Precizní snímače pro měření natočení a zrychlení

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Snímače úhlu natočení, rotační snímače, enkodéry, inkrementální čidla a IRC, představují širokou škálu senzorických zařízení, která se využívají v různých aplikacích za účelem měření úhlu natočení, polohování a otáček.

Tyto snímače hrají klíčovou roli v moderním průmyslu a technologických systémech, kde poskytují nezbytnou zpětnou vazbu pro řízení a monitorování pohybu strojů, zařízení a komponent.

Pro vaši aplikaci je k dispozici mnoho jednootáčkových a víceotáčkových snímačů. Pomůžeme vám při určování požadavků aplikace a vhodný princip, jako je Hallův efekt, optický nebo potenciometrický. Dostupná elektrická rozhraní zahrnují proudový nebo napěťový výstup, inkrementální signál, PWM, SSI, SPI a další. Signální charakteristika (úhel natočení, směr otáčení) lze přizpůsobit tak, aby splňovala specifické požadavky. Pro konfiguraci v terénu nabízíme jednootáčkové a víceotáčkové enkodéry s rozhraním Teach-in.
Panelový snímač vyžaduje dodatečný točivý moment, aby se zabránilo náhodnému otočení způsobeného vibracemi. Nabízíme snímače s haptickou odezvou od kontinuálního pohybu až po detent funkci různé síly. Máme enkodéry s mechanickým dorazem. Máme k dispozici možnosti pro přímou montáž do desek plošných spojů. Pro optimální přizpůsobení nabízíme řadu velikostí pouzder. Nabízíme všechny standardní průmyslové varianty, od cenově výhodných verzí s montáží centrálním závitem a ložisky z polymeru až po servo příruby s kuličkovými ložisky a bezkontaktní kit enkodéry. Naší výhodou je hlavně přizpůsobení hřídelů, pouzder, ale i výroba kabelů a zástrček na míru.

Absolutní enkodéry

Absolutní enkodéry jsou rotační snímače polohy, které poskytují okamžitou informaci o aktuální poloze. Tato informace se neztratí ani po výpadku napájení. Absolutní enkodéry se dělí na jednootáčkové a víceotáčkové, s výstupy paralelními, sériovými i analogovými. Existují i programovatelné snímače, které umožňují naprogramovat nejdůležitější parametry podle konkrétních požadavků. Programování se provádí buď pouze výrobním závodu nebo uživatelsky pomocí přepínačů nebo spojením příslušných vodičů nebo pomocí počítače, případně tabletu. Lze je dodat s mnoha komunikačními výstupy jako analogové nebo digitální (SinCos, SSI, SPI, BISS, CANopen, DeviceNet, Profibus, Profinet).

Výhody:

 • poskytují okamžitou informaci o aktuální poloze, některé až při několika stech otáčkách
 • některé modely jsou uživatelsky programovatelné a můžete je nastavit přímo pro konkrétní aplikaci. Jedná se hlavně o rozsah otáček a směr otáčení.
 • veliké množství různých elektrických výstupů, analogových nebo digitálních

Aplikace:

 • měření absolutní polohy různých částí strojů při řízení pohybu

snimace 2023 2

Inkrementální enkodéry

Inkrementální enkodéry jsou rotační snímače, které poskytují relativní informaci o změně polohy. Výstupem jsou 2 fázově posunuté pulsní signály, díky kterým je možné monitorovat úhlovou změnu a směr pohybu. Inkrementální enkodéry jsou charakterizovány především tzv. rozlišením, tedy počtem pulsů na otáčku (max. 65 535). Tyto 2 signály (A, B) mohou být doplněny ještě tzv. referenčním signálem (Z). Inkrementální enkodéry se dále liší velikostí pouzdra (standardně od průměru 24 mm až po 100 mm), hřídele (plná i dutá od 4 do 42 mm), a přírubou. Mechanické upevnění je důležité hlavně u modelů s dutou hřídelí, které se nasazují přímo na hřídel motoru. Enkodér v tomto případě nesmí být uchycen pevně, ale flexibilně. Co se týká výstupních signálů, lze nabídnout např. NPN OC, Line-driver (LD), RS422, TTL, HTL.

Výhody:

 • velké množství mechanických provedení
 • vysoká mechanická odolnost
 • přizpůsobení elektr./mech. připojení pro danou aplikaci

Aplikace:

 • součást systému řízení otáček motorů
 • součást řízení pohonů např. výtahů, výrobních linek
 • jako nastavovací prvek panelového ovládání strojů

snimace 2023 3

Snímače náklonu - inklinometry

Inklinometry nebo také snímače náklonu nebo sklonu měří úhel vzhledem ke směru gravitační síly v jedné nebo dvou osách. Inklinometry z řady QG jsou založené na populární technologii MEMS, která umožňuje vyrobit elektromechanické senzory miniaturních rozměrů. Jejich modulární konstrukce usnadňuje optimalizaci každého snímače pro konkrétní způsob použití. Elektrické výstupy mohou být analogové 0,5–4,5 V, 4–20 mA, případně digitální RS232, CAN-OPEN, MODBUS RTU. Krytí snímačů umožňuje jejich použití přímo ve venkovním prostředí. Navíc u některých modelů umožňuje praktický konfigurátor koncovému zákazníkovi snadno přizpůsobit senzor podle požadavků.

Funkce:
Vyrovnávání, ochrana proti náklonu, měření náklonu a sklonu, měření úhlu.

Aplikace:
Čerpadla na beton, jeřáby, zvýšené pracovní plošiny, solární panely, vzduchové pérování, zemědělské stroje.

snimace 2023 4

Závěr

Je důležité zdůraznit, že tyto snímače představují klíčovou složku moderního průmyslu a technologických systémů, neboť poskytují nezbytnou zpětnou vazbu pro řízení a monitorování pohybu strojů, zařízení a komponent. Díky nim je možné zajišťovat efektivní a bezpečné provozní podmínky, zlepšovat výkon a optimalizovat energetickou spotřebu.
V průběhu posledních let se rozvoj těchto snímačů stále zrychluje, což vede k zavádění nových technologií, materiálů a konstrukčních řešení, které umožňují dosahování vyšší přesnosti, spolehlivosti a odolnosti vůči vnějším vlivům.
Kromě různých možností našich senzorů nabízíme také specifická provedení počínaje malým množstvím, která jsou přesně šitá na míru vašim požadavkům. Ať už se jedná o projekt v rané fázi nebo sériovou výrobu – rádi vás doprovodíme a podpoříme.

MEGATRON, s.r.o.
Mrštíkova 16, 100 00 Praha 10
Tel.: +420 274 780 972
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.megatron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku