Zcela bezpečné nouzové zastavení pomocí bezdrátového ovládání RadioSafe

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Celá řada mobilních aplikací vyžaduje kromě ovládání také spolehlivé bezpečnostní zastavení nebo vypnutí. Vzhledem k požadované mobilitě se často používá bezdrátové dálkové ovládání.

Typickými příklady použití jsou například automaticky vedené vozíky AGV (Automated Guided Vehicles) používané ve skladovém hospodářství, automatické parkovací domy, výrobní linky nebo transport zavazadel v rámci rozsáhlých dopravních uzlů typu letišť nebo přístavů.

Výhody plynoucí z této možnosti ovládání a bezpečnostního vypnutí jsou následující: spolehlivý přenos povelů ze strany obsluhy (ovládací pracoviště nebo velín) ke stroji nebo zařízení, komunikace mezi jednotlivými ovládanými prvky, flexibilita použití pro celé flotily AGV a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy a eliminace případných hmotných škod.
Francouzská společnost JAY electronique, která spadá pod koncern CONDUCTIX-WAMPFLER je renomovaným evropským výrobcem rádiových dálkových ovládání a nabízí široké spektrum produktů pro řešení mnohých průmyslových požadavků. Pro výše uvedené příklady ovládání s bezpečnostním zastavením/vypnutím byl vyvinut systém RadioSafe (obr. 1.)

RadioSafe 2021 1

Hlavní výhody systému RadioSafe:

Vyšší úroveň bezpečnosti

 • Zvýšení bezpečnostní úrovně zařízení nebo aplikace
 • Certifikace ze strany TÜV (pro samostatné stanoviště) pro úroveň bezpečnosti SIL3 / PLe
 • Management požárních předpisů
 • Nezávislé doplnění dalšího ovládacího systému nebo zasílání vyhrazených povelů pro každé zařízení
 • Absolutní bezpečnost obsluhy v rozsahu provozu automaticky vedených vozíků (obr. 2)

Řízené zastavení

 • Nastavení zpoždění pro bezpečnostní zastavení dle požadavků

Koordinace příchozích požadavků

 • Vytvoření "šablony zastavení" pro celou flotilu/skupinu AGV

Přístup k únikovým/evakuačním cestám

 • Udržení vozíku v přesné pozici i přes vzniklé kritické okolnosti

Hromadná bezdrátová reakce

 • Okamžitý restart celé flotily/skupiny AGV

RadioSafe 2021 2

Každá sada (obr. 3) se skládá z bezpečnostního vysílače RSEF s 10ti samomonitorovacími ovládacími vstupy, 3mi bezpečnostními vstupy pro nouzové zastavení, jedním resetovacím vstupem a 2mi stavovými výstupy. Vysílač se nejčastěji instaluje do skříně rozváděče na DIN-lištu a vývodem externí antény nebo využitím anténního rozbočovače.
Dalším prvkem sestavy je bezpečnostní přijímač RSRD instalovaný na každé ovládané zařízení nebo stroj. Tento prvek disponuje následující výbavou:

 • 1 rádiový vstup spárovaný s vysílačem
 • 1 dvoukanálový vstup pro zapojení tlačítka nouzového vypnutí v úrovni bezpečnosti SIL3
 • 3 bezpečnostní výstupy spárované s bezpečnostním vstupem bezpečnostního vysílače
 • 4 stavové výstupy spárované s ovládacími vstupy bezpečnostního vysílače nebo stavy přijímače
 • 3 stavové výstupy pro indikaci provozního stavu

RadioSafe 2021 4

V rozsahu dalších možností je volba pracovní frekvence v pásmu 434 MHz (25 kanálů) resp. 915 MHz (64 kanálů) nebo uložení identifikačního kódu na SIM kartě ve vysílači pro možnost jednoduchého obnovení nastavení při výměně některého z prvků bezpečnostní bezdrátové sady. Diagnostické LED diody obou zařízení umožňují rychlou detekci stavu zařízení nebo vzniku případného problému.
Mezi příslušenství patří různé typy antén, jejich prodloužení (anténní kabel), radiofrekvenční rozbočovač se dvěma anténami pro lepší pokrytí plochy nebo opakovač pro dosažení delší přenosové/ovládací vzdálenosti.
Princip funkce základní sady (pouze nouzové vypnutí) RadioSafe je na následujícím zobrazení (obr. 4).

RadioSafe 2021 3
Využitý je obousměrný (duplexní) řídicí systém pro ovládání AGV, jejich lokalizaci např. pomocí GPS a zpětnou vazbou pro potvrzení polohy nebo provedení povelu. Tento řídicí systém je doplněn 1 bezpečnostním vysílačem RSEF s jednosměrným (simplexním) přenosem nouzového zastavení AGV. Aktivačním prvkem je externí tlačítko nouzového vypnutí na ovládacím stanovišti nebo velínu.
Každý vozík (AGV) je osazen 1 bezpečnostním přijímačem RSRD a externím tlačítkem nouzového vypnutí – celkem 4 sady.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku