MEGATRON – řešení pro úlohy v automatizaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V oblasti zpracování materiálů roste význam automatizace a role snímačů je velmi důležitá. Jedním důvodem je vysoký počet snímačů využívaných v běžných aplikacích a druhým důvodem je, že celá výroba nyní závisí na spolehlivosti a trvanlivosti snímačů.

K tomu, aby splnili tuto očekávání, musí být schopni odolat mnoha stresovým faktorům, které se přirozeně vyskytují ve výrobním prostředí. V závislosti na konkrétní aplikaci mohou být snímače vystaveny vláknům nebo prachu pocházejícímu z papíru, textilií nebo kovů. Snímače musí být proto skoro vždy s vyšším krytím.

Příklady typických aplikací:

  • 6-osý joystick pro řízení kolaborativního robota
  • Rotační snímače pro měření úhlu a otáčení vyrovnávacích válců.
  • Potenciometrické lineární snímače pro zajištění zpětné vazby na posuvných stolicích

megatron ovladace automatizace 1

Rotační enkodéry a lineární snímače pro automatizační úlohy

Kompenzační válečky se používají například v tiskárnách pro kompenzaci kolísání napětí papíru při tisku. Poloha vyrovnávacího válce se určuje buď lineárně nebo rotačně. V závislosti na konstrukci stroje jsou doporučenými produkty naše lineární magnetostrikční snímače (z řady OMS) pro lineární detekci nebo Hallovy snímače úhlu (z řady MAB22AH) pro rotační detekci. Oba typy snímačů umožňují provoz bez opotřebení, jsou prachu těsné, vysoce odolné. Enkodéry s rotačním hřídelem a snímače posunutí jsou uloženy v robustním kovovém pouzdře, odolávající vibracím. Celkově snímače posunutí a úhlu nejsou citlivé na okolní namáhání. Jako takové přispívají k hladkému, spolehlivému a dlouhotrvajícímu provozu systému.

megatron ovladace automatizace 2

MEGATRON – řešení pro mobilní stroje

Náročné aplikace vyžadují zvláště robustní komponenty. Zejména pokud jde stroje, které se používají v zemědělství, stavebnictví, lesnictví a pro obecné účely. Jsou vystaveny náročným okolním podmínkám jako teplo, špína, voda, sníh, led, prach a do toho vibrace a otřesy. Snímače a řídicí jednotka stroje musí být schopny všechno vydržet.
Kromě širokého rozsahu multifunkčních joysticků MEGATRON pro mobilní stroje je součástí našeho portfolia také velký výběr otočných enkodérů a ručních ovladačů pro použití v komunálních vozidlech, ale i ve stavebních a zemědělských strojích.

megatron ovladace automatizace 3

Příklady typických aplikací:

  • Robustní joysticky v mobilních strojích
  • Rotační enkodéry a ovládací knoflíky integrované v panelech.
  • Přesné potenciometry pro silniční stavební stroje.

Joysticky v mobilních strojích

Odolné joysticky pro komunální techniku
V této oblasti použití se především očekává, že joysticky budou vysoce odolné a spolehlivé. Multifunkční úchop řady joysticků TRY52 přináší až deset milionů pohybových cyklů navzdory vysokému zatížení. Bezkontaktní Hallovy snímače přinášejí mimořádnou spolehlivost. Zařízení může také splňovat třídy ochrany až do IP68.
Ergonomická rukojeť joysticku zajišťuje bezproblémový provoz a nabízí různé možnosti pro integraci dalších funkcí. Joystick TRY52 má víceúčelový úchop a je k dispozici s jednou nebo dvěma osami. Podporuje analogové rozhraní, USB, CAN J1939 nebo CANopen.

megatron ovladace automatizace 4

Odolné joysticky pro mobilní jeřáby, zemědělské nakladače a vysokozdvižné vozíky
Pro venkovní aplikace je nezbytné využití komponent s vysokou ochranou. Řídicí joysticky řady TRY50 jsou k dispozici ve verzích odolných proti vodě a nečistotám, které odpovídají stupni krytí IP68. Vedle standardních analogových výstupních signálů je tato série dostupná také s rozhraním USB nebo CAN (CAN J1939 nebo CANopen). Navíc si zákazníci mohou vybrat z různých ovladačů joysticku a vlastních funkcí.

megatron ovladace automatizace 5

Absolutní snímač, který je chráněn před prachem a nečistotami - slouží k ovládání zadního kola vysokozdvižného vozíku

Nečistoty, sníh a stříkání vody jsou nebezpečí, před kterými musí být elektronika chráněna. Snímače umístěné na podvozku vysokozdvižného vozíku jsou zvláště vystaveny vlivům prostředí. Z tohoto důvodu musí kryt splňovat určitou třídu ochrany, aby se zajistila bezporuchovost snímačů a tím i řízení. Rotační snímač řady MAB40A, používaný v aplikaci, je vybaven robustním kovovým krytem a bezkontaktní technologií s Hallovým snímačem, takže je odolný proti vnějšímu namáhání. Konstrukce absolutního snímače odpovídá třídě krytí IP67. Jednoduchá montáž je dosažena pomocí konektoru specifického pro zákazníka.

megatron ovladace automatizace 6

Spolehlivé a přesné ruční nastavení hloubky řezání - u stroje pro stavbu silnic (fréza)

Prach, nečistoty a silné vibrace jsou zvláště škodlivé pro funkci senzorů. Navzdory těmto nebezpečím musí být nastavení a ovládání stroje na stavbu vozidel co nejjednodušší a přitom spolehlivé. Kvůli vibracím a skutečnosti, že obsluha stroje nosí rukavice, musí mít ovládací jednotka pohodlné uchopení. Drátové potenciometry řady RP19, jsou pro tento úkol obzvláště vhodné, protože mají velkou konfigurovatelnost. Délka osy potenciometru vinutého drátem byla nastavena tak, aby usnadnila montáž pomocí ovládacího knoflíku přes ovládací panel.

megatron ovladace automatizace 7

Snímače síly v mobilních strojích

Ovládání směru pohybu přepravních vozíků
Vodící rukojeť je použita pro ovládání řízení dopravních vozíků. Pokud jej zatáhnete dozadu, vozík couvá a pokud jej zatlačíte dopředu, vozík se bude pohybovat dopředu. Pokud zatáhnete rukojeť směrem vzhůru, otočí se doleva a pokud ho zatlačíte dolů, zatočí doprava. Zrychlení funguje stejně jako u motocyklu.

megatron ovladace automatizace 8
Tento jednoduchý koncept řízení by nebyl možný bez správného snímače síly. Síla působící na rukojeť je měřena snímačem síly MEGATRON KM1401. Zatáčení je přímo úměrné ovládací síle. Použití malé síly umožňuje velmi přesné přemísťování těžkých břemen a usnadňuje práci operátorů. Na rozdíl od ovládání založeného na joysticku není v této aplikaci nutné mechanické přemísťování řídicí páky. To umožňuje řidiči držet pevně ruku na rukojeti. Snímač síly typu S je schopen detekovat síly s téměř neznatelným mechanickým posunem. Společnost MEGATRON pro tuto aplikaci přizpůsobila kabely a zástrčky snímače.

MEGATRON, s.r.o.
Mrštíkova 16, 100 00 Praha 10
Tel.: +420 274 780 972
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.megatron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku