Konstrukční díly, profily a snímače pro železniční aplikace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Moderní elektronické přístroje se neobejdou bez elektromechanických komponent, a to platí i pro železnice a zabezpečovací zařízení. Takovými komponenty jsou naše duralové profily pro elektroniku, kde je kladen velký důraz i na vzhled přístrojů.

Dále to jsou různé fixační díly jako distanční sloupky a držáky kabelů. Velké uplatnění především ve starších lokomotivách pro nastavení regulace naleznou naše průmyslové potenciometry. Jako nastavovací prvek na řídicích panelech, ale i jako snímač otáček jsou zase vhodné moderní bezkontaktní snímače úhlu.

Duralové profily

Při konstrukci a výrobě elektronických přístrojů je výhodné elektronický systém zabudovat do profesionálně provedené skříňky, která propůjčí finálnímu výrobku perfektní vzhled, svým robustním provedením zaručí bezpečný provoz a nepochybně přispěje k obchodnímu úspěchu výrobků uváděných na trh.
Pro tyto účely jsou nejvhodnější duralové profily, které jsou až 5x pevnější v tahu oproti čistému hliníku a tvrdší při zachování nízké hmotnosti. K dispozici jsou:

Profily EUKAP K
Série EUKAP K pro euroboardy je k dispozici v sedmi výškách krytu 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160 mm se šířkou 100 mm. Jednotlivé profily lze vzájemně kombinovat, takže se vytvoří velká rozmanitost variant (2 profily s vnějšími chladicími žebry). Pouzdra jsou k dispozici v černém eloxovaném hliníku nebo eloxovaném hliníku. Ochranné třídy IP65 lze dosáhnout koncovými deskami a těsnicími prvky.

Profily EUKAP R
Řada EUKAP R se skládá ze dvou pevných hliníkových profilů (typ A a typ B) s chladicími žebry. Profily mají výraznou strukturu žebra. Hliníkové pouzdro je pro euroboardy o šířce 100 mm max. K dispozici je tloušťka DPS 1,6 mm a ve výškách 54 mm, 79 mm a 104 mm ve standardní délce 165 mm (volitelná přizpůsobitelná délka). Povrch je eloxovaný hliník nebo černý elox. Stavebnice se skládá ze dvou profilů, dvou koncových desek a montážní sady obsahující 8 x šrouby a 4 x plastové (PVC) průhledné pouzdro Ø8 mm x 2 mm.

Profily DIN K
Pouzdra jsou k dispozici v 10 různých velikostech DIN a různých délkách. V závislosti na typu drážky s max. tloušťkou 2 mm je k dispozici pro vodorovnou nebo svislou montáž desky plošných spojů. Kryty jsou dodávány jako sada sestávající z profilu, předního a zadního rámu včetně šroubů a montážních držáků. Povrch pouzdra je přírodní eloxovaný hliník nebo černý (další je volitelné). Plastové rámy jsou v černé barvě. Ochranné třídy IP65 lze dosáhnout vhodným těsněním. Zadní a přední panely jsou k dispozici v různých materiálech / barvách.

konstrukcni profily 2020 1

Konstrukční fixační díly

Důležitým prvkem v železničních aplikacích jsou různé upevňovací součástky, přes ochranu kabelů, až po komponenty LED osvětlení. Tyto produkty se vyznačují jednoduchou montáží a demontáží a většina z nich se hodí k použití do stísněných prostor. Některé z nich jsou vybaveny samolepicí fólií. Řadu produktů nabízíme v různých materiálových a barevných provedeních.

konstrukcni profily 2020 2

Průmyslové potenciometry

Průmyslové potenciometry se používají hlavně jako úhlové snímače polohy a někdy také jako nastavovací prvky, např. pro regulaci v automatizaci nebo ve starších lokomotivách. Vyrábějí se také v provedení jako víceotáčkové drátové potenciometry nebo tandemové potenciometry. Jsou historicky nejstarší, ale v řadě aplikací stále populární, hlavně kvůli nízké ceně, ale také kvůli použité technologii. Potenciometr je totiž pořád pasivní zařízení, které nepotřebuje pro svoji funkci napájecí napětí. Pro vyšší zátěž se používá technologie vinutého drátu. Pro nižší zátěž je vhodnější technologie s plastovou dráhou, která je mnohem trvanlivější a má vyšší rozlišení. Výsledkem je plynulejší chod a mnohem delší životnost v řádu až několika milionů pohybů. Specializujeme se i na zakázková provedení, kde lze např. definovat max. úhel otočení, průměr hřídele, utěsnění proti vlhkosti atd.
Pro výběr správného průmyslového potenciometru je nutné specifikovat základní parametry:

  • Jedno-otáčkové s dorazem (standardně 270° nebo 320°) nebo bez dorazu (360°)
  • Více-otáčkové (počet otáček nebo úhel)
  • Elektrická zatížitelnost [W]
  • Mechanické upevnění (centrální závit nebo servo)
  • Hodnota odporu [Ohm], tolerance odporu a linearity [%]
  • Elektrický úhel [°]
  • Životnost [ot]
  • Krytí

Snímač úhlu natočení

Průmyslové snímače pro automatizaci nebo-li senzorika je celá řada aktivních prvků, která převádí mechanický pohyb (v našem případě) na unifikovaný elektrický signál, který lze potom jednoduše zpracovat pomocí různých měřících karet, dataloggerů, PLC. V našem portfoliu se věnujeme měření polohy, ať už se jedná o dráhu nebo úhel, tlakovým snímačům a spínačům a tenzometrům nebo také snímačům síly.
Snímače úhlu natočení, rotační snímače, enkodéry, inkrementální čidla, IRC. Tak se nazývají snímače, které se v různých aplikacích používají pro měření úhlu natočení, polohy nebo otáček. Pro vaši aplikaci je k dispozici mnoho jednootáčkových a víceotáčkových snímačů. Pomůžeme vám při určování požadavků aplikace a vhodného principu, jako je Hall efekt, optický nebo potenciometrický. Dostupná elektrická rozhraní zahrnují proudový nebo napěťový výstup, inkrementální signál, PWM, SSI, SPI a další. Signální charakteristika (úhel natočení, směr otáčení) lze přizpůsobit tak, aby splňovala specifické požadavky. Pro konfiguraci v terénu nabízíme jednootáčkové a víceotáčkové enkodéry s rozhraním Teach-in.
Panelový snímač vyžaduje dodatečný točivý moment, aby se zabránilo náhodnému otočení způsobenému vibracemi. Nabízíme snímače s haptickou odezvou od kontinuálního pohybu až po detent funkci různé síly. Máme enkodéry s mechanickým dorazem. Stejně tak i možnosti pro přímou montáž do desek plošných spojů. Pro optimální přizpůsobení nabízíme řadu velikostí pouzder. V nabídce máme všechny standardní průmyslové varianty, od cenově výhodných verzí s montáží centrálním závitem a ložisky z polymeru až po servo příruby s kuličkovými ložisky a bezkontaktní kit enkodéry. Naší výhodou je hlavně přizpůsobení hřídelů, pouzder, ale i výroba kabelů a zástrček na míru.

konstrukcni profily 2020 3

O nás

MEGATRON je specialistou na mechatronické komponenty pro automatizaci již více než 50 let. Nabízíme široký sortiment úhlových senzorů, snímačů pro odměřování polohy, snímačů zatížení, tenzometrů, snímačů tlaku, průmyslových tiskáren a joysticků, konstrukčních dílů pro elektroniku a další. Naše výrobky jsou rozmístěny v celé řadě aplikací napříč všemi oblastmi zpracovatelského průmyslu. Rádi pro Vás připravíme řešení dle Vašeho přání.

MEGATRON, s.r.o.
Mrštíkova 16, 100 00 Praha 10
Tel.: +420 274 780 972
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.megatron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku