LED signální sloupky EOS a přístupový systém SMART-Q

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Požadavky koncových zákazníků a uživatelů generují neustálou potřebu inovací ze strany výrobců a dodavatelů. Signální sloupky umístěné například na obráběcích strojích, dopravnících nebo automatizačních systémech jsou toho příkladem.

V praxi je potřeba řešit vliv okolního výrazného osvětlení nebo dopadu přímého slunečního svitu na vlastní viditelnost konkrétního optického modulu. Dalším požadavkem je možnost vícebarevných optických modulů, které redukují počet prvků sloupku a tím i jeho výšku. Stranou nezůstává ani akustická složka reprezentovaná akustickými moduly. V případě vzniku problému nebo poruchy je důležitá hlasitost výstrahy, nicméně po delší době čekání na pracovníka údržby nebo jiného technika, může úroveň hlasitosti obsluhu obtěžovat. Kdyby tak šel ten signál ztlumit … Současně se stále více prosazují požadavky pro Průmysl 4.0 a komunikaci po průmyslových sběrnicích včetně výstupních signálních prvků.

A z úplně jiné oblasti přichází požadavek na přístupové systémy pro regulaci front zákazníků u lékáren, obchodů, úřadů, aj., kde tuto nutnost vytvořila pandemie šíření koronaviru. Tyto rozdílné potřeby a aplikace dokáže vyřešit nový produkt z rodiny signálních sloupků pod názvem EOS a jeho sofistikovaná aplikační sada SMART-Q italského výrobce signálních zařízení – firmy SIRENA S.p.A.

eos 2020 1
EOS je inovativní řada signálních sloupků o průměru 70 mm vybavených integrovanými LED diodami s vysokou svítivostí a dlouhou životností až 100.000 provozních hodin (za normálních podmínek, bez extrémních vibrací a výrazných teplotních změn). Každý optický modul má mléčný/opalický kryt. Moduly jsou tak ve vypnutém stavu nevýrazné a po přivedení napětí se rozsvítí danou barvou. K dispozici je celkem 5 barev (modrá, oranžová, červená, zelená a bílá) (obr. 1) nebo moduly vícebarevné (RGB), které dle aktivace vstupů mohou svítit také 5ti barvami (modrá, žlutá, červená, zelená a bílá). Moduly poskytují trvalý svit, pro možnost cyklování nebo optických efektů je nutné použít externí PLC.
Zapojení může být dle provedení stroje v režimu NPN nebo PNP, přičemž na základní modul lze instalovat až 7 optických modulů nebo 5 optických modulů + 1 akustický (dvoukanálový) modul. Připojovací svorky jsou označeny názvem barvy optického modulu nebo kanálu modulu akustického a lze změnit pořadí optických modulů bez nutnosti změny zapojení (obr. 2).

eos 2020 2
Akustické moduly EOS SOUNDER (piezoelektrický) a EOS SOUNDER A+ (magnetodynamický) nabízejí 12 tónů rozdělených do dvou nezávislých kanálů (skupin s 8+4 tóny). V každém kanálu lze nastavit požadovaný tón přepínačem dip-switch. Kromě těchto možností lze ještě využít aktivaci vstupu pro redukci hlasitosti aktuálně nastaveného tónu zhruba o polovinu.

eos 2020 3
Napájecí napětí sloupků EOS resp. jejich základních modulů je 12/24 V AC/DC nebo 110/240 VAC. Maximální krytí má hodnotu IP 69K a hladký povrch modulů zamezující usazování prachu a nečistot předurčují řadu EOS také k použití v hygienicky náročných provozech. Teplotní odolnost plastových samozhášivých dílů je v rozsahu -30° C až +50° C. Výhledové provedení s komunikací po sběrnici IO-Link již bude plnit nároky pro aplikace dle požadavků plynoucích ze zavádění řízení, které definuje Průmysl 4.0.
Široký sortiment příslušenství zahrnuje nový nástěnný držák (obr. 3) nebo zvyšovací, případně další nástěnné držáky kompatibilní s řadou TWS. Komponenty sloupků EOS lze dodat samostatně nebo jako 8 standardních sestav připravených pro montáž (obr. 4). Další sestavy nebo kombinace jsou na poptávku v závislosti na jejich počtech.

eos 2020 4
Specifickou aplikaci výše uvedených sloupků nabízí sada pod názvem SMART-Q. Tvoří jí 2 optické moduly (červený s přerušovaným svitem; zelený s trvalým svitem), 1 modul akustický, zvyšovací stojan a jednoduché dálkové ovládání. Sada slouží jako přístupový systém pro zdravotnické, obchodní nebo kancelářské prostory, kdy obsluha může dálkově ovládat jednotlivé režimy pro zamezení/povolení vstupu. Význam a smysl nalézá toto řešení v rámci eliminace koncentrace více osob na jednom místě v současné době koronavirového rizika.

Videoukázka postupu montáže LED signálního sloupku EOS

Popis funkce: Sestava modulů EOS umístěná na zvyšovacím držáku s celkovou výškou 135 cm je napájená z vestavěného akumulátoru v základně sestavy. Doba provozu cca 8 hodin umožňuje libovolné samostojné umístění dle potřeby. Dobíjení akumulátoru je prováděno síťovým adaptérem. Červený modul s přerušovaným svitem indikuje zákaz vstupu. Obsluha ovládá změnu stavu (povolení vstupu) dálkovým ovladačem v automatickém nebo manuálním režimu. Při automatickém režimu (stisknutí tlačítka A vysílače) červený modul zhasne a rozsvítí se zelený modul a rozezní tón. Tento stav trvá po nastavenou dobu 2-12 sekund. Po této době se sloupek vrátí do výchozího stavu. V manuálním režimu (stisknutí tlačítka B vysílače) se provede změna signalizačního režimu a tato trvá až do doby opětovného stisku stejného tlačítka.

Videoukázka aplikace přístupového systému SMART-Q

Řada EOS tak plní nejrůznější požadavky vycházející z průmyslových i globálních potřeb.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku