LED signální sloupky EOS a EOS I4.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Požadavky koncových zákazníků a uživatelů generují neustálou potřebu inovací ze strany výrobců a dodavatelů. Signální sloupky umístěné například na obráběcích strojích, dopravnících nebo automatizačních systémech jsou toho příkladem.

V praxi je potřeba řešit vliv okolního výrazného osvětlení nebo dopadu přímého slunečního svitu na vlastní viditelnost konkrétního optického modulu. Dalším požadavkem je možnost vícebarevných optických modulů, které redukují počet prvků sloupku a tím i jeho výšku. Stranou nezůstává ani akustická složka reprezentovaná akustickými moduly. V případě vzniku problému nebo poruchy je důležitá hlasitost výstrahy, nicméně po delší době čekání na pracovníka údržby nebo jiného technika, může úroveň hlasitosti obsluhu obtěžovat. Kdyby tak šel ten signál ztlumit … Současně se stále více prosazují požadavky pro Průmysl 4.0 a komunikaci po průmyslových sběrnicích včetně výstupních signálních prvků.

EOS je inovativní řada signálních sloupků o průměru 70 mm vybavených integrovanými LED diodami s vysokou svítivostí a dlouhou životností až 100.000 provozních hodin (za normálních podmínek, bez extrémních vibrací a výrazných teplotních změn). Každý optický modul má mléčný/opalický kryt. Moduly jsou tak ve vypnutém stavu nevýrazné a po přivedení napětí se rozsvítí danou barvou. K dispozici je celkem 5 barev (modrá, oranžová, červená, zelená a bílá) (obr. 1) nebo moduly vícebarevné (RGB), které dle aktivace vstupů mohou svítit také 5ti barvami (modrá, žlutá, červená, zelená a bílá). Moduly poskytují trvalý svit, pro možnost cyklování nebo optických efektů je nutné použít externí PLC.

EOS a EOS I40 2022 1
Zapojení může být dle provedení stroje v režimu NPN nebo PNP, přičemž na základní modul lze instalovat až 7 optických modulů nebo 5 optických modulů + 1 akustický (dvoukanálový) modul. Připojovací svorky jsou označeny názvem barvy optického modulu nebo kanálu modulu akustického a lze změnit pořadí optických modulů bez nutnosti změny zapojení (obr. 2).
Akustické moduly EOS SOUNDER (piezoelektrický) a EOS SOUNDER A+ (magnetodynamický) nabízejí 12 tónů rozdělených do dvou nezávislých kanálů (skupin s 8+4 tóny). V každém kanálu lze nastavit požadovaný tón přepínačem dip-switch. Kromě těchto možností lze ještě využít aktivaci vstupu pro redukci hlasitosti aktuálně nastaveného tónu zhruba o polovinu.

EOS a EOS I40 2022 2
Napájecí napětí sloupků EOS resp. jejich základních modulů je 12/24 V AC/DC nebo 110/240 VAC. Maximální krytí má hodnotu IP 69K a hladký povrch modulů zamezující usazování prachu a nečistot předurčují řadu EOS také k použití v hygienicky náročných provozech. Teplotní odolnost plastových samozhášivých dílů je v rozsahu -30° C až +50° C. Výhledové provedení s komunikací po sběrnici IO-Link již bude plnit nároky pro aplikace dle požadavků plynoucích ze zavádění řízení, které definuje Průmysl 4.0. Jeho uvedení na trh je plánováno již v letošním roce.


Široký sortiment příslušenství zahrnuje nový nástěnný držák nebo zvyšovací, případně další nástěnné držáky kompatibilní s řadou TWS. Komponenty sloupků EOS lze dodat jako 8 standardních sestav připravených pro montáž (obr. 3). Další sestavy nebo kombinace jsou na poptávku v závislosti na jejich počtech.

EOS a EOS I40 2022 3
Současnou novinkou, která je již k dispozici je verze EOS I4.0 s ovládáním změny barev, případně tónu pomocí analogového vstupu (obr. 4). Toto provedení je k dispozici v různých konfiguracích obsahujících jeden nebo dva optické vícebarevné moduly RGB, alternativně také akustický modul se dvěma volitelnými tóny. Akustické moduly jsou 2 typů s rozdílnou hlasitostí 77 resp. 95 dB. Připojení napájení a ovládání je pomocí kabelu nebo konektoru M12. Napájecí napětí je 24 VDC a pomocí analogového signálu (napěťové úrovně 0-10 VDC) z řídícího PLC lze volit jednotlivé barvy (5 barev) a typ jejich svitu (trvalý/přerušovaný). Stejným způsobem lze určit tóny akustického modulu. To vše za pomoci pouze jednoho analogového vstupu. Z důvodu hystereze jsou všechny úrovně vstupu chráněny před nezamýšlenou aktivací nebo změnou barev.

EOS a EOS I40 2022 4
Jednotlivé napěťové úrovně mají toleranci ±300 mV a aktivace konkrétní funkce se provádí impulzem daného řídícího napětí po dobu 500 ms. Pak je funkce trvale aktivována do přijetí resetovací úrovně napětí pro optické nebo akustické prvky (LED OFF=1 V; SOUND OFF=8,30 V) nebo lze po aktivaci funkce snížit napětí na úroveň 0,35 V (bez zvolené funkce sloupku) a systém tak připravit na následující řídící napěťovou úroveň. Z důvodu pouze 1 analogového vstupu budou dva optické vícebarevné moduly RGB svítit vždy shodnou barvou a „současné“ aktivace optické a akustické složky lze dosáhnout jen volbou úrovně napětí (impulz po dobu 500 ms) pro požadovanou barvu + režim provozu a po změně řídícího napětí na 0,35 V resp. 0 V navolit impulzem hodnotu napětí pro akustický modul.
Řada EOS tak plní nejrůznější požadavky vycházející z průmyslových i obecných potřeb.

Poslechněte si ukázky tónů

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku