Rozšířená realita v praxi – EcoStruxure Augmented Operator Advisor

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor rozšiřuje pohled operátora – na rozváděč, výrobní linku nebo výrobní proces – doplněním kontextu provozních informací v reálném čase.

Rapidně snižuje náklady na údržbu a zároveň reálně zvyšuje efektivitu výroby.

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor (EAOA) vychází vstříc trendům poslední doby a v rámci platformy EcoStruxure poskytuje maximálně intuitivní přístup k informacím pomocí rozšířené reality. Tato rozšířená realita doplňuje tradiční řešení, kdy byla technologická data prostřednictvím řídicího systému zobrazována na panelu HMI. Pochopení a prezentace těchto informací pak vyžadovaly od obsluhy znalost dané technologie, kterou mohla navíc sledovat pouze ze stacionárně umístěného zařízení (panelového PC nebo panelu HMI).

Grafika i technologická data z tabletu

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor od Schneider Electric, nakloněná rozšířené realitě, využívá tablet s vestavěnou kamerou. Do systému jsou prostřednictvím WiFi propojeny zdroje vybraných technologických dat – například s údaji o teplotě, výšce hladiny, rychlosti otáčení motoru nebo čerpadla atd. Jakmile obsluha identifikuje na tabletu vybrané technologické zařízení, zobrazí se okamžitě nejen požadované informace, ale také výstražná hlášení ve formě alarmů.
Pro sledované klíčové objekty lze použít tyto typy proměnných a souborů:

  • Proměnné v reálném čase vztahující se k PLC od Schneider Electric, resp. k PLC třetích stran (s podporou všech důležitých průmyslových protokolů – Modbus TCP, Ethernet IP, CANopen atd.).
  • Data z databáze SQL.
  • Dokumentaci ve formátu PDF.
  • Elektrická zapojení (CAD).
  • Webové stránky.
  • Fotografie a videa.

EcoStruxure Augmented Operator Advisor je velmi variabilní a podporuje tablety s operačními systémy iOS, Android a Windows. Přístupová práva jsou odstupňována dle rolí jednotlivých uživatelů.

rozsirena realita 2020 1

Nová generace rychlé údržby

Zejména pracovníci údržby oceňují vlastnost „přístup k uzavřeným objektům“. Jako příklad lze uvést pohled na uzamčený rozváděč s instalovanými řídicími prvky. Virtuálně je možné rozváděč otevřít a sledovat provozní data v kontextu s fyzickým zobrazením například frekvenčního měniče. Zjistí-li obsluha poruchu může okamžitě otevřít provozní dokumentaci v PDF a najít v ní návod, jak poruchu odstranit. Uživatelské prostředí tabletu umožňuje snímek „zmrazit“ a pracovat snadněji se statickým zobrazením.

Pracovní postupy krok za krokem

Rozšířená realita v podobě EcoStruxure Augmented Operator Advisor zvládne rovněž vstřebat a využívat schválené doporučené pracovní postupy. Při provádění složitějších operací, ať už u výrobních linek nebo samotných strojů, může být obsluha vedena tzv. krok za krokem. Každý jednotlivý krok se jí postupně zobrazí na tabletu – s přesnými a srozumitelnými pokyny. Až poté co potvrdí (na tabletu) jeho úspěšné provedení, může pokračovat k další fázi. Pracovní postupy být vloženy nejen v textové nebo procesní formě, ale také v podobě instruktážního videa.

rozsirena realita 2020 2

Rozšířená realita do provozu patří

Schneider Electric se dlouhodobě soustředí na implementaci otevřených a interoperabilních systémů, které pomáhají jejím zákazníkům dosahovat velké efektivity výroby. Dodávaný software může být provozován na různých platformách a typech zařízení. To je základní myšlenka koncepce EcoStruxure, jejíž součástí jsou nástroje pro zajištění komunikace, cloudové služby a aplikace pro analýzu dat. Do této nabídky patří také nový systém EcoStruxure Augmented Operator Advisor pro implementaci rozšířené reality v provozním prostředí.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku