Uživatelská rozhraní a ovládání strojů pomocí dotykových panelů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V minulosti jsme se při ovládání strojních zařízení a systémů často spoléhali na jednoduchá tlačítka a signálky umístěné na dveřích rozváděče. V dnešní době však máme mnohem více možností.

Ruku v ruce s těmito možnostmi se zároveň značně změnily nároky zákazníků, a díky tomu dnes již i u jednoduchých aplikací nacházíme různé typy uživatelských rozhraní. Od nejjednodušších displejů, které mohou být součástí řídící jednotky přes dotykové panely různých velikostí až po rozsáhlé vizualizace na průmyslových PC nebo obrazovkách ve "velínech" výrobních závodů. Díky dnešním moderním technologiím je možností opravdu hodně.

Společnost Eaton se na poli automatizace a možnostech vizualizace procesů také aktivně angažuje. Pojďme se tedy společně podívat na portfolio přístrojů, které v nabídce najdeme.
Největší částí nabídky jsou dotykové panely. Jedním z prvních kritérií pro výběr dotykového panelu je použitá technologie samotného displeje. Panely řady XV100 a XV150 používají rezistivní displeje. Jedná se o 4vodičovou odporovou technologii, která je v tuto chvíli asi úplně nejpoužívanější technologií a jejími výhodami jsou vysoká odolnost proti pachu i vodě nebo světlu. Ceněnou funkcí je možnost ovládání displeje v rukavicích. Řada XV300 pak disponuje displejem s kapacitní technologií. Tento typ displeje nabízí vysokou mechanickou odolnost a není náchylný na poškození prachem či mastnotou. Navíc nabízí dnes čím dále častěji vyhledávanou multidotykovou funkci. Nevýhodou je nutnost dotyku elektricky vodivým předmětem, takže v obyčejných pracovních rukavicích jej ovládat nemůžeme a v provozech se stříkající vodou bychom také neuspěli. V nabídce pak ještě najdeme i řady XV363 a XV400 s nyní již méně používanou technologií infračerveného záření. Ta přináší vysokou přesnost, odolnost a průhlednost s vysokým rozlišením.

ovladani hmi 2021 1
Dalším kritériem výběru bývá samotná funkce dotykového panelu. U stěžejních řad panelů XV100 a XV300 lze zvolit variantu s integrovaným PLC. Pokud však zvolíme variantu bez PLC, tak je k dispozici široké množství komunikačních rozhraní pro komunikaci s nadřazeným systémem. V případě řady XV100 se pak vždy jedná o ethernetové připojení s volbou rozhraní: Profibus, CAN, RS232, RS485 nebo také rozhraní inteligentního komunikačního systému SmartWire-DT. V případě řady XV300 je možné přidat ještě navíc druhý ethernet konektor a také použít kombinaci všech rozhraní na jednom zařízení. Jako nadřazený systém je možné využít PLC Eaton z řad XC100, XC200 nebo z nejvyšší řady XC300. Další možností je připojení programovatelných relé easyE4. Díky široké nabídce zmíněných komunikačních protokolů je však samozřejmě možné připojit i zařízení jiných výrobců.

ovladani hmi 2021 2
Dalším kritériem výběru může být samotná aplikace a realizace jejího zobrazení na dostatečně velké ploše. I v tomto případě máme z čeho vybírat. Od nejmenších 3,5“ displejů se můžeme dostat až k displejům s úhlopříčkou 15,6“. Pokud se budeme bavit o schopnostech a rozlišení jednotlivých dotykových panelů, tak v nabídce společnosti Eaton najdeme opět širokou škálu možností. Od monochromatického QVGA displeje s 32 odstíny šedé, přes VGA displej se schopností zobrazení 64tisíc barev, až po TFT WSVGA displej s 16miliony barev.

ovladani hmi 2021 3
Ve všech panelech najdeme již integrovanou licenci runtime vizualizačního software. Pro programování samotných panelů je pak zapotřebí software Galileo s instalační licencí. Výjimku tvoří dva panely XV102 speciálně určené pro propojení s programovatelnými relé easyE4. V jejich případě licenci nepotřebujeme a stačí nám pouze základní instalace software.
V případě potřeby průmyslového PC najdeme v nabídce výrobkovou řadu XP500 s operačním systémem Windows 10 Enterprise s procesorem DualCore 1,65GHz a 4GB RAM. Jsou nabízeny s úhlopříčkami displeje od 10,1“ až po 21,5“, ty jsou vybaveny kapacitní multidotykovou technologií. K dispozici je i speciální provedení průmyslového PC s certifikací ATEX. Všechna průmyslová PC jsou již vybavena licencí Galileo Runtime. Tuto licenci je možné zakoupit i samostatně a následně ji pak použít pro vizualizaci na jakémkoliv samostatném PC s využitím vizualizačního software Galileo.

ovladani hmi 2021 4
Dnešní doba si žádá, pokud možno, co nejjednodušší a nejnázornější formy vizualizace. Pomocí přístrojů a vizualizačního software z nabídky společnosti Eaton jsou tyto potřeby snadno dosažitelné.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku