Ovládací a signalizační přístroje společnosti Eaton

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Díky neustále se vyvíjejícím technologiím se stále častěji setkáváme se sofistikovanějšími způsoby ovládání strojů. Od dotykových panelů přes vzdálenou správu z velínů, kde má obsluha k dispozici kompletní vizualizaci procesů i jednotlivých výrobních zařízení.

Navzdory těmto možnostem zůstávají ve velké oblibě i konvenční způsoby ovládání a signalizace pomocí klasických tlačítek a signálek. Pojďme se společně podívat, jaké přístroje pro tyto aplikace najdeme v nabídce společnosti Eaton.

Portfolio jednotlivých přístrojů můžeme rozdělit do čtyř podskupin, které se liší především designem.
Řada RMQ-Titan nabízí nejširší nabídku přístrojů. Jedná se o modulární systém, který umožňuje kombinovat jednotlivé prvky mezi sebou a zároveň tím umožňuje jednoduchou výměnu při servisních zásazích bez nutnosti objednání celého přístroje. Pro jednoduchý příklad můžeme uvést standardní tlačítko. To se skládá ze samotné hlavice, kterou zasuneme do připraveného otvoru M22 v montážní desce. Další součástí je upevňovací adaptér, který se k hlavici upevní z druhé strany desky. Do adaptéru následně uchytíme funkční prvky dle našeho výběru. Může se jednat o standardní spínací či rozpínací kontakty nebo pokud chceme mít tlačítko prosvětlené, tak použijeme LED prvek. Funkční prvky použité v tomto případě mají tzv. čelní upevnění, to se používá právě v případě upevnění na montážní desku. Pokud bychom však použili montážní skříňku, pak by se jednalo o prvky se zadním upevněním. Díky uvedenému příkladu dostáváme k jednotlivým přístrojům a jejich variacím. Zůstaneme-li ještě u funkčních prvků, tak stojí za zmínku možnost uchycení jednotlivých prvků za sebou pro případ, kdy standardní počet 3 nebo 4 prvků, kterou upevňovací prvek nabízí, nestačí. Na druhou stranu v dnešní době miniaturizace se nám často stává, že v rozváděči není místa nazbyt. Pro tyto případy jsou k dispozici funkční prvky se sníženou hloubkou, které mají zároveň svorky s technologií Push-in zajišťující snadné zapojení bez použití nástrojů a zároveň spolehlivé zapojení odolné proti otřesům. Kromě již zmíněných přístrojů najdeme v nabídce mnoho dalšího. Kromě standardních tlačítek jsou k dispozici různá hřibová tlačítka, kde si můžeme zvolit funkci s aretací či bez ní, dvojtlačítka, joysticky, potenciometry či akustické hlásiče. Další možností jsou samozřejmě montážní skříňky. V nabídce najdeme jak standardní plastové, tak plechové nebo kovové. Pro případy, kdy chceme ušetřit místo jsou k dispozici i plochá provedení, kde opět uplatníme funkční prvky se sníženou hloubkou. Montážní skříňky jsou k dispozici v bílé, šedé a žluté barvě. Pokud zmiňujeme žlutou barvu, tak se musíme zastavit u další velké skupiny přístrojů, kterými jsou tlačítka nouzového zastavení.

ovladaci pristroje 2022 1
Tlačítka nouzového zastavení vychází ze stejného principu modulárního systému. Na výběr máme velké množství ovládacích hlavic s průměrem 30, 38, 45 a 60 mm v provedení s klíčem nebo bez něj a s možností odaretace otočením či vytažením. Samozřejmostí je pak i možnost prosvětlení nebo mechanický ukazatel stavu. Při použití hlavice s prosvětlením pak máme k dispozici funkční LED prvek se schopností zobrazit 2-3 barvy. Pokud bychom pak chtěli zobrazovat barev více, tak je možné použít prvek z výrobkové řady SmartWire-DT, který je schopen zobrazovat až 16 milionů různých barev, zde je však samozřejmě potřeba mít k dispozici řídicí systém, kterým budeme prvek ovládat. Pokud se ještě vrátíme k tlačítkům nouzového zastavení, tak za zmínku stojí i přístroj určený pro fotovoltaiku, který má montážní krabičku v červené barvě.

ovladaci pristroje 2022 2
Na začátku jsme se zmínili o jednotlivých výrobkových řadách, pojďme se tedy ještě podívat na to, co nabízejí. Druhou nejrozšířenější řadou je RMQ-Flat. Základním rozdílem oproti předchozí řadě jsou rozměry, a především, jak již z názvu vyplývá, plochý design. Jedná se opět o modulární systém a funkční prvky jsou shodné.
Další řadou je pak RMQ-Compact. Jedná se o přístroje, které jsou již kompletně připravené pro osazení do rozváděčů.

ovladaci pristroje 2022 3
Nejstarším zástupcem v nabídce přístrojů je pak řada RMQ 16. Jedná se o přístroje, kde ovládací prvky jsou ve čtvercovém designu. Často se používají na zařízeních s větším počtem ovládacích prvků, kde je možné z nich utvořit provizorní klávesnici.

ovladaci pristroje 2022 4
Abychom celou nabídku ovládacích a signalizačních přístrojů zcela uzavřeli, tak do portfolia RMQ-Titan ještě patří ruční a nožní spínače FAK, které se vyznačují velkou odolností a většími rozměry a také signalizační sloupky SL 4 a SL 7. Jak již z názvu vyplývá, tak se jedná o dvě řady, kdy průměry základen jsou 40 resp. 70 mm. Opět se jedná o modulární systém, takže si můžete přístroj sestavit z různých barev a třeba i přidat prvek akustický.

ovladaci pristroje 2022 5
Nabídka ovládacích a signalizačních přístrojů je velice široká a různorodá a nabízí i rozličné příslušenství. Pomocí řešení společnosti Eaton tak máme možnost realizovat velkou škálu aplikací včetně zajištění monitoringu procesů, a především jejich bezpečnosti. Jak již bylo zmíněno jedná se o modulární systémy. Neznamená to však, že si nutně musíme kompletní přístroje sestavovat sami. V nabídce jsou kromě samostatných prvků i již sestavené celky, ze kterých si snadno vybereme. Na webových stránkách společnosti Eaton pak najdeme i speciální konfigurátor s jehož pomocí si můžeme sestavit kompletní přístroje dle našich potřeb včetně možnosti individuálního popisu jednotlivých přístrojů.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku