Ve zdravotnických prostorech je nutné zajistit bezpečí pacientů, u nichž je předpoklad využití zdravotnických elektrických přístrojů. Pro každou činnost a funkci ve zdravotnickém prostředí musí být použity příslušné požadavky zajišťující bezpečnost. Bezpečnosti může být dosaženo provedením bezpečných elektrických rozvodů, bezpečným používáním a vhodnou údržbou zdravotnických elektrických přístrojů.
Řízení budov pomocí systémové elektroinstalace ABB i-bus® KNX
KNX je jediným celosvětovým standardizovaným systémem pro automatizaci budov. Síťově propojuje všechny prvky elektrické instalace, díky čemuž jsou schopny spolu přímo komunikovat, a ve vzájemných vazbách kontrolovat chod všech technologií v budově (např. osvětlení, stínění, vytápění, ventilaci, klimatizaci, zabezpečovací nebo protipožární systém).
Dodávka elektrické energie do zařízení pro protipožární zásah
Elektrické rozvody zajišťující funkci nebo ovládáni zařízení slouží k protipožárnímu zabezpečení stavebních objektů (např. požární výtah, evakuační výtah, posilovací čerpadlo požární vody, nouzové osvětlení), musí mít zajištěnou dodávku elektrické energie alespoň ze dvou na sobě nezávislých napájecích zdrojů.
Elektroměrové a přístrojové desky
Článek pojednává o lisovaných deskách z izolantu určených pro montáž elektroměrů do 40 A, sazbových spínačů, přijímačů HDO a dalších elektrických přístrojů do jmenovitého proudu 63 A pro použití v obyčejném prostředí. Stanoví technické požadavky na elektroměrové a přístrojové desky z izolantu.
Nová řada šroubových svorek firmy Conta-Clip
Německá firma Conta-Clip je významným dlouholetým výrobcem řadových svorek všech typů připojení – šroubového, bezšroubového s tažnou a tlačnou pružinou, zářezového, svorníkového (pro kabelová oka) i konektorového (plochý nůž + konektor).
Požární bezpečnost staveb - kabelové rozvody
Z hlediska projektování prostorů kabelových tras dle požární bezpečnosti a stanovení cílových požadavků na funkčnost kabelových tras napájejících požárně bezpečnostní zařízení a elektrická zařízení, která musí zůstat v provozu. V případě požáru je třeba se řídit normou ČSN 73 0848.
Výhody moderních drátěných kabelových žlabů
Na první pohled by se dalo říci, že může být jedno, jaký typ kabelového žlabu pro instalaci použijeme, zda oceloplechový či drátěný, ale opak je pravdou. Správná volba Vám může výrazně zjednodušit montáž, omezit starosti obzvláště tam, kde není zpracována detailní výkresová dokumentace, snížit výdaje vaší peněžence za nákup dodatečného příslušenství a zkrátit dobu samotné montáže.
Požární bezpečnost elektrických zařízení a prostorů kabelových rozvodů při změnách staveb
Při změnách staveb lze prostory kabelového rozvodu vždy hodnotit podle kapitol 4 a 5 normy ČSN 73 0848. Kabely, které nebudou po změně stavby funkční, musí být demontovány (odstraněny), kromě případů, kdy jsou vedeny tak, aby nemohly šířit požár např. jsou-li vedeny pod omítkou.
Variabilní rozváděčové systémy ENYSTAR a Mi vydrží opravdu vše
Do redakce se dostaly fotografie z pokusu zničení rozvádečových dvířek systému ENYSTAR pomocí přejetí automobilem a poté zničení Mi rozváděče vahou dvou chlapů. Jak se můžete přesvědčit, rozváděčový systém společnosti Hensel je opravdu nezničitelný. Čím to vlastně je?
Modulární systém kabelových komor Zekan
V minulém roce uvedla firma CWS spol. s r.o. na trh modulární systém kabelových komor pod označením Zekan. V letošním roce pak na veletrhu Amper tento systém prezentuje spolu s ucelenou řadou komponentů a technické podpory pro složky figurující v procesu technické přípravy a vlastní instalace těchto výrobků.