Nová aplikace pro platformu Fanuc IoT (internet věcí) umožňuje sledovat části strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Specialista na automatizaci, společnost Fanuc, představila novou otevřenou průmyslovou platformu IoT s názvem „FIELD system“, která umožňuje centrálně vyhodnocovat data ze strojů a systémů.

Systém může propojit výrobní stroje všech výrobců pomocí lokální sítě. To umožňuje komplexně analyzovat data celého procesu výroby. V této infrastruktuře se používají aplikace od firmy Fanuc ale také od třetích stran. Nyní společnost igus vyvinula chytrou aplikaci pro své komponenty, která může být také implementována do této infrastruktury. Aplikaci mohou použít pracovníci údržby ke sledování stavu komponentů firmy igus, jako jsou například energetické řetězy nebo kabely a včas naplánovat jejich údržbu.

Propojování je slovo, které nyní hýbe světem prediktivní údržby a oblastí Průmyslu 4.0. Kromě toho se začínají stále více využívat platformy internetu věcí (IoT). Specialista na automatizaci, firma Fanuc, nyní takovou platformu vyvinul. Jde o systém Fanuc Intelligent Edge Link & Drive (zkráceně FIELD), který firma poprvé představila na veletrhu EMO. Systém FIELD vzájemně propojuje výrobní stroje a zařízení. Může fungovat offline ebo v budoucnu v cloudovém řešení. Systém shromažďuje a analyzuje data ze strojů a zařízení na jednom místě. Provozní data a data z různých senzorů strojů je proto možné shromažďovat centrálně pouze na jednom serveru a prohlížet je kdykoliv a odkudkoliv. „Je tak možné snadno sledovat efektivitu, zrychlovat výrobní procesy nebo plánovat údržbu. Díky otevřenosti platformy mohou být k systému připojeny všechny stroje,“ říká Jan Švarc, manažer firmy HENNLICH, která v Česku výhradně zastupuje společnost igus.

Aplikace pro tento systém poskytuje společnost FANUC, ale i další dodavatelé. Společnost igus vyvinula aplikaci pro své chytré plasty a zpřístupnila ji pro platformu FIELD. „Po integraci aplikace firmy igus mohou uživatelé kdykoli sledovat stav svých energetických řetězců a kabelů a mohou také plánovat údržbu s dostatečným předstihem. V budoucnu bude s aplikací monitorován stav pohybových šroubů a matic, otočných kroužků, lineárních vedení a kluzných pouzder,“ dodává Jan Švarc.

Hennlich fanuc field 2020 2

Připojení přes icom.plus v bezpečném prostředí

Pod názvem isense dodává firma igus různé typy senzorů, které detekují stav jednotlivých výrobků. Měří mimo jiné opotřebení během provozu a včas upozorní uživatele, aby naplánoval opravu nebo výměnu. Komunikační modul icom.plus poskytuje data igus prostřednictvím integrovaného serveru OPC-UA. Tato data jsou potom prostřednictvím platformy FANUC Converter převáděna do platformy. „Díky otevřenosti systému FIELD může nyní zákazník používat data a údaje o životnosti všech produktů igus pod ochranou ve své vlastní lokální síti,“ vysvětluje manažer firmy HENNLICH. „Aplikace firmy igus říká technikům údržby, kdy by měli provést další údržbu. Tím se lze vyhnout neplánovaným prostojům.“ Aplikaci systému FIELD, stejně jako aplikaci firmy igus, si uživatel může stáhnout z obchodu aplikací systému FIELD. Zde si mohou zákazníci sami vybrat požadované softwarové řešení.

Více informací naleznete na www.hennlich.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku