LED osvětlení Banner

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Optická světelná indikace a signalizace se sice využívala od počátku elektrifikace průmyslu, ale současné možnosti a dostupnost výrobků překračují všechny dosavadní zvyklosti. Prakticky vznikl nový druh interakce.

Stroje mohou k obsluze a operátorům promlouvat nejen prostřednictvím HMI panelů, ale dnes již neméně interaktivním způsobem prostřednictvím programovatelných průmyslových LED indikátorů navíc doplněných o integrované ovládací prvky pro tzv. Pick-To-Light aplikace. Moderní LED osvětlení umožňují kombinovat bílé osvětlení prostoru s barvenou indikací stavu. Takové signalizační prvky dávají nový „hlas“ strojům a výrobním linkám.

Jednu z nejširších a nejzajímavějších nabídek nárazu i vodě odolných průmyslových LED indikátorů a světel nabízí společnost Turck/Banner. Široká nabídka zahrnuje škálu velikostí od malých kontrolek S22 standardizovaného průměru 22 mm, přes větší kulaté či kopulovité indikátory K30 a K50 s průměry 30 a 50 mm, klasicky vypadající majáky TL50, až po nejnovější osvětlovací multibarevná LED osvětlení WLS délky až 1130 mm s funkcí EZ-Status. Ta umožňují současně realizovat funkci intenzivního bílého LED osvětlení pracovního prostoru i barevnou indikaci stavu aplikace (např. červenou pro poruchu, zelenou pro připravenost).
Neméně zajímavým řešením pro zobrazení stavu napájení a výstupů senzorů jsou velmi kompaktní LED indikátory S15 pro přímé napojení na 4 nebo 5 pinový kabel s kruhovým konektorem. Provedení s bílým světlem může sloužit jako flexibilní osvětlovací prvek malých prostor.

led osvetleni banner 2021 1
Nejsofistikovanější RGBW LED provedení PRO obsahuje integrovanou řídící programovatelnou jednotku. Ta umožňuje z PC naprogramovat, jak má LED osvětlení reagovat na stavové signály na řídících vstupech. Nejdříve se ve velmi přehledném softwaru „Banner PRO Editor“ vyberou barvy intenzity režimů svícení, pak animace/funkce, jak mají jednotlivé barevné RGBW segmenty v indikátoru reagovat. Přes programovací USB kabel se nastavení do svítidla nahraje. Pak stačí jen na jeho elektrické vstupy spínat řídící napětí v rozsahu 0 až 30 V DC a tím jednotlivé přednastavené funkce aktivovat. Nastavit lze reakci nejen na jednotlivé vstupy, ale i na jejich vzájemné kombinace. Lze tak například se dvěma vstupy přepínat až 4 různé režimy.

led osvetleni banner 2021 2
Řídící vstupy však nemusí být jen v klasickém dvoustavovém režimu, ale mohou pracovat i jako čítací, časovací nebo frekvenční PFM či PWM. Lze tak nejen využívat digitální indikaci typu „aktivní / neaktivní“, ale i průběžnou plynulou „analogovou“ odezvu na změnu výšky hladiny, sloupce, stohu či hromady, přibližování předmětů, množství přidávaného či odebíraného materiálu v krabicích, uplynulého času procesu či provozních hodin nebo časování zakládání a vyjmutí výrobních materiálů či výrobků.

led osvetleni banner 2021 3
Světla WLS27 PRO mohou současně sloužit jako osvětlovací prostředky s možností přepínání 6 odstínů bílého světla, ale současně i jako velmi sofistikované indikační a naváděcí prvky s volbou až 13 barev. Navíc různé části trubice mohou svítit různou barvou, přičemž animační funkce mohou provádět skokový či plynulý pohyb barevných ploch či vzorů (např. polohovat zelený segment na bílém světelném pozadí, nebo naopak bílý segment na červeném pozadí), aktivovat obíhající segment, scrollování, odrážení (pohyb světelného segmentu mezi konci trubice), blikání nebo plynulou změny spektra i intenzity.

led osvetleni banner 2021 4
Podobných funkcí lze využít i u majáků TL50 PRO, u kterých může jeden signál spínat současně i více segmentů. V odměřovacím, počítacím či časovacím režimu, lze realizovat postupný nárůst nebo pokles barevného sloupce majáku.
U indikátorů K30 a K50 PRO například může jeden barevný segment v podobě výseče rotovat po obvodu na pozadí jiné barvy. Jsou k dispozici i různé speciální blikací režimy jako např. stroboskop, blesk či SOS signál.
Typy K50 PRO a S22 PRO lze použít i v provedení tzv. aktuátorů označené jako „Touch“, tedy v podobě indikátoru s integrovanou kapacitní dotykovou plochou jako ovládací tlačítko a jedním nebo dvěma výstupy pro signalizaci stavu do řídící jednotky. I zde lze využít vnitřní integrovanou elektroniku a pomocí software „Banner PRO Editor“ nastavit plnou čtyřstavovou logiku signalizace kombinující stavy elektrických vstupů a dotykové plochy. Upravovat lze i citlivost tlačítka (ovládat je lze i v rukavicích), zpoždění spínaných výstupů či aktivovat zapamatování stavu i při výpadku napájení. Novinkou je provedení s vibrační odezvou s nastavitelným typem vibrací.

led osvetleni banner 2021 5
Mimo provedení s binárními řídícími vstupy jsou nabízeny i varianty s rozhraním IO-Link. Ta navíc dovoluje interaktivně měnit nastavení indikace přímo za provozu z řídící jednotky a libovolně ovládat barvu i intenzitu každého segmentu světla či majáku.
Pro pohybující se aplikace, například pojízdné stroje, roboty nebo v místech s náročnou instalací kabeláže lze použít i bezdrátové ovládání pomocí komunikačních modulů Banner DX a DXM.

led osvetleni banner 2021 6
Nezanedbatelnou službou společnosti Turck je i možnost objednání laserového potisku dotykové plochy označením či potřebným ovládacím piktogram nebo vytvoření nějaké specifické funkce či zákaznické logiky řízení.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku