Měřící modulární PLC OMC 8000 - To je výkon, údržba a přehled v jediném přístroji

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Náš vícekanálový univerzální měřící přístroj s logickými vstupy a výstupy bezpečně a spolehlivě optimalizuje průmyslové procesy, aby vám poskytl klid a zároveň pomohl analyzovat a vylepšit vaše operace, maximalizovat produktivitu a prostoje.

Programování našeho OMC 8000 je plně v souladu s IEC 61131-3, která specifikuje syntaxi a sémantiku unifikovaného souboru programovacích jazyků, včetně obecného softwarového modelu a strukturujícího jazyka.

Pro tvorbu uživatelských programů jsou k dispozici tyto programovací jazyky:

 • IL - instruction list - textový jazyk seznamu instrukcí,
 • ST - structured text - textový jazyk strukturovaného textu,
 • LD - ladder diagram - grafický jazyk příčkového diagramu neboli kontaktních schémat
 • FBD - function block diagram - grafický jazyk funkčních bloků,
 • SFC - sequential function chart - strukturující jazyk, který graficky popisuje sekvenční chování řídícího programu.

Ten, kdo již někdy programoval PLC v některém z výše uvedených programovacích jazyků, by měl být schopen naprogramovat i OMC 8000.
Standardní příkazy normy IEC 61131-3 jsou v OMC 8000 dále rozšířeny o širokou množinu specifických příkazů pro nastavení typu univerzálních měřicích vstupů, komunikačních linek RS 485, čtení analogových vstupů, měřicí funkce a ovládání analogových výstupů.

PLC OMC 8000 2021 1
Programovatelný automat OMC 8000 je tvořen hlavním modulem, ke kterému lze připojit až 31 rozšiřujících modulů a může být napájen 230 V nebo 24 V. Obsahuje tři digitální vstupy, které reagují na úroveň napájecího napětí. Dále obsahuje šest univerzálních vstupů, které jsou galvanicky oddělené od digitálních vstupů, výstupů a napájení. Tyto vstupy umožňují připojit následující signály:

 • impulzní PNP do 30 V nebo NPN otevřený kolektor, HW měření frekvence do 3 kHz,
 • analogový napěťový do 0 – 0,06 / 0,45 / 2,8 / 10 / 20/ 30 V nebo proudový do 0/4 - 20 mA,
 • analogový Pt1000, Ni1000, Pt100, KTY81-2xx, termočlánky B, E, J, K, L, N, R, S, T, XK,
 • dva plné kvadraturní vstupy pro inkrementální snímače (do 500 kHz),

Komunikační rozhraní hlavního modulu:

 • RS485 pro komunikaci s dalšími zařízeními s protokolem ASCII či MODBUS RTU.
 • Ethernet 100 Mbit pro nahrávání programu a komunikaci v síti (UDP, MODBUS TCP). Přes toto rozhraní může být PLC propojeno s dalšími PLC řady OMC 8000, s operátorskými panely HMI, nebo s nadřazenými systémy, např. SCADA.

PLC OMC 8000 2021 2

Hlavní modul obsahuje uživatelsky programovatelný barevný TFT displej s rozlišením 160 x 128 bodů, který je možné sledovat pomocí systému vzdálené plochy VNC. Na tomto displeji jsou zobrazeny základní údaje o stavu systému a může být použit také k libovolnému uživatelsky definovanému vykreslení textů, nebo základní geometrické grafiky (přímka, kruh, obdélník, čtverec, aj.).
Hlavní modul může být variantně osazen pěti spínacími relé 250 V/10 A, nebo pěti otevřenými kolektory NPN 30 V/0,3 A.
Místo dvou digitálních výstupů může být přístroj vybaven univerzálním, galvanicky odděleným, analogovým 16b výstupem 0-5/10 V, 0–5 mA, 0/4–20 mA.
OMC 8000 nabízí vysoký výpočetní výkon díky přítomnosti RTOS, rozšířené možnosti analýzy a ladění programu.
Naše zařízení je vybaveno 512 MB interní NAND flash paměti, která slouží pro uložení aplikace a pro uživatelská data. Dále je k dispozici slot pro micro SD kartu až 32 GB. Současně lze pracovat až s 8 soubory. Obě média SD jsou přístupná prostřednictvím FTP serveru, který je jednouživatelský, chráněný heslem.
Aplikace je vykonávána v RAM paměti, což umožňuje využití ladících funkcí jako jsou breakpointy, logický analyzátor či nahrání změn uživatelské aplikace v době jejího běhu. Paměť pro uživatelský program a datová paměť je 1 MB, sdílená paměť je 8 kB. Velikost ukládané paměti, kam jsou ukládána data při výpadku napětí je 1 kB.
Rozšiřující moduly mohou být lokální, umístěné v těsné blízkosti hlavního modulu, nebo distribuované, v celkové délce linky až 40 m. Napájeny jsou buď po mezimodulové komunikační lince, nebo vyžadují napájení pomocí externího napájecího zdroje.

PLC OMC 8000 2021 2

Přídavné moduly jsou vyráběny ve dvou šířkách:

V současnosti vyráběné rozšiřující moduly 36 mm (18svorek):

 • univerzální analogový výstup, napětí do ±10 V, proud do 20 mA,
 • osm univerzálních analogových/digitálních vstupů-stejné rozsahy jako hlavní modul,
 • patnáct digitálních univerzálních vstupů 12 až 230 V, čtyři relé,
 • šest tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem NPN 30 V /0,3 A,
 • 5W napájecí zdroj pro napájení modulů po intermodulové lince,
 • osm tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem PNP 30 V /0, 7 A,
 • čtyři vstupy pro lineární potenciometr,
 • dva přesné analogové vstupy 0,1 %, až 40 měření za sekundu,
 • dva přesné analogové vstupy 0,02 %, až 100 měření za sekundu,
 • komunikační modul 2x RS-485 + RS-232/RS-485 nebo CAN.

V současnosti vyráběné rozšiřující moduly 72 mm (39 svorek):

 • osm digitálních univerzálních vstupů 12 až 230 V+ deset relé, form A, 250 V /10 A nebo deset tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem NPN, 30 V /0,3 A,
 • osm digitálních univerzálních vstupů 12 až 230 V+ dva nebo čtyři univerzální analogové výstupy, napětí do ±10 V, proud do 20 mA,
 • 36 digitálních vstupů 12 až 230 V,
 • dvanáct digitálních vstupů 12 až 230 V + dvanáct izolovaných tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem NPN 30 V /0,3 A,
 • dvanáct digitálních vstupů 12 až 230 V + dvakrát dvanáct tranzistorových výstupů
 • s otevřeným kolektorem se společným emitorem NPN 30 V /0,3 A,
 • dvanáct digitálních vstupů 12 až 230 V + 24 tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem se společným emitorem PNP 30 V /0, 7 A,
 • 30W napájecí zdroj, 24 V /1 A + 5W pro napájení modulů po intermodulové lince,
 • dva přesné univerzální analogové vstupy, stejné jako mají přístroje OM 402 (analogový voltmetr, analogové vstupy 0/4 až 5/20 mA, ±2, 5, 10 nebo 40 V, vstupy pro odporové senzory Pt, Ni, ohmmetr, vstup pro termočlánky, vstup pro lineární potenciometr),
 • osm digitálních univerzálních vstupů 12 až 230 V+ dva přesné analogové vstupy + pět relé, form A, 250 V /10 A nebo deset tranzistorových výstupů s otevřenými kolektory NPN,
 • 30 V /0,3 A nebo dva univerzální analogové výstupy,
 • osm digitálních univerzálních vstupů 12 až 230 V+ dva přesné vstupy pro tenzometry + pět relé, form A, 250 V /10 A nebo deset tranzistorových výstupů s otevřeným kolektorem NPN, 30 V /0,3 A nebo dva univerzální analogové výstupy.

Pro vzdálenou obsluhu uživatelské aplikace je k dispozici webový server. Ten v současné verzi umožňuje vícestránkové textové zobrazení hodnot proměnných označených v programu jako PDD. Každá programová jednotka POU má svoji stránku. Další možností je zobrazení hodnot s ležatým sloupcem.
Hodnoty proměnných lze též webserverem zadávat, pokud jsou označeny pro zápis. Zatím poslední možností je vizualizace hodnot prostřednictvím 9 typů ukazatelů. Webserver umožňuje připojení až 4 uživatelů se stejným jménem i heslem.

PLC OMC 8000 2021 4

Z praxe od našich zákazníků

"Tribologické laboratórium spoločnosti vyrábajúcej kompresory a kondenzačné jednotky pre chladiace zariadenia najrôznejšieho druhu používá OMC 8000 pro testovanie kompresorov. PLC zabezpečuje riadenie celého procesu, čím prispieva k zjednoteniu testovacích zariadení a poskytuje pracovníkom laboratória riadenie pomerne zložitého testovacieho procesu a zároveň zdokumentovanú históriu jednotlivých testov konkrétnych kompresorov vo forme rozsiahlych a podrobných dátových súborov. Do dnešného dňa spoločnosť nasadila už přibližně 100 ks OMC 8000 a postupne uvádza ďalšie", říká Miroslav Belak, ze společnosti EMBRACO Slovakia, s.r.o.

PLC OMC 8000 2021 5

"OMC8000 využívaný jako datalogger pro sběr diagnostických a provozních dat. Jednoduché nastavení konfigurace, bez nutnosti použití programovacího SW. Přímé spojení s dálkovým monitoringem, dlouhodobý záznam dat. Rychlé zpracování naměřených hodnot díky standardnímu formátu výstupního souboru", říká Michal Skrutek, ze společnosti TEDOM.

ORBIT MERRET, spol. s r. o.
Vodňanská 675/30, 198 00 Praha
Tel.: +420 281 040 200
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.merret.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku