Ve zdravotnických prostorech je nutné zajistit bezpečí pacientů, u nichž je předpoklad využití zdravotnických elektrických přístrojů. Pro každou činnost a funkci ve zdravotnickém prostředí musí být použity příslušné požadavky zajišťující bezpečnost. Bezpečnosti může být dosaženo provedením bezpečných elektrických rozvodů, bezpečným používáním a vhodnou údržbou zdravotnických elektrických přístrojů.

KNX je jediným celosvětovým standardizovaným systémem pro automatizaci budov. Síťově propojuje všechny prvky elektrické instalace, díky čemuž jsou schopny spolu přímo komunikovat, a ve vzájemných vazbách kontrolovat chod všech technologií v budově (např. osvětlení, stínění, vytápění, ventilaci, klimatizaci, zabezpečovací nebo protipožární systém).

Elektrické rozvody zajišťující funkci nebo ovládáni zařízení slouží k protipožárnímu zabezpečení stavebních objektů (např. požární výtah, evakuační výtah, posilovací čerpadlo požární vody, nouzové osvětlení), musí mít zajištěnou dodávku elektrické energie alespoň ze dvou na sobě nezávislých napájecích zdrojů.

Článek pojednává o lisovaných deskách z izolantu určených pro montáž elektroměrů do 40 A, sazbových spínačů, přijímačů HDO a dalších elektrických přístrojů do jmenovitého proudu 63 A pro použití v obyčejném prostředí. Stanoví technické požadavky na elektroměrové a přístrojové desky z izolantu.

Německá firma Conta-Clip je významným dlouholetým výrobcem řadových svorek všech typů připojení – šroubového, bezšroubového s tažnou a tlačnou pružinou, zářezového, svorníkového (pro kabelová oka) i konektorového (plochý nůž + konektor).

Z hlediska projektování prostorů kabelových tras dle požární bezpečnosti a stanovení cílových požadavků na funkčnost kabelových tras napájejících požárně bezpečnostní zařízení a elektrická zařízení, která musí zůstat v provozu. V případě požáru je třeba se řídit normou ČSN 73 0848.

Na první pohled by se dalo říci, že může být jedno, jaký typ kabelového žlabu pro instalaci použijeme, zda oceloplechový či drátěný, ale opak je pravdou. Správná volba Vám může výrazně zjednodušit montáž, omezit starosti obzvláště tam, kde není zpracována detailní výkresová dokumentace, snížit výdaje vaší peněžence za nákup dodatečného příslušenství a zkrátit dobu samotné montáže.

V minulém roce uvedla firma CWS spol. s r.o. na trh modulární systém kabelových komor pod označením Zekan. V letošním roce pak na veletrhu Amper tento systém prezentuje spolu s ucelenou řadou komponentů a technické podpory pro složky figurující v procesu technické přípravy a vlastní instalace těchto výrobků.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku