Zcela bezpečné nouzové zastavení pomocí bezdrátového ovládání RadioSafe

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Celá řada mobilních aplikací vyžaduje kromě ovládání také spolehlivé bezpečnostní zastavení nebo vypnutí. Vzhledem k požadované mobilitě se často používá bezdrátové dálkové ovládání.

Typickými příklady použití jsou například automaticky vedené vozíky AGV (Automated Guided Vehicles) používané ve skladovém hospodářství, automatické parkovací domy, výrobní linky nebo transport zavazadel v rámci rozsáhlých dopravních uzlů typu letišť nebo přístavů.

Výhody plynoucí z této možnosti ovládání a bezpečnostního vypnutí jsou následující: spolehlivý přenos povelů ze strany obsluhy (ovládací pracoviště nebo velín) ke stroji nebo zařízení, komunikace mezi jednotlivými ovládanými prvky, flexibilita použití pro celé flotily AGV a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy a eliminace případných hmotných škod.
Francouzská společnost JAY electronique, která spadá pod koncern CONDUCTIX-WAMPFLER je renomovaným evropským výrobcem rádiových dálkových ovládání a nabízí široké spektrum produktů pro řešení mnohých průmyslových požadavků. Pro výše uvedené příklady ovládání s bezpečnostním zastavením/vypnutím byl vyvinut systém RadioSafe (obr. 1.)

RadioSafe 2021 1

Hlavní výhody systému RadioSafe:

Vyšší úroveň bezpečnosti

 • Zvýšení bezpečnostní úrovně zařízení nebo aplikace
 • Certifikace ze strany TÜV (pro samostatné stanoviště) pro úroveň bezpečnosti SIL3 / PLe
 • Management požárních předpisů
 • Nezávislé doplnění dalšího ovládacího systému nebo zasílání vyhrazených povelů pro každé zařízení
 • Absolutní bezpečnost obsluhy v rozsahu provozu automaticky vedených vozíků (obr. 2)

Řízené zastavení

 • Nastavení zpoždění pro bezpečnostní zastavení dle požadavků

Koordinace příchozích požadavků

 • Vytvoření "šablony zastavení" pro celou flotilu/skupinu AGV

Přístup k únikovým/evakuačním cestám

 • Udržení vozíku v přesné pozici i přes vzniklé kritické okolnosti

Hromadná bezdrátová reakce

 • Okamžitý restart celé flotily/skupiny AGV

RadioSafe 2021 2

Každá sada (obr. 3) se skládá z bezpečnostního vysílače RSEF s 10ti samomonitorovacími ovládacími vstupy, 3mi bezpečnostními vstupy pro nouzové zastavení, jedním resetovacím vstupem a 2mi stavovými výstupy. Vysílač se nejčastěji instaluje do skříně rozváděče na DIN-lištu a vývodem externí antény nebo využitím anténního rozbočovače.
Dalším prvkem sestavy je bezpečnostní přijímač RSRD instalovaný na každé ovládané zařízení nebo stroj. Tento prvek disponuje následující výbavou:

 • 1 rádiový vstup spárovaný s vysílačem
 • 1 dvoukanálový vstup pro zapojení tlačítka nouzového vypnutí v úrovni bezpečnosti SIL3
 • 3 bezpečnostní výstupy spárované s bezpečnostním vstupem bezpečnostního vysílače
 • 4 stavové výstupy spárované s ovládacími vstupy bezpečnostního vysílače nebo stavy přijímače
 • 3 stavové výstupy pro indikaci provozního stavu

RadioSafe 2021 4

V rozsahu dalších možností je volba pracovní frekvence v pásmu 434 MHz (25 kanálů) resp. 915 MHz (64 kanálů) nebo uložení identifikačního kódu na SIM kartě ve vysílači pro možnost jednoduchého obnovení nastavení při výměně některého z prvků bezpečnostní bezdrátové sady. Diagnostické LED diody obou zařízení umožňují rychlou detekci stavu zařízení nebo vzniku případného problému.
Mezi příslušenství patří různé typy antén, jejich prodloužení (anténní kabel), radiofrekvenční rozbočovač se dvěma anténami pro lepší pokrytí plochy nebo opakovač pro dosažení delší přenosové/ovládací vzdálenosti.
Princip funkce základní sady (pouze nouzové vypnutí) RadioSafe je na následujícím zobrazení (obr. 4).

RadioSafe 2021 3
Využitý je obousměrný (duplexní) řídicí systém pro ovládání AGV, jejich lokalizaci např. pomocí GPS a zpětnou vazbou pro potvrzení polohy nebo provedení povelu. Tento řídicí systém je doplněn 1 bezpečnostním vysílačem RSEF s jednosměrným (simplexním) přenosem nouzového zastavení AGV. Aktivačním prvkem je externí tlačítko nouzového vypnutí na ovládacím stanovišti nebo velínu.
Každý vozík (AGV) je osazen 1 bezpečnostním přijímačem RSRD a externím tlačítkem nouzového vypnutí – celkem 4 sady.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2021

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku