Rozšířená realita v praxi – EcoStruxure Augmented Operator Advisor

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor rozšiřuje pohled operátora – na rozváděč, výrobní linku nebo výrobní proces – doplněním kontextu provozních informací v reálném čase.

Rapidně snižuje náklady na údržbu a zároveň reálně zvyšuje efektivitu výroby.

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor (EAOA) vychází vstříc trendům poslední doby a v rámci platformy EcoStruxure poskytuje maximálně intuitivní přístup k informacím pomocí rozšířené reality. Tato rozšířená realita doplňuje tradiční řešení, kdy byla technologická data prostřednictvím řídicího systému zobrazována na panelu HMI. Pochopení a prezentace těchto informací pak vyžadovaly od obsluhy znalost dané technologie, kterou mohla navíc sledovat pouze ze stacionárně umístěného zařízení (panelového PC nebo panelu HMI).

Grafika i technologická data z tabletu

Aplikace EcoStruxure Augmented Operator Advisor od Schneider Electric, nakloněná rozšířené realitě, využívá tablet s vestavěnou kamerou. Do systému jsou prostřednictvím WiFi propojeny zdroje vybraných technologických dat – například s údaji o teplotě, výšce hladiny, rychlosti otáčení motoru nebo čerpadla atd. Jakmile obsluha identifikuje na tabletu vybrané technologické zařízení, zobrazí se okamžitě nejen požadované informace, ale také výstražná hlášení ve formě alarmů.
Pro sledované klíčové objekty lze použít tyto typy proměnných a souborů:

  • Proměnné v reálném čase vztahující se k PLC od Schneider Electric, resp. k PLC třetích stran (s podporou všech důležitých průmyslových protokolů – Modbus TCP, Ethernet IP, CANopen atd.).
  • Data z databáze SQL.
  • Dokumentaci ve formátu PDF.
  • Elektrická zapojení (CAD).
  • Webové stránky.
  • Fotografie a videa.

EcoStruxure Augmented Operator Advisor je velmi variabilní a podporuje tablety s operačními systémy iOS, Android a Windows. Přístupová práva jsou odstupňována dle rolí jednotlivých uživatelů.

rozsirena realita 2020 1

Nová generace rychlé údržby

Zejména pracovníci údržby oceňují vlastnost „přístup k uzavřeným objektům“. Jako příklad lze uvést pohled na uzamčený rozváděč s instalovanými řídicími prvky. Virtuálně je možné rozváděč otevřít a sledovat provozní data v kontextu s fyzickým zobrazením například frekvenčního měniče. Zjistí-li obsluha poruchu může okamžitě otevřít provozní dokumentaci v PDF a najít v ní návod, jak poruchu odstranit. Uživatelské prostředí tabletu umožňuje snímek „zmrazit“ a pracovat snadněji se statickým zobrazením.

Pracovní postupy krok za krokem

Rozšířená realita v podobě EcoStruxure Augmented Operator Advisor zvládne rovněž vstřebat a využívat schválené doporučené pracovní postupy. Při provádění složitějších operací, ať už u výrobních linek nebo samotných strojů, může být obsluha vedena tzv. krok za krokem. Každý jednotlivý krok se jí postupně zobrazí na tabletu – s přesnými a srozumitelnými pokyny. Až poté co potvrdí (na tabletu) jeho úspěšné provedení, může pokračovat k další fázi. Pracovní postupy být vloženy nejen v textové nebo procesní formě, ale také v podobě instruktážního videa.

rozsirena realita 2020 2

Rozšířená realita do provozu patří

Schneider Electric se dlouhodobě soustředí na implementaci otevřených a interoperabilních systémů, které pomáhají jejím zákazníkům dosahovat velké efektivity výroby. Dodávaný software může být provozován na různých platformách a typech zařízení. To je základní myšlenka koncepce EcoStruxure, jejíž součástí jsou nástroje pro zajištění komunikace, cloudové služby a aplikace pro analýzu dat. Do této nabídky patří také nový systém EcoStruxure Augmented Operator Advisor pro implementaci rozšířené reality v provozním prostředí.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku