonu činí zhruba 20 až 30 %. Jedním z hlavních činitelů, které mohou k těmto zlepšením přispět, je používání energeticky účinných
motorů.
Přípravná studie ukázala, že elektromotory jsou uváděny na evropský trh ve velkých množstvích; nejvýznamnějším environmentálním aspektem všech fází jejich životního cyklu je jejich spotřeba energie ve fázi užívání a jejich roční spotřeba elektrické energie dosáhla v roce 2005 celkem 1 067 TW·h, což odpovídá 427 Mt emisí CO2. Očekává se, že bez opatření omezujících spotřebu by jejich spotřeba elektrické energie vzrostla v roce 2020 na 1 252 TW·h. Bylo shledáno, že spotřebu energie za celý životní cyklus a spotřebu ve fázi užívání lze podstatně zlepšit, zejména jsou-li motory vybaveny pohonem s proměnnými otáčkami a proměnným zatížením.
Díky nařízení EC 640/2009 by měly technologie, které zlepšují dopad životního cyklu elektromotorů na životní prostředí, najít širší uplatnění na trhu, což by podle odhadů vedlo v roce 2020 k úsporám energie za celý životní cyklus ve výši 5 500 PJ a k úsporám elektrické energie ve výši 135 TW·h ve srovnání se situací, kdy by nebyla přijata žádná opatření.
Toto nařízení se týká všech jednofázových a třífázových asynchronních motorů se dvěma až šesti póly a se jmenovitým výkonem Pn od 0,75 do 375 kW. Motory s uvedenými parametry musejí splňovat tyto podmínky:
- od 16. června 2011 musejí motory vyhovovat alespoň třídě účinnosti IE2 definované v příloze I bodu 1,
- od 1. ledna 2015 musejí motory se jmenovitým výkonem 7,5 až 375 kW vyhovovat alespoň třídě účinnosti IE3 definované v příloze I bodu 1 nebo třídě IE2 definované v příloze I bodu 1 a být vybaveny pohonem s proměnnými otáčkami,
- od 1. ledna 2017 musejí všechny motory se jmenovitým výkonem 0,75 až 375 kW vyhovovat alespoň třídě účinnosti IE3 definované v příloze I bodu 1 nebo třídě IE2 definované v příloze I bodu 1 a být vybaveny pohonem s proměnnými otáčkami.
Z uvedeného vyplývá, že evropský průmysl čeká masivní výměna motorů různých výkonů. Tato výměna znamená rozsáhlé investice. Všechny nově instalované motory je třeba vhodně spouštět a chránit je proti poškození v důsledku nevhodné ochrany či přetížení.
Příkladem vhodného přístroje ke spouštění elektrických motorů jsou motorové spouštěče NOARK, typové označení Ex9S32 (obr. 1). Jsou určeny ke spolehlivému a jednoduchému spínání motorových obvodů a jsou ideálním řešením pro jištění a spínání jednofázových a třífázových motorů do výkonu 11 kW v souladu s normou IEC/EN 60947-2 a IEC/EN 60947-4-1. Hlavní výhodou těchto přístrojů je, že v jednom kompaktním celku je zahrnuta ochrana proti zkratu, přetížení a ochrana při výpadku jedné fáze u třífázových aplikací. Magnetická spoušť s velmi krátkou dobou vybavení zaručuje spolehlivou ochranu motorů nebo vedení před zkraty. Vypínací schopnost až 100 kA je postačující pro většinu aplikací. Pro dálkové vypnutí přístroje lze motorové spouštěče vybavit podpěťovou nebo vypínací cívkou. Jmenovitý proud je do 32 A při napětí 415 V AC-3. Jmenovité pracovní napětí je 400/690 V AC.
Správné nastavení proudu přetížení umožňuje optimalizovat ochranu motoru pomocí jističe. Funkce kompenzace teploty okolí snižuje vliv okolní teploty tak, že v rozmezí –5 až +40 °C se vypínací charakteristika nemění.
Testovací mechanismus umožňuje testovat funkci systému a ovládat mechanismus zámku otočného knoflíku, který zabraňuje provozu nepovolanými osobami.
Motorové spouštěče lze doplnit širokou škálou příslušenství, jako jsou pomocné a signální kontakty, vypínací a podpěťové spouště, a vytvářet tak rozmanité kombinace (obr. 2). Spouštěč je pro svou kompaktní velikost vhodný k montáži do rozváděčů určených pro instalační přístroje s šířkou 45 mm.
NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2
193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 121
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz