SpaceMouse – hybridní joystick s neobvyklými schopnostmi

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

SpaceMouse. Co o tomto spojení klasického joysticku a trackballu jen říct? Něco ve smyslu, že padne do ruky a dá se pohodlně ovládat pouze pohyby prstů? Nebo že jako jediný joystick svého druhu obsahuje šest různých os, které vám dovolí ho řídit nejen tlačením, ale také tisknutím a kroucením?

Či snad vypíchnout jeho design, který jednak zabraňuje jakémukoliv poškození drobných komponentů uvnitř a taktéž ve mně asociuje futuristická vesmírná plavidla, ve kterých by nás mohli navštívit mimozemšťani? Určitě všechny zmiňované věci (vyjma vesmírných plavidel) se o tomto malém, avšak výkonném komponentu sdělit dají, aniž by se jednalo o lež. Pokusme se, ale na vlastnosti tohoto šikovného udělátka podívat blíž.

Všemi směry

Pojďme se podívat na jednu z hlavních předností, kterou SpaceMouse disponuje. A to jsou možnosti pohybu. Díky šesti osám, které obsahuje ovládací klobouček, je toto zařízení možné vykonávat přesnější a sofistikovanější pohyby, než je možné u klasického joysticku. SpaceMouse totiž nemusíte jen naklánět, ale můžete s ním i posouvat a dokonce kroutit. To vám zpřístupní úplně nové možnosti v ovládání, které jste doposud neotestovali. Tento hybridní joystick, může tak nahradit dvě různé ovládací jednotky a převzít tak jejich funkci.

SpaceMouse 1

Nejen jedno využití

Vysoce přesný SpaceMouse modul je vhodný zejména na rozmanité 3D ovládání v průmyslových aplikacích. Komunikace s těmito zařízeními je možná přes UART nebo USB připojení. Zatímco UART rozhraní umožňuje individuální přizpůsobení dané aplikaci, při připojení přes USB je SpaceMouse rozpoznáván operačním systémem jako standardní joystick. Jádrem tohoto zařízení je elektro-optický systém, který se používá v 3D myších.

Jednoduchý vzhled, přirozené ovládání

Design produktu není přehnaně složitý, ba naopak sází na funkční a stylovou jednoduchost. Jak se říká, v té je přeci síla. Nicméně není to jen hezký vzhled, kvůli kterému vypadá SpaceMouse tak jak vypadá, ale i jeho ovladatelnost. Stačí pouze pohyby prsty, k tomu abyste jednoduše ovládali potřebný stroj. Taktéž je přizpůsobený extrémním podmínkám, kterým může čelit. Ať už se jedná o extrémní teploty, prach, statická magnetická pole, nebo obyčejné opotřebování. V neposlední řadě je i pohodlný na držení.
Pravda, tento Joystick vám sice nepřipraví kávu, ani za vás nezaskočí na nákup, ale co se týče ovládání CNC strojů, nabízí velmi solidní schopnosti, kvůli kterým byste mu určitě měli dát šanci. A co my víme, možná že jednou s ním budeme moci řídit i ty vesmírné lodě, kterým se tak podobá.

SpaceMouse 2

Technické údaje

 • Výška: 52 mm
 • Maximální průměr kloboučku: 54 mm
 • Hmotnost: 60 g
 • Vertikální aktivační síla: 11 N
 • Horizontální aktivační síla: 7,4 N
 • Moment: 171 Nmm
 • Vertikální vychýlení: 1,5 mm
 • Horizontální vychýlení: 1,5 mm
 • Úhel pootočení a naklonění: 6°
 • Napájení: UART: +3,3 až +5,5 V/max. 10 mA; USB: 5 V/max.20 mA
 • Rozlišení: 10 bit; 250 úrovní/mm; 170 úrovní/°
 • Vzorkovací rychlost: max. 100/s

SpaceMouse 3

Vztah k prostředí

 • Provozní teplota: 0°.. +50 °C
 • Skladovací teplota: -30 °C ..+70 °C
 • Třída ochrany: IP54
 • Odolnost: EN 61000-4-3 (10 V,10 V/m)
 • ESD: EN61000-4-2/Level4

MEGATRON, s.r.o.
Mrštíkova 16, 100 00 Praha 10
Tel.: +420 274 780 972
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.megatron.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku