Průmyslová tlačítka a signalizační prvky k ovládání strojních nebo elektrických zařízení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přední výrobce SCHLEGEL Elektrokontakt od roku 1945 dlouhodobě vyvíjí, vyrábí a navrhuje tlačítka, kontakty, přepínače a kompletní ovládací, signalizační panely a prvky pro celou šíři všech průmyslových odvětví, převážně se zaměřením na výrobu strojů, ovládaní elektrických komponentů a průmyslovou automatizaci.

Sortiment společnosti Schlegel obsahuje celou škálu řad základních tlačítek, nouzových STOP tlačítek, signálek, hlavic konektorů a zásuvek, otočných a páčkových přepínačů včetně kontaktních bloků a modulů. Ovladače jsou vyráběny s důrazem na variabilitu a flexibilitu, tj. každý ovladač je svým způsobem originál, který je možné si sestavit dle vlastních požadavků a potřeb. Jejich usazení je převážně do panelu, na desku plošných spojů (PCB) nebo nově použitím konektorů M12 s 4 nebo 5 piny pro účely použití v IO-Link nebo jiných rozhraních zejména v oblasti automatizace. Přepínače a tlačítka se vyznačují svou dlouhou životností, přibližně 1 mil. cyklů sepnutí, vysokou kvalitou, vzhledem a spolehlivostí.
Výrobce je držitel několika německých ocenění v oblasti designu, návrhu a vývoje. Jeden z největších úspěchů společnost obdržela za testovací zařízení, které dokáže během devíti sekund otestovat všechny aspekty týkající se bezpečnosti použití nouzových STOP tlačítek. Výrobce Schlegel sám nouzová STOP tlačítka vyrábí a tímto vývojem stanovila nové bezpečnostní standardy na trhu.
Ovladače, přepínače a kontakty jsou navrženy jak pro použití v běžných aplikacích, tak i pro speciální nebo náročná prostředí. Jejich využití je především v ovládání a signalizaci výrobních, montážních zařízeních a obráběcích CNC strojů, strojních výtahů, jeřábů a pásů, těžké dopravní a těžební techniky, umístěny jsou na skříních elektrických rozvaděčů, drobných strojních zařízeních a využívány jsou rovněž i ve veřejných dopravních prostředcích jakou jsou autobusy, vlaky, tramvaje, trolejbusy a metra. Ovladače jsou využívány i v aplikacích s vysokým důrazem na vzhled produktu, v zařízeních s malým napětím jako je oblast automatizace nebo v speciálních prostředích vyznačující se nízkými teplotami až do -40 °C.

tlacitka 2022 1
Ovladače jsou schopny pracovat se jmenovitým napětím v rozsahu 0,02 – 440 V a proudu 0,01 – 16 A v závislosti na zvoleném kontaktu. Hlavními výhodami je jejich nerozbitné a pevné provedení se stupněm krytí od IP 65 až po IP 69K spolu se snadnou a rychlou montáží.
Kompletní ovladač (tlačítko, přepínač, signálka, zásuvky atd..) je složen z hlavice ovladače a kontaktní jednotky, která se dodává zvlášť. Do pojmu „hlavice ovladače“ jsou zařazeny všechny hlavice tlačítek, kontrolek a signálek (světelných nebo zvukových), USB a jiných zásuvek, páčkových přepínačů, přepínačů s klíčkem a nouzový STOP tlačítek. Hlavice jsou rozděleny do jednotlivých řad podle charakterizujícího vzhledu ovladače, ochranným krytím IP a výřezem k montáži, které jsou pojmenovány.
Řady hlavic ovladačů se odlišují nejen svými viditelnými rozměry, ale i materiálem ze kterého jsou vyrobeny. K dispozici jsou tak řady hlavic z plastu nebo nerezy, zapuštěné nebo vysunuté, kulatého tvaru od Ø 24 mm do Ø 36 mm nebo čtvercového tvaru od 25 x 25 mm do 30 x 30 mm. Zvláštní kategorií jsou ovladače v antivandalním provedení a přepínače, tlačítka, signálky s připojením na konektor M12. Výběr hlavice ovladače a příslušné kontaktní jednotky tak závisí na požadované funkci, kterou má ovladač splňovat tj. 1x NO, 2x NC se signálkou atd. Tlačítka si pak lze libovolně poskládat zvolením vhodné kombinace barvy čelního hmatníku a symbolu nebo nápisu na popisovacím štítku, které se dodávají zvlášť, což zajišťuje širokou variabilitu výběru ovladače s rozmanitými možnostmi vzhledu. Trochu samostatnou kapitolou jsou hlavice, které splňují funkci na připojení nejrůznějších typů konektorů USB, RJ45, HDMI, VGA, RS232 atd.

tlacitka 2022 2
Pro požadavek na osvětlení tlačítek, páčkových přepínačů, přepínačů s klíčkem, kontrolek a signálek jsou dostupné klasické žárovky nebo LED žárovky s velkou svítivostí. Kontaktní jednotky určené pro prosvětlení hlavic ovladačů jsou vybaveny paticemi typu BA9s, T5,5K nebo W2x4,6d v závislosti na zvoleném typu žárovky. Žárovky pro osvětlení jsou dostupné v různém barevném provedení a jmenovitým napětím od 6 V až s maximální hodnotou napětí 250 V AC/DC. Kontaktní jednotky nabízí rozličné kombinace spínacích a rozpínacích kontaktů, které zajišťují celkovou funkci ovladače.

tlacitka 2022 3
Ovladače hlavic jsou určeny buď na desku plošných spojů, které se na PCB desku jednoduše připájí popřípadě jejich kontakty nebo na montáž do panelu (předem vyřezaného otvoru). Pro umístění ovladače na panel se kontaktní jednotky připojují ke spodní části hlavice ovladače tak, že se rotačním pohybem zasunou do těla hlavice. Rozpojení probíhá zpětným postupem. Zapojení konektorů kompletně sestaveného ovladače probíhá přes koncovky typu faston, drobných svorkovnic, připájení na desku plošných spojů nebo skrze použití konektorů M12.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
Tel.: +420 541 235 532
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku