Multifunkční talent pro všechny druhy povrchů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Měření vzdálenosti a detekce objektů s využitím principu měření doby šíření pulzního světelného paprsku. Přesné měření a spolehlivá detekce jakýchkoliv předmětů na delší vzdálenosti v podmínkách okolního osvětlení nebo na vysoce reflexním pozadí - to jsou typické požadavky ve sféře výrobní automatizace.

Aplikace konvenčních difuzních snímačů v těchto pracovních podmínkách je omezena jejich výkonnostními limity, zejména v případě měření na delší než metrové vzdálenosti.
Ideálním řešením pro tyto nejnáročnější automatizační úlohy je metoda založená na měření doby šíření pulzního světelného paprsku „light time–of–flight". Společnost SensoPart, jeden z průkopníků vývoje snímačů, využívajících tohoto měřicího principu, inovovala řadu difuzních snímačů F 55 - snímače, pracující s touto měřicí metodou, zabudované ve velmi kompaktním pouzdru (50 × 50 × 23 mm), vykazují vynikající výkonové parametry, které byly dříve k dispozici pouze u snímačů s výrazně většími rozměry: dlouhé dosahy a skenovací vzdálenosti až do 5 m pro světlé objekty nebo do 3 m pro velmi tmavé, přesnost měření v řádu milimetrů a frekvence cyklu až do 500 Hz pro rychlé procesy.

senzor f 55 1

Charakteristiky řady F 55

  • Dlouhé dosahy a skenovací vzdálenosti (až do 5 m pro světlé objekty a do 3 m pro tmavé) v kompaktních, snadno instalovatelných pouzdrech (50 × 50 × 23 mm)
  • Spolehlivá detekce objektů na jakémkoliv pozadí díky metodě měření doby šíření pulzního světelného paprsku
  • Vysoká spínací frekvence (500/250 Hz) pro využití v rychlých snímacích procesech
  • Vysoká opakovatelnost v milimetrovém rozsahu
  • Použitý laser třídy 1 bez škodlivých účinků na lidský zrak
  • Pouzdra z plastu s vysokou hustotou, vyztužená skelnými vlákny (krytí IP67/IP69K)
  • Snadná montáž, nastavení a obsluha (upínací rybinová drážka, elektronické tlačítko Teach-in)

Technologie „light time–of–flight"

SensoPart využívá principu měření doby šíření světelného paprsku pro stanovení delších vzdáleností tak, že snímač emituje pulzní laserový paprsek, který se odráží od cílového objektu. Vzdálenost od čela snímače k měřenému objektu je úměrná časovému rozdílu mezi dobou vyslání světelného pulzu a přijetím odrazu (při známé rychlosti šíření světla). Tento detekční princip současně nabízí spolehlivé potlačení nežádoucích vlivů pozadí a velmi vysokou odolnost vůči osvětlení okolního prostředí.

senzor f 55 2

Vysoká snímací spolehlivost za všech světelných podmínek

Princip měření doby šíření pulzů světla nabízí současně i dokonalé potlačení pozadí. Veškeré materiály a povrchy, od nejhlubší černé až po vysoce reflexní, mohou být spolehlivě detekovány snímači využívajícími tento princip i v nepříznivých podmínkách okolního prostředí s rušivým pozadím, např. tam, kde se vyskytují reflexní vesty a ochranné oděvy, signalizační svítidla, reflexní kovové nosníky nebo lesklé mokré podlahy.
Bezpečnou aplikací kompaktních snímačů F 55 využívajících metodu měření doby šíření světelného paprsku si můžete být jistí - například při kontrole průměrů navinutých cívek a svitků, polohování robotických ramen, kontrole obsazenosti buněk ve vysokých regálových skladech, při polohování dřevěné kulatiny nebo při měření výšky zásobníku a kontrole úrovně plnění kapalin - spolehlivé a opakovatelné výsledky snímačů na vás vždy zapůsobí.

Měření nebo snímání

Měření vzdáleností: laserový snímač vzdálenosti s analogovým výstupem
Snímače vzdálenosti typu FT 55-RLAP pracující na principu měření doby šíření pulzního světelného paprsku měří s velkou přesností vzdálenosti až do 5 m. Snímače poskytují signál úměrný vzdálenosti prostřednictvím integrovaného analogového výstupu (4 ... 20 mA / 0 ... 10 V, invertovatelná charakteristika), navíc mají také spínací výstup s funkcí nastavitelného okna, která je nastavitelná nezávisle na analogovém měřicím rozsahu. Snímač vzdálenosti s analogovým výstupem se používá například pro kontrolu průměru cívek a svitků, polohování robotických ramen nebo měření úrovně plnění různých médií či měření stohovací výšky.

senzor f 55 3

Detekce objektů: laserový difuzní snímač s potlačením pozadí
Varianty laserového difuzního snímače typu FT 55-RLHP2, které jsou k dispozici s jedním nebo dvěma digitálními spínacími výstupy, nabízejí spolehlivou detekci objektů na velké vzdálenosti (až do 5 m pro bílé objekty a do 3 m pro černé objekty).
Spolehlivá detekce cílového objektu je zaručena také v podmínkách působení rušivých vlivů pozadí, bez ohledu na barvu, tvar, strukturu a uspořádání objektu. Snímače využívající metody měření doby šíření pulzního světelného paprsku se používají například při kontrole montáže pryžových a plastových dílů ve výrobě automobilů, při kontrole obsazenosti buněk ve vysokých regálových skladech nebo při kontrole polohy dřevěné kulatiny.

axima logo

AXIMA, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Roman Krejčí
Tel.: +420 725 939 275
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.axima.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku