Relé Zelio – když má „malá automatizace“ velké slovo

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Do známého klanu „ Zelio“ patří elektromechanická a polovodičová relé Zelio Relay, časová relé Zelio Time, měřicí a kontrolní relé Zelio Control, počítadla Zelio Count, analogové převodníky Zelio Analog a malý řídicí systém Zelio Logic (10 až 40 V/V). Dnes se blíže seznámíme se zástupci rodin Zelio Relay a Zelio Control.

Zelio Relay: ultraštíhlá relé RSL šetří prostor

Úzká (slim) relé pro rozhraní Zelio Relay RSL vynikají kompaktními rozměry a modulárním tvarem. Jejich šířka – pouhých 6 mm – je řešením pro každou aplikaci, která se potýká s nedostatkem místa. „RSL“ mají 1 přepínací kontakt s maximálním trvalým zatížením 6 A při 250 V AC a bezpečné oddělení mezi cívkou a kontaktní sadou 6 kV.

Relé Zelio Relay RSL jsou dostupná ve dvou provedeních:

 • Relé (standardní nebo nízkoúrovňové) a patice objednávané zvlášť. Patice se vybírá dle požadovaného pracovního napětí pro danou aplikaci.
 • Sestava relé a patice dodávané jako jedno objednací číslo. Zde je možnost širokého výběru patic s napětím od 12 do 230 V.

Každá patice se vyrábí v provedení se šroubovými nebo pružinovými svorkami. Je vybavena ochranným obvodem, který zajišťuje spolehlivou ochranu relé jak před záměnou polarity, tak před přepětím.

rele_zelio_1

Ke standardu patic Zelio patří i LED informující uživatele o stavu relé. Piny pro napájení relé jsou zesílené, takže se při montáži relé do patice neohnou.

Zelio Relay: miniaturní relé RXM spínají spolehlivě

Elektromechanická paticová relé Zelio Relay RXM se vyznačují snadnou instalací a údržbou. „RXM“ se vyrábí pro všechna běžná napětí 12 až 220 V DC a 24 až 240 V AC. Nabízí možnost výběru 2 až 4 přepínacích kontaktů – a to i ve zlaceném provedení. Mechanický indikátor zřetelně signalizuje stav kontaktů, stav celého relé pak lze sledovat pomocí LED.

rele_zelio_2

Standardizovaná patice může být jednostranná nebo oboustranná, obě s možností umístění ochranného modulu (dioda, RC člen nebo varistor). Tento modul se využívá ke snížení napěťové špičky při vypínání, což vede k omezení energie rušivých signálů na úroveň, která neovlivňuje okolí cívky a elektronických částí.

Zelio Relay: polovodičová relé SSR vynikají tichostí a odolností

Polovodičová relé Zelio Relay SSR se vyznačují tichým chodem, dlouhou životností a vysokou frekvencí spínání. Relé se dají instalovat na DIN lištu – řada SSRD se zatížením kontaktů 10 až 45 A, nebo montovat přímo na panel – řada SSRP se zatížením kontaktů 10 až 125 A. Při takto vysokých zatěžovacích proudech je samozřejmě nutné řešit i odvod tepla. „SSRD“ mají integrované chlazení, „ SSRP“ pak odvod řeší např. přídavným chladičem.

Zelio Relay SSR spolehlivě spínají v nule a disponují jedním SCR (Semiconductor Cotrolled Rectifier) výstupem vhodným pro aplikace od 24 do 280 V AC a 48 až 530/660 V AC. Mezi jejich další výhody patří rozsah napájení relé od 3 do 32 V DC (90 až 280 V AC) nebo extremní odolnost vůči vibracím. Dokonce i v případě nadměrných otřesů se stav relé nemění.

rele_zelio_3

Zelená LED na čelní straně poskytuje okamžitou informaci o vstupním stavu relé.

Zelio Control REG: teplota pod kontrolou

Teplotní regulátory Zelio Control REG se používají všude tam, kde je vyžadováno efektivní řízení teploty – a to jak v průmyslu, tak při vybavení budov. Nachází uplatnění např. v textilním průmyslu, na balicích linkách nebo v rámci systému HVAC.

Zelio Control REG se vyrábějí hned ve 3 provedeních.

 • 24 x 48 mm: nabízí optimalizovaný výkon rozměr a výkon
  • teplotní regulace za dobrou cenu
  • malý rozměr čelního panelu
 • 48 x 48 mm: poskytuje vynikající poměr velikost/výkon
  • široké množství funkcí s výbornými vlastnostmi
  • vhodné pro velké množství aplikací
 • 96 x 48 mm: výkonný, uživatelsky příjemný a vzhledově neodolatelný
  • elegantní design umožňující perfektní integraci na čelní panel stroje
  • velká tlačítka pro snadné ovládání
  • nabitý funkcemi

rele_zelio_4

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum
Tel.: 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku